Ječné kroupy s červenou řepou a kapustičkami

Jak se jedí kroupy a v čem jsou zdraví prospěšné?

Dříve byly kroupy běžnou součástí jídelníčku, ale jako dítě si na ně vzpomínám jen jako občasnou vložku do polévky u babičky, jinak jsme je doma nejedli a je to velká škoda, kroupy jsou pro naše zažívání velkým přínosem. Ječné kroupy můžete použít jako samostatnou přílohu tam, kde byste jinak dali třeba rýži, můžete z nich připravit různá směsová jídla se zeleninou, přidat je do polévek, udělat z nich knedlíky, nebo z nich udělat karbanátky a spotřebovat tak méně masa. Ječné kroupy nám v jídle dodají kvalitní energii a příjemně nás zahřejí, proto je kdysi dávno měli jako nedílnou součást jídelníčku římští gladiátoři, nebo dělníci při stavbě pyramid.

Zdravé šlachy, vazy, střeba i pěkné vlasy k tomu pomohou ječné kroupy

Ječné kroupy jsou bohaté na křemík, který pomáhá udržet naše šlachy, vazy a chrupavky ve skvělé kondici, ženám udělá radost pevnějšími vlasy a nehty a kroupy jsou velmi vhodné i pro ty, kteří trpí na zácpy, pomáhají peristaltice střev a také třeba snížení LDL – tedy toho špatného cholesterolu. Co mohu vřele doporučit, je zařadit kroupy do jídelníčku po nemoci, např. vleklé viróze, která nám i rozházela chuť k jídlu. Na srovnání a vyčištění trávícího traktu budou skvělé jako součást česnečky.

Dnes vám dám tip na to, jak si připravit ječné kroupy s červenou řepou a růžičkovými kapustičkami, které plno strávníků míjí, vím o tom své a způsob jak je mít ráda jsem našla po hodně hodně letech díky tomuto mému receptu.

Opečené růžickové kapustičky s dipem

Tímto jídlem podpoříte i tvorbu krevního barviva a ženy by na jídla s červenou řepou neměly zapomínat v období menstruace, kdy dochází ke krevním ztrátám a tělu musíme pomoci s jeho doplněním.

Jdeme vařit, na čtyři porce budete potřebovat:

250 g ječných krup

1 velkou červenou řepu

500 g růžičkových kapustiček

3 PL olivového oleje

1 ČL tymiánu

2 – 3 stroužky česneku

sůl

Kroupy pro lepší stravitelnost propláchněte studenou vodou, poté namočte do čisté vody přes noc stejně jako luštěniny a oproti přípravě luštěnin je vařte ve stejné vodě. Vařte je při střední teplotě, aby mohly být zakryté poklicí cca 25 min, poté vypněte plotýnku, mírně osolte a nechte chvíli pod poklicí ještě dojít.

Připravte si řepu tak, abyste ji oloupali slupku a nakrájeli na větší kostičky. Na hlubší pánev si přichystejte olej a rozehřejte ho na střední teplotu. Na rozehřátý olej nasypte nakrájenou řepu a za průběžného míchání ji opékejte. Po cca 5 min přidejte očištěné kapustičky, mohou být nakrájené na půlky a opět cca 5 min společně opékejte. Poté přidejte nadrobno nasekaný česnek a tymián, promíchejte, stáhněte teplotu na nízkou a po poklicí duste 10 -15 min. Jakmile jsou řepa i kapustičky měkké tak akorát na skus, přisypte k nim uvařené kroupy a můžete servírovat.

Vidíte, je to jednoduché jídlo, jakých můžete ve své kuchyni vykouzlit stovky a pokaždé bude trošku jiné, já to miluju, zdravé jídlo max do 30 na talíři, to je moje. Jsem konzument masa, přesto ráda a často vařím bezmasá jídla. Masa je v našem běžném jídelníčku opravdu mnoho a je fajn nahradit ho pestrými, chutnými a zdravými variantami bezmasých jídel, proto na mém blogu receptů s masem najdete minimum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.