Koláč ke snídani někdy přijde k chuti a je fajn mít i na něj recept, který je tak trochu zdravější. Píšu záměrně zdravější, protože vyloženě zdravý koláč by obsahoval jen to ovoce a nějaké ořechy, semínka a max trošku těch vloček. O ostatním se dá vždy polemizovat.
Já nejsem ve stravě dogmatik, nepotřebuji se striktně držet jednoho vyhraněného stylu a tak se snažím ty naše české zvyklosti i chutě alespoň vylepšit výběrem surovin a jejich kombinacemi. Naše české jazýčky jsou mlsné a také hodně vybíravé a mají spoustu předsudků, jakmile se píchne do něčeho, co se tady dělá běžně a dlouhodobě a mělo by se změnit třeba stravování v nemocnicích, je to jako píchnutí do vosího hnízda. Sama jsem si to teď zažila, když jsem vařila a točila po iDnes.cz.
Moje zásada je, že se nemusím stát ani veganem, ani vegetariánem, ani raw vyznavačem, ale jíst uváženě od každého něco, střídmě a dodržovat zásady pestré stravy. Nikomu nenutím, že když jí maso, měl by ho zcela přestat jíst, ale ukazuji cestu, že i “masař” by měl část svého masitého jídelníčku vyměnit za rostlinnou stravu a prospěje tak svému zdraví. Stejně tak se leckdo diví, že jíme doma třeba buchtičky se šodó. Ano jíme, asi tak 2x do roka max, zato s láskou připravené i snědené a s výměnou běžné bílé mouky za celozrnou špaldovou a umírněnějším slazením. A ve zbytku takového dne více čerstvé zeleniny a bílkovin.
A právě v tomto duchu vznikla i má první opravdová kniha Mámin kastrůlek – bezmasá kuchařka (i) pro masožravce. Je plná originálních receptů bez masa pro odlehčení jídelníčku, poznání nových chutí a zařazení většího množství zeleniny a tedy i vlákniny do jídelníčku. Je to soubor 80 receptů v knize + 8 dalších receptů v pdf jako bonus. Opravdu krásná kniha, kterou z lásky k jídlu a vaření napsala máma během mateřské dovolené s dvěmi pěstounskými dětmi, aby si zachránila zbytky zdravého rozumu a měla možnosti i nějakého útěku ze dní plných povyku.
Chcete prozkoumat, co všechno v knížce najdete? Pak klikněte na Mámin kastrůlek tady.
Skutečně totiž záleží na tom, co děláme PRAVIDELNĚ. A že OBČAS máme na talíři nějaké ne úplně zdravé jídlo pak dokážu vykompenzovat jinde.
A teď už ten recept.
Na kulatou koláčovou formu budete potřebovat:
2 hrnky rozmixovaných vloček (já jsem použila 1/2 vloček ovesných a 1/2 špaldových, ale čistě proto, že mi ovesné došly, klidně použijte jen ty, nebo v kombinaci třeba s vločkami žitnými)
3/4 hrnku třtinové panely (cukr ze sušené třtinové šťávy, má krásně karamelovou barvu a trochu i karamelovou chuť)
70 g másla
1,5 lžičky bezfofátového prášku do pečiva
1/2 hrnku mléka (může být i rostlinné, doporučuji ovesné)
2 vejce
ovoce na pokladení navrch, já jsem použila černý rybíz a koláč s ním byl moc dobrý a určitě bude i s červeným rybízem, švestkami, meruňkami nebo jiným ovocem.
Vločky si rozmixujte ne úplně na mouku, ale tak, abyste je měli na jemno rozsekané, nasypte je do mísy, přidejte třtinovou panelu, promíchejte a přidejte změklé máslo a rukama zpracujte dohromady na takovou drobenku. Nemělo by vám zůstávat samotné máslo a dělit se od vloček a panely, pěkně spojte vše dohromady. Z této směsi si část odeberte na posyp, zhruba 6 – 8 polévkových lžic a dejte stranou.
Většina drobenky, která vám zůstala v míse bude základ těsta, přidejte do ní prášek do pečiva, rozklepněte dvě vejce a přidejte půl hrnku mléka a smíchejte. Já jsem do drobenky přidala i trochu mletého máku, zbylo mi pár lžic z jiného pečení a tak jsem smíchala s drobenkou a kombinace byla vynikající, nebála bych se příště dát i kokos nebo ořechy.
Vymažte si lupínkem másla kulatou koláčovou formu, vysypte ji moukou, třeba ovesnou, nebo najemno rozemletými ovesnými vločkami a vlijte těsto do formy, navrch naskládejte libovolné ovoce po celé ploše koláče a zasypte drobenkou, kterou jste si dali na stranu. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180 stupňů cca 35-45 min tak, aby byl koláč už od pohledu zlatý a křupavý.
Ať vám chutná držte se zásady “jak jím pravidelně, tak se starám o své tělo”, výjimky pak můžeme dělat s lehkým srdcem a užít si oboje, to běžné denní jídlo u kterého bychom měli ctít důležité zásady pro život, i nějaké výjimečné, které si nedávám na talíř běžně a třeba nesplňuje všechny.