Bezlaktózový čokoládový dezert z Hrašky s chia semínky

Máte problém doma dostat do dětí nebo i sebe luštěniny?
Tak mám pro vás tip, udělejte jim k svačině čokoládový dezert z Hrašky a vůbec nebudou vědět, že jedí hrách a přitom získají všechny jeho nutriční výhody. Dodáte kvalitní rostlinné bílkoviny, minerální látky a vitaminy a podpoříte růst svalové hmoty, buněk a posílíte nervový systém, vlasy i zrak. A to už stojí za to, ne?
Jak na to?
Rozehřejte si 2 lžíce kokosového tuku na pánvi, vedle v nádobě odměřte 350 ml ovesného mléka (ale může být i obyčejné, pokud nemáte problém s laktózou.)přisypte 75 g Hrašky vanilka, 3-4 lžíce kakaa a řádně promíchejte.
Pokud byste měli hrudky, promixujte. Směs nalijte na pánev s tukem a míchejte dokud nepřivedete k varu, bude se vám tvořit lepivější hmota. Jakmile přivedete k varu, stáhnete teplotu na minimální a občas promícháte a takto necháte min. 20 min. Když tuto dobu zkrátíte, ucítíte těžkou hrachovou chuť, ale po uplynutí této doby již ne a hrachová mouka je pak pro organizmus i dobře vstřebatelná. Těsně před dokončením přidáte 2 lžíce chia semínek a zhruba 3 lžíce datlového sirupu, promícháte a necháte vychladnout.
Z tohoto množství budete mít svačinu zhruba pro 4 osoby, dezert je dost sytý, tak to určitě nepřeháňejte s množstvím a nezapomeňte na dezert přidat jakékoliv ovoce. I sladké mňamky se dají udělat zdravě a nápaditě, další recepty na sladké i nesladké svačiny najdete v kuchařce Svačíme s dětmi, aktuálně v elektronické i papírové verzi.
Dobrou chuť.
Bezlepkový koláč s jablky a cuketou

Dneska bude buchtička, nebo koláč, jak chcete, něco pro mlsaly, abyste viděli, že mlsat se dá i zdravě.
Jak na to?
Potřebovat budete 2 celá vejce, 200 g pohankové mouky a 100 g kukuřičné polohrubé mouky (pokud s pohankou nemáte zkušenosti, nebo se jí trochu bojíte, otočte poměr), 1 balíček bezfosfátového prášku do pečiva, hrst sušených lístků Stévie (koupíte v jakékoliv zdravé výživě), 1 lžičky skořice, 50 g strouhaného kokosu nebo vlašských ořechů, 80 g oleje (já jsem použila ořechový, ale můžete použít třeba řepkový), 50 ml mléka, 3 lžíce medu, 150 g nahrubo nastrouhaných jablek a 150 g nahrubo nastrouhané cukety.
Vejce krátce šlehám s medem a rozdrobenými lístky Stévie, přidám olej, mléko a skořici, kokos a prášek do pečiva, vše společně promíchám a poté přidám jablka a cuketu, promísím a přidám obě mouky a opět společně lehce smíchám. Pokud byste měli těsto příliš suché (každá mouka jinak saje), přidejte po lžících mléko, případně trochu oleje.
Pečeme ve vyhřáté troubě na 185 cca 45 – 55 min. Spoustu dalších zdravých dobrot najdete v kuchařce Svačíme s dětmi, aktuálně v elektronické i papírové verzi.
Dobrou chuť.
Indiánské šípy

Nemusí být každý den kaviár, že :-).
Takže dneska to bude jednoduché, ale s nápadem. Znáte to, někdy člověk nestihne nějakou speciální přípravu svačiny, sáhne po chlebu, namaže máslem, přidá sýr, jablko a jde se.
No a odpoledne zjistíte, že vám celá nebo skoro celá svačina přišla zpátky domů...
Zamysleli jste se někdy nad tím, že zejména pro mladší školáky je sníst celý chleba a velké jablko k tomu prostě moc? A že to trvá moc dlouho sníst? Nebo že pak vyhodí většinu jablka do koše, protože trochu okoušou, ale na zbytek už není čas a je to nuda kousat ho tak dlouho?
Tak co teda?
Mám pro vás tip, napíchněte to na jehlu, tedy rozuměj špejli, bude to atraktivní a lehké na konzumaci. A můžete vytvářet různé kombinace, s ovocem i zeleninou, různými sýry, žervé… Samozřejmě volte kvalitní chléb, nejlépe žitno-pšeničný celozrnný nebo celožitný, i ten vás v kuchařce Svačíme s dětmi naučím péct. Pro kluky třeba jako indiánský šíp a pro holky se srdíčky, nebo jak se vám bude líbit. Dobrou chuť.
Spoustu dalších zdravých dobrot najdete v kuchařce Svačíme s dětmi, aktuálně v elektronické i papírové verzi.
Dobrou chuť.

Aby mi ty sváči šly s dětma pěkně od ruky a hlavně do bříšek, mrknu co provést se změnou stravovacích návyků v naší rodině.

Ke stažení ZDARMA.

Tvarohová pomazánka s koprem a rajčaty

Dnes to bude velmi jednoduché a přitom nápadité a nyní i sezónní.
Krásných rajčat je všude plno a voňavý kopr najdete také snadno. Kopr s rajčaty se dobře doplňují a tvaroh dodá i potřebnou jemnost. Touto svačinou doplníte nezbytné bílkoviny a rovnou v pomazánce zakomponujete i zeleninu.
Jak na to?
Využít můžete buď jednu vaničku polotučného tvarohu, nebo Cottage sýr, kopr nasekejte najemno a přidejte nadrobno nakrájená zralá rajčata, na toto množství asi hrst a nasvačíte se opět celá rodina.
Další pomazánky jak tvarohové tak s využitím luštěnin najdete v kuchařce Svačíme s dětmi, aktuálně v elektronické i papírové verzi.
Dobrou chuť.
Jogurtový nápoj s mangem a kokosem

Dneska bude sváča v lahvi a tu o přestávce zvládne zpucovat fakt každý :-).
Jedna lahvička a může v ní být vše, co tělo potřebuje. Ovoce pro doplnění vitaminů i pozvednutí hladiny cukru v krvi, jogurt pro doplnění
bílkoviny a aby nepřišel brzy hlad, kokos pro doplnění zdraví prospěšných tuků a udržení kardiovaskulárního systému v dobré kondici. Ale prospěšnými tuky podpoříte i zdraví kůže, vlasů a nehtů a lepšímu soustředění, což ve škole i v práci bodne 🙂 a pro řádné zasycení přidáme i ovesné, popř. jiné vločky.
Jak na to?
Vše co budete potřebovat je ½ kelímku 500 g bílého jogurtu Hollandia, 1 zralé mango, 2 lžíce kokosu a 2 lžíce ovesných vloček. Vše spolu dohromady promixujte a můžete plnit do lahviček. Nezapomeňte ale určitě dát školákovi do školy i vodu pro doplnění pitného režimu, který je také nezbytný. Množství vám vystačí na 2 porce, při zdvojnásobení dejte celý kelímek a můžete k mangu přidat třeba 1 – 2 nektarinky, kokos i vločky také zdvojnásobíte.
Další recepty na koktejly/smoothies, ale i domácí pomazánky a sladké mňamky najdete v kuchařce Svačíme s dětmi, aktuálně v elektronické i papírové verzi.
Dobrou chuť.
Vajíčkovo - cuketová pomazánka

Dneska to bude výživná svačina pro náročný den.
Dvouhodinovka tělocviku? Nebo nestíhá vaše dítko zajít na oběd, protože musí nutně na kroužek a vy přemýšlíte, co byste mu zabalili, aby nezůstalo o hladu? Je tady, miluju totiž vychytávky, co vyřeší problém. Dodáte potřebné živiny i energii a to je v náročných dnech třeba.
Tak dneska budete potřebovat na cca 3-4 porce malý kousek másla, na něm si krátce osmahnete na kostičky nakrájenou cibuli – jen na sklo, žádná opečenka :-), po chvíli přidáte nahrubo nastrouhanou cuketu (na toto množství asi tak 7 cm silnější cukety) a kousek červené papriky, ať je pomazánka pěkně barevná a cca 5 min restujete na pánvi.
Když už není cuketa úplně tuhá, přidáte tři vejce, sůl a doděláte tak, jakobyste dělali míchaná vajíčka. Na závěr přidávám protlačený jeden stroužek česneku, ale není bezpodmínečně nutné. Takto připravenou a vychladlou pomazánku natřu na kvasový chléb a posypu pažitkou.
Spoustu dalších zdravých dobrot najdete v kuchařce Svačíme s dětmi, aktuálně v elektronické i papírové verzi.
Dobrou chuť.
Sůša s chia semínky

Které dítko by pohrdlo sůšou,že :-)?
Dneska bude mňamka. Schválně, pohrdlo by vaše dítko súšou? Skoro bych dala ruku do ohně za to, že ne 🙂 . Určitě to není svačina, která by se měla opakovat dennodenně. Ale když občas dáme dětem i sobě nějakou mňamku a vážíme suroviny, ze kterých ji připravíme, pochutnáme si, smlsneme, jsme spokojení a nemáme tendenci každý den do sebe ládovat koupené sušenky plné nezdravých ztužených tuků.
Co na sůšu potřebujete?
Na 3 plechy sušenek (takže jedna várka, každému odebrat na svačinu, zbytek pěkně schovat a třeba za týden zase vytáhnout 🙂 ). A rozhodně nezapomeňte přidat k sůše bílý jogurt a ovoce, žádná sacharidová bomba, pěkně doplnit i ostatní živiny.
350 g špaldové hladké mouky
250 g másla
5 lžic rýžového nebo datlového sirupu (s datlovým budete mít sušenky barevnější, jako já)
Špetka soli
3 lžíce chia semínek
Všechny suroviny smíchejte (máslo je potřeba mít v pokojové teplotě), použít můžete i robot s háky, těsto zabalte do potravinové fólie, dejte na hodinu vychladit, pak rozválejte na placku a vykrajujte sušenky. Můžete vykrajovat jakékoliv tvary, razítkovat, nebo dělat jen placičky, je to na vás. Pečeme cca 10 min na 180 stupňů.
Dobrou chuť.
Spoustu dalších zdravých dobrot najdete v kuchařce Svačíme s dětmi, aktuálně v elektronické i papírové verzi.