Když si doma ugrilujete výborné maso, je hřích ho zatlouct nějakým koupeným dipem, hotovou omáčkou, nebo se odbýt jen kečupem či tatarkou.
Často lidé věří, že zdravá strava znamená strádání, diety, odříkání si a je to určitá forma asketizmu. Já to tak necítím, zdravá strava mě baví a jídlo miluju. Nejsem dogmatik a proto hledám cesty, jak i běžné suroviny můžeme využít jinak, jak původní recepty na česká jídla inovovat a odlehčit a vnést do našich kuchyní trochu svěžího vánku.
A to se snažím ukazovat ve svých kuchařkách i eboocích i v osobním poradenství. Dneska se mrkneme, jak si můžeme připravit dobré a jednoduché dipy k masu. No a k létu patří grilovačky, takže pokud máte z grilu věčně vysušenou podešev, nebo kusy zuhelnatělého masa, šup sem.
Pro všechny dipy doporučuji použít alespoň tyčový mixér pro vytvoření základu, protože chuti jednotlivých bylin a přísad se pak pěkně rozvoní.
Množství jednotlivých surovin přizpůsobte tomu, pro kolik lidí grilujete. Já jsem těchto 7 dipů dělala najednou na grilování 12 lidí a bylo to akorát.
2 svěží jarní cibulky, hrst pažitky, 2-3 stroužky česneku rozmixujeme na jemné kousky, smícháme s 1 kelímkem zakysané smetany cca 11%, špetkou pepře, himalájské soli a pár kapkami olivového oleje.
1/2 malé zavařovací sklenice naložených kapií rozmixujeme s 1 lžičkou koření Chakalaka – Grešík koření a poté smícháme s asi 150 g řeckého jogurtu a 3 lžícemi zakysané smetany a špetkou himalájské soli.
Z 1 sklenice zavařených rajčat a naložených v oleji rajčata vyndáme, mírně osušíme, vložíme do mixéru se snítkou rozmarýnu, tymiánu, přisypeme asi lžíci kaparů a promixujeme. Poté přidáme opět asi 150 g řeckého jogurtu a 3 lžícemi zakysané smetany, mírně dosolíme himalájskou solí.
Klasika, která se hodí zejména k rybám, ale neuškodí ani kuřecímu masu nebo cuketě.
Snítku kopru opláchneme a obereme jen měkké části, stonek vyhodíme, přidáme 2 lžíce zakysané smetany a promixujeme tak, aby část kopru byla úplně rozmixovaná a část zůstala v malých částečkách. Rozmixované kousky daleko více provoní celý dip. Přidáme špetku pepře a zbytek kelímku zakysané smetany.
Obereme čerstvý tymián a oregano tak, abychom od každého měli alespoň půl hrsti, opláchneme lístečky a rozmixujeme se 3 stroužky česneku, 2 lžícemi olivového oleje a špetkou himaláské soli. Poté smícháme s cca 150 g řeckého jogurtu.
3 jarní cibule opláchneme, přidáme 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce sladkého kari – Grešík koření nebo Sonnentor, špetku himalájské soli a promixujeme do téměř hladké konzistence. Poté smícháme s kelímkem řeckého jogurtu. Výborně se hodí například ke grilované panence.
Hrst sušených lesních hub rozemeleme najemno, krátce spaříme vroucí vodou, tu pak vylijeme a připravíme si tak rychle změklé houby, ty rozmixujeme s 2 lžícemi olivového oleje, špetkou pepře a pár snítkami oregana. Pokud houby nemáme, můžeme využít koupené houbové pesto. Do houbového základu přimícháme 4 lžíce strouhaného parmazánu, špetku soli a vmícháme do kelímku řeckého jogurtu.
Není radno grilovat příliš často, našemu organizmu daleko více svědčí strava připravená pomalým dušením, nebo strava čerstvá, syrová, ale chutě je potřeba střídat, tak pro si občas nezagrilovat, když to jde udělat i s minimem hříchu.
Marinovat nebo nemarinovat? Toť otázka… Jak tedy správně grilovat, aby bylo maso šťavnaté a křehké? A grilujeme jenom maso? Vhodnou přípravou předejdeme vysušení i zčernání, protože méně je v tomto případě více. Grilovací tipy ze Štěpánčiny kuchyně jsou ZDE.