Nejsou tak zářivě barevná a navíc je mám flekatá, přesto se mi líbí a jdu do nich. Jsou totiž bez chemie, která se chtě nechtě vsákne i do vajíčka přes skořápku a E xy z tyrkysové nebo růžové barvy si do pomazánky dávat nechceme. Bez chemie a se základními surovinami, to je motto mé kuchyně a se stejnou myšlenkou vznikají i další recepty, včetně těch velikonočních na mazanec, nádivku, polévku na zelený čtvrtek i beránka.
Už dřív jsem barvila vajíčka slupkami z cibule a musím říct, že “cibulová” vajíčka jsou krásná. Pátrala jsem ale, jak udělat i jinou barvu než z cibulových slupek z přírodních zdrojů. Vyzkoušela jsem tři barvy, u kterých jsem usoudila, že jejich zdroj je dostupný a nijak finančně rujnující na použití. Na internetu jsem totiž viděla i přírodní barvení modrých vajíček borůvkami a to se přiznám, že mi přišlo jako plýtvání, borůvky raději sním, než abych v nich vyvařila vejce. Holt nebudu mít modrá :-).
Pro barvení jsem si uvařila nejprve vajíčka natvrdo, poté jsem je dala do barvící lázně spolu s octem, což napříště zkusím jinak a před barvením vajíčko odmastím octem a barvit budu již jen v barevné lázni.
Nejvíc se mi líbí ta žlutá a jejich barva vznikla díky kari koření a kurkumě. Dvě lžíce kurkumy a jednu lžíci kari jsem rozmíchala ve vroucí vodě, do které jsem potopila již uvařené vejce tak, aby bylo celé ponořené. Až budu barvit ta skutečně velikonoční, sáhnu už jen po kurkumě, budou více žlutá. Nechala jsem 10 min vařit na mírném ohni, poté jsem vajíčko vyndala, nechala vychladnout a již studené jemně potřela sádlem, aby se trochu lesklo.
Pak jsem chtěla růžovo-červenou a z té mi vylezla teda jen taková spíš tělová barva, třeba se vám bude líbit a nebo se poučíte z mého pokusu. Použila jsem na barení červenou řepu, která mi přišla jako tutovka, když vidím, jak mi barví ruce během loupání. Jenomže jsem ji po oloupání rozmixovala a dala vařit spolu s vodou a vajíčkem. Tím se značně oslabila barvící síla řepy, takže příště na to jdu jinak, řepu rozmixuju také, pouští pěkně šťávu, ale v rozmixované kaši budu rovnou otírat již uvařené vejce.
A třetí vajíčko mělo být zelené. No, trošku je, ale spíš maskované :-), i když kluky třeba potěší. U zelených jsem chtěla využít síly kopřiv, ale v době, kdy jsem je pro vás barvila ještě venku nestihly vylézt, tak jsem sáhla po těch, co jsem měla v mrazáku a opět vařila s vajíčkem. Zmražené nemají takovou sílu, takže pokud si příroda nepospíší a do Velikonoc mi za barákem nevyraší čerstvé kopřivy, hodlám mixnout pažitku s celerovou natí nebo špenátem, prostě cokoliv čerstvého a zeleného. Někde jsem zahlédla i tip na petrželku, bohužel ta moje z obchodu je taková bledá a vajíčka by mi určitě neobarvila.
Možná si říkáte, že jsem vám teď nedala jasné a zaručené tipy na to, jak mít obarvená vajíčka, že je to hokus pokus. Je, ale takhle to s přírodními surovinami je, nedokáží vám zaručit stejný výsledek jako syntetická E xy a je vlastně jedno, jestli bude vajíčko světle nebo tmavě žluté. Mám dobrý pocit, že jsou bez chemie, takže mi nevadí ani ta kropenka. Jsou s láskou připravovaná a na velikonoce se určitě podaří ještě lépe, budeme je s dcerou zdobit obrázky ubrouskovou technikou.
Krásné Velikonoce!