Opečená růžičková kapusta s vlašskými ořechy

Tenhle recept doslova a do písmene boří mýty a předsudky o růžičkové kapustě. Asi bychom si mohli vyprávět o tom, jak nám tuhle zeleninu hromadně zošklivily polévky s Mochovskou směsí :-). I já byla ten případ a to až donedávna, vyhýbala jsem se jí a vlastně jsem ji nikdy nejedla v něčem jiném, než v té polévce, která mi tak nechutnala, to blátivé cosi…

Ale každý může zbořit přesvědčení o tom, co jí a co nejí. I JÁ! Ano, i výživová poradkyně může mít něco, co fakt nemusí a nikde není psáno, že to tak musí být napořád a to u každého, chutě se mění a jako u všeho, záleží na podání. Ještě zcela nedávno jsem nejedla růžičkovou kapustu. Nikdy mě nenapadlo, si jí udělat jinak než aby plavala v neslavné polévce, prostě nemám ráda růžičkovou kapustu a basta fidli.

Opečené růžickové kapustičky s dipem

A pak jsem nedávno šla v obchodě, koukala na mě z regálu a já ni dostala chuť. Jako fakt nevím, jak se to mohlo stát, když mi nikdy nechutnala, ale nejspíš závan intuice, že to bude dobrý. A bylo to tááááááák dobrý, že málem nezbylo na ostatní a za týden jsem ji dělala znovu. Stačilo to jenom zkusit. A najít si takovou úpravu, která mi bude chutnat, do polívky ji fakt strkat nebudu. A ono je to takhle totiž se vším, hodně věcí se bojíme vyzkoušet jinak, protože COBY KDYBY , ale ve výsledku je to mnohem lepší, ne-li fantastický.

Obavy z nového a klišé, že zdravá strava není dobrá

Je to tak totiž i s tím, když chcete dlouhodobě změnit to, co jíte. Těch obav a klišé, jak to nebude dobrý, jak to bude složitý, jak budu trpět hlady je mraky a ve finále s kým jsme se do toho navážno pustili uznal, že na začátku je to trošku víc nových věcí a změn, ale pak už jsou to jen samá pozitiva a sociální jistoty. Ne, dělám si srandu, úplné jistoty téměř neexistují, prostě těch benefitů ze změny jídelníčku je ale opravdu dost a jsou silného kalibru>>> více energie, lepší zažívání, zeštíhlení, pochutnání si na pestré stravě a radost z toho, že konečně dělám něco pro sebe, co má opravdu smysl. A teď už k těm kapustičkám, na které se nám sbíhají sliny.

Recept na opečené kapustičky s vlašskými ořechy

Na 2 porce budete potřebovat:

Cca 400 g růžičkové kapusty ve variantě s přílohou, pokud bude na večeři, kupte jednou tolik.

2-3 lžíce olivového oleje

Plnou hrst vlašských ořechů.

Sůl a bílý jogurt na dip, já používám Hollandii a na dochucení dipu směs bazalky a oregana s Moringou, která dodá celému jídlu další porci živin, podpoří vaši imunitu i psychicou odolnost.

Ano, takhle málo věcí stačí k vykouzlení zdravé dobroty. Stačí základní suroviny, hrstka nápadu, kopec lásky i zvědavosti jaké to bude a skvělá večeře nebo oběd je na světě. Na večeři byste si měli nandat jen kapustičky s ořechy a dipem, k obědu si přidejte i přílohu, já jsem zvolila basmati rýži s kari. Je to přesně ta varianta bezmasého pokrmu, který má pro tělo hodnotu přínos a přitom je velmi chutné. Říkám to pořád, že je zapotřebí, abychom my, masožravci snížili spotřebu masa, ozdravíme tím svůj organizmus a ještě přispějeme k dlouhodobé udržitelnosti toho, jak jako lidstvo žijeme a to stojí za to.

Ani já nejsem vegetarián, ale spotřebu masa jsem už dávno radikálně snížila a tvořit bezmasé recepty mě baví daleko víc, mám u nich mnohem volnější ruku a fantazie tvoří to, o čem můj mlsný jazýček sní, i to, co si zatím představit neuměl.

Příprava: Kapustičky otrhejte od špatných lístků, opláchněte a dejte do cedníku. Spařte je vroucí vodou a pár minutek (5-8) je v ní nechejte zkřehnout (vyzkoušeno, že to jde ale i bez toho, pokud jsou kapustičky menší a čerstvé). Vlašské ořechy si namočte předem min na 15 – 30 min do vroucí vody. Rozpalte si olej a vložte do něj okapané kapustičky a opékejte je. Hlídejte, ať vám nezčernají a jakmile začínají být měkké, přihoďte vlašské ořechy , promíchejte a stáhněte teplotu a nechte dalších cca 8 min pod pokličkou dojíta pak servírujte.

Z bílého jogurtu si připravte dip, stačí ho osolit, přidat česnek, tymián nebo oregano, bazalku s Moringou a kapustičky si do něj namáčet.

Pro zimní období je to přesně ta správná skladba zeleniny, kterou tělo potřebuje – dostatek vlákniny a žádné ochlazování se zeleninou právě vytaženou z lednice.

 

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře
  1. Výborný.Doporučuji si uvařit.moc jsme si pochutnali.
    Přidávám mezi svá oblíbená jídla. Zdravím Retamal :
    -)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.