Jarní únava? Vaše tělo si zaslouží malý restart

Je to tady, konečně jaro, ale cítíme se opravdu svěže?

První jarní den je za námi, i když ještě ne kalendářně, ale prostě to už venku voní jarem a sluníčko nás šimrá po tvářích a vybízí nás k procházkám, které byly mnohdy přes zimu zanedbávány. Ne vždycky to ale znamená, že s příchodem jara se cítíme nabuzeni a plni energie, naopak, po zimě jsme unaveni, možná nám dala zabrat i nějaká ta nemoc a spousta potravin už má přirozeně snížený obsah vitaminů díky dlouhému skladování.

Tolik jste se těšili na jaro a když konečně přišlo, tak se cítíte jarní únavu a jste jakoby bez sil?

Je po několika měsících pošmourna, dnech s málo slunečního svitu a zatím žádná sklizeň čerstvých plodin s vysokým podílem živin, o to více je potřeba dbát na to, co uděláme pro své tělo na jaře a jaký mu nachystáme jídelníček. Je fajn náš jídelníček odlehčit a alespoň snížit také spotřebu masa a vůbec to nemusí znamenat, že bychom si méně pochutnali. Bezmasý, nebo chcete-li vegetariánský jídelníček je totiž i pro konzumenty masa, které by rozhodně nemělo být součástí našeho jídelníčku každý den, natož několikrát za den.

Po rostlinných zdrojích stravy můžeme sáhnout u všech denních jídel a to včetně svačin, i u těch můžeme doplnit všechny potřebné živiny, nasytit se a nekrmit své tělo pouze ze zdrojů živočišných surovin, příroda nám k tomu poskytla spoustu různých semínek, ořechů, luštěnin i zeleniny.

Jako nápad do bezmasého jídelníčku můžete sáhnout třeba po jednom z těchto receptů:

Recept na čočku s rajčaty a bazalkou

Recept na ovocný nákyp s rýží i pro ty, kterým ve škole nešmakoval

A co můžeme díky udělat pro jarní „restart“ vašeho těla?

Dodejme tělu sílu jarních bylin, kterými nás příroda obdařila. Příroda je mocná a proto s díkem využijme její síly. V prvních jarních dnech nám poskytuje množství bylinek, které vám po zimě pomohou pročistit organizmus a dodají vám elán.

Jedním z takových bylin je KOPŘIVA – nyní na jaře je nejvhodnější čas k jejímu sběru, sbírejte především rostliny drobného růstu se svěží barvou a nebojte se přihodit je kam vás napadne, třeba do očišťující jarní polévky.

DSCN6252

Kopřiva pročišťuje organizmus, podpoří vaše zažívání i tvorbu krve, pomáhá vyplavit z těla škodliviny a velmi příjemné je, že také dokáže zlepšit vzhled pokožky.

Očista krve

Pro očištění krve od toxických látek a zlepšení krevního barviva veváhejte zařadit do jídelníčku také červenou řepu na pročištění krve. Využít ji můžete do pomazánek, nejlépe když ji v syrovém stavu nastrouháte, můžete ji také péct nakrájenou na plátku s česnekem a tymiánem nebo rozmarýnem, nebo si z ní nachystat chutné smoothie spolu s pomerančem.

Pokud si chcete dát „celotělovou“ očistnou kúru, ukážeme si, jak se do kopřiv “naložit” celí.

Kopřiva v pitném režimu

Kopřivový čaj –  doporučuji spařit si dvě lžičky nasekané kopřivy horkou vodou do hrníčku a pít jako vlažný čaj. Pijte během jarního období, pouze z kopřiv, kterým dala sílu jarní příroda, ne starších. Každý den si během jarní očisty dopřejte 0,5 l hrnek takovéhoto čaje pro očistu od škodlivin, větší množství si raději nedávejte.

Kopřivy můžete také nasekat namísto petrželky nebo pažitky do pomazánky, hotového jídla, velmi dobré jsou také v nádivkách a nebo z nich můžete udělat „špenát“, popř. je ke špenátu přidat. V tomto případě platí, že ZELENÁ je dobrá 🙂

DSCN6256DSCN6257

Pro krásu vlasů

Další várku kopřiv zpracujte následovně: hrst nasekaných kopřiv také spařte horkou vodou a nechte louhovat. Jakmile bude mít odvar příjemnou teplotu, přelijte si s ním umyté vlasy (Pozor! Nedoporučuji blondýnkám, které by se pak mohly stát ženami vodníků 🙂 ). Blondýnky mohou totéž provést se sedmikráskami.

DSCN6259

Pro unavené nohy

Poslední a největší várku spařených a do příjemné teploty vychladlých kopřiv si nalijte do škopku nebo jiné nádoby a ponořte do něj na cca 10 – 15 min nohy.

DSCN6263

Jak se cítíte? Jsem si jistá, že lépe, protože jste svému tělu dopřáli péči pro tělo i ducha, protože taková koupel nohou znamená uvolnit se a dát si čas pro sebe. Speciální dávku živin navíc můžete tělu také dopřát díky kořenícím směsím a čajům, které obsahují jednu velmi vzácnou superpotravinu, která je velmi bohatá na obsah vitaminů i minerálních látek a díky tomu dokáže i cíleně podpořit naši psychickou a fyzickou kondici. Více o této skvělé superpotravině si můžete stáhnout v mé stručné příručce právě tady díky si ji můžete i snadno pořídit, u mě v kuchyni se právě díky spojení s kořenícími bylinnými směsmi zabydlela a využívám ji pro většinu vaření a navíc si pochutnávám i na skvělých bylinných směsích v čajích.

 

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.