Recept na vánočku či mazanec

Vánočka, další z vánočních tradic. Proč se ale taková vánočka vlastně dělá? A jak na ni, aby byla vláčná a ne jak dusivka z obchodů :-)? Podle tohoto receptu je vánočka opravdu luxusní, když se vám na ni nesnesou kobylky, vydrží opravdu dlouho a nejlepší je tak 2.- 4. den :-).

Vánočka má svým tvarem připomínat malého Ježíška zabaleného v peřince, je proto symbolem nového života a plodnosti.

Správně se vánočka plete z devíti copů a každé patro má svůj význam. Spodní čtyři copy symbolizují čtyři živly, tedy oheň (Slunce), vodu, zemi a vzduch. Prostřední tři copy představují rozum, cit a vůli člověka. Vrchní dva copánky se upínají k tomu, co vede člověka nejvýše, tedy k vědění a lásce.

Původní recept na vánočku jsem trochu upravila a jsem si jistá, že jí podle něj zvládnou i začátečníci.

Recept na vánočku (nebo velikonoční mazanec):

400 g hladké špaldové mouky

100 g ovesné mouky

150 – 200 ml mléka (každá mouka jinak „pije“)

100 g másla

rozinky naložené pár dní v rumu, aby pěkně změkly (zapřísáhlí abstinenti spaří horkou vodou a nechají nabobtnat)

lupínky z mandlí

20 g droždí

20g sypké stévie + špetka čerstvé vanilky

1 celé vejce + 1 žloutek

 

Máslo necháme změknout a až když je mazlavé, vyšleháme jej spolu s vejcem. Jakmile máme hladkou hmotu, přidávám stévii namisto cukru a šlehám dále. Mezitím si mléko ohřeji na příjemnou vlažnou teplotu, přidám špetku třtinového cukru a nadrobené čerstvé droždí a nechám si vzejít kvásek.

Do vyšlehané hmoty z tuku a stévie pozvolna vsypu mouku s malou špetkou soli a vliju mléko s kváskem s zpracovávám těsto v robotu s hnětacím hákem několik minut. Jakmile je těsto hladké, má jakoby sametový povrch, je připraveno k odpočinku – kynutí. Nemusíte mu vybírat extra teplé místo, stačí běžná pokojová teplota, jen ho řádně zakryjte, aby neoschlo.

Po cca 4-5 hodinách je těsto nakynuté tak akorát a zhruba zdvojnásobí svůj objem. Až v tuto chvíli přidávám a rukama vmísím naložené rozinky. Těsto si tedy přendám na vál, krátce zpracuji rukama, udělám si větší váleček a z něj odkrajuji stejné dílky, tedy 9 dílků. Abych si byla jistá, že nebudu mít jeden váleček hubený a druhý příliš silný, mám po ruce váhu, na ní mísu od těsta a dílky si pro kontrolu převážím.

vanocka

Vánočku pletu jednoduchým způsobem, jako copánky

První patro vánočky pletu ze 4 pramenů. Stejně dlouhé prameny si položím vedle sebe, na jednom konci těsto spojím k sobě, dva prameny odtáhnu vlevo a dva vpravo. Začnu jedním krajním pramenem a vložím jej doprostřed, mezi původní dvojice pramenů, takže mám rázem tři prameny na jedné straně a mírně utáhnu. Pak vezmu krajní pramen z druhé strany a opět jej vložím doprostřed a utáhnu. Takto upletu cop až do konce, těsto k sobě spojím a cop si odložím již na plech.

Druhé patro vánočky upleteme ze 3 pramenů jako klasický cop.

Když chceme první a druhé patro spojit dohromady, tak dle návodu níže hřbetem ruky uděláme důlek uprostřed copu ze 4 pramenů, přiložíme cop ze 3 pramenů,  vrchní z copů se snažíme přitom trochu natáhnout a zatočit pod první patro vánočky těsto k sobě přimáčknout.

vánočka 2

Poslední, vrchní patro je pouze je 2 pramenů a ty spolu nahoře spojíme a pouhým točením ve vzduchu k sobě prameny namotáme (což by určitě bavilo děti), prostě taková vrtulka.

Vrchní pramen spojíme s již spojenými copy stejným způsobem jako v předchozím kroku – nejprve důlek do 3pramenového copu a pak spojit konce k sobě. K jim „slepeným“ patrům tento copánek přidáme opět tak, že jej mírně natáhneme a přetáhneme přes okraj již spojených pater.

Hotovou vánočku potřu rozšlehaným vejcem s trochou mléka a posypu mandlovými lupínky. Aby se mi copy „nerozjely“, mám nachystané špejle a vždy proti sobě vrchní prameny zafixuji. Takto ji nechám cca 30 minut odpočinout na plechu a rozehřeju si troubu na 200 stupňů. Do vyhřáté trouby vložím vánočku přikrytou zvrchu alobalem, aby se mi nespálila. Po cca 10 minutách snížím teplotu na 160 stupňů a pečeme ji cca 45 minut tak, aby měla hezkou zlatou barvu.

A jak to dopadne?

Asi takhle nějak :-), nebo lépe. Tahle vánočka je loňská a protože jsem jich pekla hodně najednou pro širokou rodinu, nakynula mi tak, že měla úctyhodných 46 cm :-).vanocka

Důležité ale je nebrat ty svátky vánoční jako svátky jídla.  A jak se vyvarovat tomu, že v lednu budete těch pár mlsacích dní litovat? Stačí dodržet těchto

5 pravidel vánočního mlsání

pravidla mlsání

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.