Jaro, nový začátek, který vybízí k úklidu. Úklidu domácností, okolí domu, ale zapomínat bychom neměli hlavně na naše těla.
Zbavíme ho škodlivin a nastartujeme svěží jarní dech. Už naši předci dělali očisty, jarní půsty a připravovali naše těla na jinou stravu. V zimě jíme více hutné pokrmy, na jaře přibude čerstvost a sezónní druhy potravin.
Úžasné detoxikační účinky a velkou porci vitaminů pak můžeme čerpat z u nás ne moc známé rostlinky zvané moringa. Moringa je právem nazývána superpotravinou a k tomu bych jí přiřadila ještě velké S. Tolik vitaminů a minerálních látek se totiž neskrává v žádné jiné rostlince, která byla zatím prozkoumána. Využívali ji již před několika tisíci lety v ayurvédě a pro fyzické i psychické povzbuzení bojovníků.
Moringa obsahuje takové množství vitaminů a minerálních látek a také vlákniny, že díky ní provádíme při pravidelné konzumaci očistu střev. No a střeva, to je sídlo naší imunity. Kde jsou střeva zanešená, imunita selhává – častá onemocnění, kožní problémy, únava. Jeden velký kolotoč, ze kterého se ale dá vystoupit.
To je směsice obrovského množství vitaminů podporujících očistu našich střev a posílení imunity.
Velkou předností moringy pak je, že se s ní dá vařit a dokonce ji i pít v čajích, což u ostatních zelených potravin nelze, nebo je pak negativně ovlivněna chuť jídla jako takového. To s moringou nehrozí, já s ní čile vařím, přidávám ji do polévek, pomazánek, smoothies a všude možně. A protože je její využití tak všestranné, musela jsem dát pár tipů dohromady do kuchařky, ať poslouží i dál.
Využijte sílu přírody, bez chemie a jednoduše, návod na to, jak s touto superpotravinou naložit najdete v ekuchařce Vaříme s Moringou.