Vidím, že dny v nouzovém stavu vám dávají zabrat, práce hodně, děti doma a zastat vše je náročné. Chápu a tak vám ráda pomůžu a vkládám vám se jídelníček, ať si nemusíte lámat kebulky co vařit.
 

Je to jídelníček tak, jak u nás běžně frčí. Vařím pro nás pět, tedy děti 19 měs, skoro 3 roky, 13 let (tu tedy vždy ob jeden týden), sebe a muže a na čtvrtky vařím den předem i pro babi a dědu, kteří hlídají prcky a já se ten den snažím restartovat svůj mozek a vytvářet nějakou činnost.

Dlouho jsem syslila recepty a fotky, pořád jsem měla pocit, že toho je asi málo, že to není dost dobrý a nějak jsem se bála reálně začít tu svoji vysněnou kuchařku psát 📔 . Ale protože po náročných předchozích měsících opravdu potřebuji dělat něco pro sebe, prostě jsem si řekla, že už konečně začnu ne jen syslit, ale začala jsem fakt psát. Takže na čtvrtky vařím 6 - 7 porcí.

Jak to tedy u nás na jídelníčku vypadá?

1️⃣Pondělí: často dojídáme ze soboty nebo neděle a dělám to tak záměrně, max vyměním přílohu. Aktuálně jsme dojídali svatomartinskou husu :-D, ale abyste neřekli, že jste přišli tím pádem o tip, listuji v diáři zpátky a vidím tam pečené kuře s bramborem a mrkví. 🍗🥕🥔. Za mě top příprava v jednom pekáči, tedy nasázet tam maso, proložit bramborama i mrkví, trochu zakapt olejem a posypat oblíbeným kořením. Vy mě už znáte, tak víte, že jsem ujetá na Grešíkovo koření, který fakt miluju a cpu ho kam můžu. Když chci péct v jednom pekáči i pro prcky, tak používám koření Bylinky s cibulkou nebo Bruscheta/Na špagety, pro dospěláky dle libosti.

Na večeři pak domácí chleba s tvarohovou pomazánkou a zelenina.

2️⃣Úterý: Zapečené brambory s brokolicí viz předchozí foto. Zeleninu jsem začala připravovat v 10.45, v 11 už šla do trouby a v 11.45 jsem vytahovala hotový oběd. Jestli nemáte během dopoledne vůbec čas na přípravu čehokoliv, nachystejte si do pekáčku už večer a jen včas zapněte troubu, to dáte až půjdete čůrat :-D. Do zapékací misky jsem na dno potřela trochu oleje a pak jsem začala skládat nakrájené brambory a brokolici. Dětem jsem dělala misky zvlášť bez solení s kořením Bruscheta, nám osolené a také Bruscheta plus česnek. Zalila jsem 12% smetanou, spotřebovala jsem jí asi 250 ml na vše, nemusí být až navrch. Před dokončením jsem přidala nakrájenou mozzarelu.

Večeře: husí vývar z neděle, v tomhle sychravém počasí super volba. Vývary se teď snažte dělat často, bezva je hodit si nějaký i na mrazák. Jak udělat dobrý vývar najdete ZDE 

3️⃣Středa: Zítra nás čekají opečené kapustičky, příprava snadná a rychlá. Pro děti je akorát budu dělat zvlášť bez ořechů a protože pro ně je budu krájet, přihodím i mrkev. Už se těším na kari rýži k nim pro nás 😍.

Večeře: grilovaný lilek a rajčata plněná sýrem.

 

 

4️⃣Čtvrtek: Už teď se mi sbíhají sliny 😋😜. Bude cizrnová kari omáčka a těším se na ni jak malá. A protože většina času, kdy se cizrna vaří vás nepotřebuje, výsledný čas v kuchyni není nijak dlouhý. Příloha může být rýže, ale protože bude den předem, sáhnu spíš po špaldě nebou kroupách. Prťata ji nebudou mít na kari, ale přihodím jim po uvaření cizrny zvlášť do kastrůlku na dochucení papriku nebo rajče, posledně měly boule za ušima.

Večeře: dýňová polévka to je taková klasika dýňovka, nebo pak také moc oblíbená dýňová polévka s paprikami a čočkou.

 

5️⃣Pátek: Jáhly s dušenými jablky a skořicí s vetřeným Skyrem nebo řeckým jogurtem. Příprava jáhel je rychlá, stačí je dvakrát propláchnout vroucí vodou v sítku a pak dát vařit na cca 20 min. Mezitím si na pánvi na másle podusíte nakrájená jablka, ke konci přidáte Grešíkovic mňamózní cejlonskou skořici, kterou díky nízkému obsahu kumarinu mohou i malé děti. Před podáním na talíř vmícháte Skyr nebo řecký jogurt a mlsalové si pokapou ještě datlovým sirupem.

Večeře: směs zelených salátů s pečenou řepou, mrkví a čerstvým sýrem

6️⃣ Sobota: Špagety s oblíbenou rajčatovou omáčkou, do které tentokrát ale přimícháte také fazole, je jedno jaké.

Večeře: polévka mrkvovo - bramborový krém, nebo třeba květákovka s houbami nebo kapustová s čočkou.

7️⃣ Neděle: V tomthle sychravém počasí a době, kdy bychom měli dbát na silnou imunitu je fajn často jíst kysané zelí. Opravdu kysané, ne sterilované a pro tohle jídlo se vám bude hodit. Na pánvi opečte mleté hovězí maso, přidejte majoránku, trochu česneku a zvlášť uvařte brambory. Až bude obojí hotové, smíchejte, přimíchejte čerstvé kysané zelí a bez další tepelné úpravy servírujte. Kysané zelí prospívá našim střevním kulturám, tak šup na něj.

Večeře: jakákoliv ryba pečená se zeleninou, můžete co porce to jeden "batůžek" z pečícího papíru.

Tak co, hodí se vám soupis? Další tipy na rychlé večeře pak najdete v mém už historickém ebooku, který sice volá po faceliftu, ale protože mám tisíc a jednu věc na svém ToDo listu, je stále v závěsu... ale recepty z něj se vám hodí i bez receptové plastiky s novými fotkami :-). 

máma jako ty