Svačina na pikniku v trávě

Celozrnné …, co to vlastně je?

Několik celozrnných produktů si dnes představíme pro změnu na pikniku 🙂

piknik34

Spousta lidí si myslí, že celozrnné pečivo je to, co je víc hnědé a má na sobě semínka, ale tak to vůbec být nemusí. Slovo celozrnné je odvozeno od slova celé zrno, tzn. že při zpracování zrna se opravdu celé zrno zpracuje a nic se z něj nevyhodí tak, jako se tomu činí u bílé mouky. Prakticky tedy mlynář vezme zrno tak, jak ho sklidil a celé zrno i s vrchní částí slupky ho semele na mouku, která se honosí názvem celozrnná. A celozrnná nemusí být jen mouka, ale také rýže, mouka z pohanky, ovsa, žita….

Co je tedy mouka bílá? Mlynář vezme zrno, stáhne z něj vrchní slupku, která je plná vlákniny (pomáhá tedy s hubnutím a čištěním střev) a minerálních látek tělu prospěšných. Pak má dvě možnosti – slupky prodá na krmení dobytka, nebo je semele na šrot a ten se dále využije v potravinářství, nebo prodá zákazníkovi jako otruby.

Není tedy škoda to nejcennější vyhodit? Za mě rozhodně ano, kdysi se peklo výhradně z celozrnné mouky, jinak to ani nešlo, nebyla technika na omílání zrn. Až daleko později koumaví lidé přišli na to, že když ze zrna stáhnou svrchní slupku a semelou zrno bez ní, je mouka jemnější, snáze se s ní peče a v neposlední řadě pečiva z ní vyrobeného sníte více 🙂

Dnes si ale nebudeme představovat pečivo jako takové, ale několik plodin a výrobků z nich, které mohou být taktéž celozrnné a můžeme je zahrnout do snídaní a/nebo dopoledních svačin.

Pohanka

– úžasná plodina, která ale bohužel většině obyvatel v jídelníčku chybí. Nejde o klasickou obilovinu jako je například pšenice nebo oves. Pohanka je bezlepková, proto mohu směle doporučit i celiakům! A čím je ještě tak skvělá? Ve zkratce má mnoho minerálních látek, mezi nimi draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek. Z vitamínů skupinu B, cholin, rutin, který pomáhá udržet naše cévy pružné, zbystřit by tedy měli ti, co mají problém s křečovými žilami!

V celém stavu má hodně výraznou chuť a aroma a to právě ne každému „sedí“. Jde o zvyk, ale na milost můžete vzít pohanku zatím i v jiné podobě než je celé její zrno určené k vaření přílohy.

A jak „propašovat“ pohanku do snídaně?

Na výběr k snídani máme například pohankovou kaši, která se prodává i instantní, bez přidaného mléka a cukru, takže ji vidličkou pouze vešleháme do mléka dle vaší volby, nemusí jít jen o klasické kravské mléko. Kaši si dochutíme sušeným nebo čerstvým ovocem, můžeme i oříšky, troškou medu nebo kvalitního sirupu, já osobně ráda přidávám i skořici, která příjemně povzbudí náš organizmus. Pokud by pro vás byla pohanková kaše pro začátek příliš výrazná, zkuste si vytvořit směs smícháním s ovesnou nebo jáhlovou kaší.

Další volbou mohou být do snídaní pohankové  lupínky, které zkombinujete s kvalitním bílým jogurtem, ovocem, oříšky.

piknik3

Oves

– obilovina, kterou určitě každý z vás zná, ale protože o ní možná nevíte vše, trochu si jí představíme. Oves je obilovina s obsahem lepku, ale na trhu jsem již objevila i ovesné vločky, které jsou lepku zbaveny, proto i ti, co trpí nesnášenlivostí lepku, je mohou konzumovat. Nejznámější podoba, ve které se oves konzumuje, jsou jistě ovesné vločky, které jsou bohaté na železo, vápník, fosfor, hořčík a lecitin. Z ovesných vloček si můžeme doma připravit libovolnou směs domácích müsli.

Mimo ovesné müsli nám ale trh také nabízí a zejména pro děti atraktivně vypadající snídaňové cereálie – ovesné polštářky, nebo ovesné penízky. Jak vypadají? Více v tomto videu >>>  . Tím, že tyto cereálie i hezky vypadají, mohou se stát lákavými i pro děti, které dosud konzumovaly „čokoládové“ kuličky plné tuků a bez hodnotného nutričního složení.

Složení ovesného zrna splňuje kritéria dietetické stravy, je velmi vhodný pro vyčerpaný organizmus, v rekonvalescenci, sportovce a rostoucí organizmus dětí.

A na co nezapomenout? Vždy doplňte konzumaci cereálií, pečiva i kaše ovocem a vhodnou bílkovinou – jogurtem, tvarohem, sýrem… Nedožene vás pak brzký hlad ani chutě 🙂

A že si lze i s těmito potravinami udělat hezký piknik v přírodě? O tom se můžete přesvědčit zde 🙂

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.