Spousta lidí se diví, že já jako výživová poradkyně jím něco sladkého. Jo, veřejně se přiznávám, jím a mám to ráda. Ráda vám řeknu, jaké sladké mi chutná a čemu se naopak vyhýbám a také proč. Není totiž sladké jako sladké.
Povídat si o tom budeme i 2. 12. v 9.45 na vlnách Českého rozhasu 2 v pořadu Styl, tak si nás pusťte a uslyšíte, jestli ta výživová poradkyně fakt jí sladké, nebo to jenom dělá :-).
– Hořká 70- 85% čokoláda, to je určitě TOP, za tu bych udělila Nobelovku 🙂
– Vanilkové rohlíčky
– Pohankové palačinky s čerstvými jahodami
Zvedněte ruku, nebo palec pod článkem. Vidím, že plno palců zvedáte za děti, malé mlsaly. Ano, děti si smlsnou moc rády a my rodiče, nebo prarodiče bychom měly dbát na to, jakou dobrotu jim nabídneme, platí, že zrovna tady se nevyplatí přimhouřit jedno oko, natož pak obě.
Kvalita surovin je velmi podstatná a stejně tak i to, že sladkostí neutěšujeme ani jí neodměňujeme za provedený úkol. (rády to dělají třeba paní učitelky ve školkách…). A sladkost je výjimečná, rozuměj výjimka není ke každé sváče!
Spousta dobrot se dá vyrobit doma a to velmi jednoduše, není třeba se bát, že to laik nezvládne. Mám pár kamarádek, které mají kuchyň trochu jako nepřátelské území a nemají v ní ani potřebné vybavení pro nějaké pečení, tak pro tyhle kámošky tu mám recept na ovocné kuličky s kokosem a třeba se pak rozhodnou s kuchyní také spřátelit :-).
– pečlivě vybírám suroviny, ze kterých je sladkost zpracována
– sladkost je výjimečná záležitost, nepatří tedy do naší pusy denně!
– když mlsám, musím se hýbat
Aktuálně čekají Štěpánčina cukrátka na dotisk, tvoří se pro vás velká kuchařka s průřezem mé kuchtící vášně :-).
– Všem svítivě barevným nápojům a různým „bubble nebubble“ nápojům (dětem vždy říkám, že pestrá strava je barevná, ale čerpá barvy z přírody a tyhle neonky se v ní vážně nevyskytují)
– Bonbónům s 0% přidané hodnoty, jde o čistý cukr bez jakéhokoliv přínosu, úplně nejhůř, když jsou ještě pěnové a já si pak představuju, jak dotyčnému v břiše rostou a nafukují se
– Všem chemickým koktejlům v sušenkách, trvanlivých buchtách apod.
No, když bych vám dala přečíst někdy složení obyčejné „máslové“ sušenky a viděli jste na ní 20 ingrediencí, přišlo by vám to také divné. Takže nemusíte ani znát všechna ta cizí slova z obalů, prostě jakmile je tam toho moc a zní to cize a nebude to žádná hitparáda pro vaše zdraví. Ke kvalitní dobrotě se propracujete jen se základními surovinami, není třeba sahat po žádných ztužovadlech, stabilizátorech a zvýrazňovačích chuti. Méně = více. Nebojte se tedy poustit do své kuchyně i méně známé nebo dosud nepoznané suroviny, přivítejte je ve svém jídelníčku a pochutnejte si zdravěji, bez chemie, na s láskou tvořeném cukroví.