“Nebedaye” – ta, jež nikdy neumírá, původní název stromu zvaného Moringa oleifera a úžasné superpotraviny, která je hotovým elixírem vitaminů a minerálních látek.
14. 11. 2016 jsem měla rozhovor v Českém rozhlasu 2 s moderátorkou, paní Evou Kličkovou a protože Moringa je málokomu známá a je to škoda, pojďme se na ni podívat blíž.
Záznam rozhovoru pro poslech najdete ZDE v čase 9.49 – 9.56
A pro nadšené čtenáře ZDE
ČR2: Možná jste, milí posluchači, v poslední době často zaslechli termín superpotravina. Někdy se tak označují potraviny s vysokou výživovou hodnotou. A prý mezi takové superpotraviny patří i moringa. O morinze se mluví jako o zázračném stromu. Jak moringa vypadá a čím nám může být užitečná, o tom si v dnešním dílu rubriky Styl budu povídat s výživovou poradkyní Štěpánkou Čápovou.
ČR2: Jak si moringu můžeme představit? Jak vypadá? A která část rostliny se používá?
Štěpánka: Moringa olejodárná je keřovitý strom, tak trochu se podobá našemu akátu. Pro potravinářství se využívají sušené listy, ale i ostatní části stromu mají své využití v dalších odvětvích průmyslu. Moringové stromy se pěstují v tropických a subtropických krajinách. Moringa, se kterou mám osobní zkušenost pak pochází z Filipín.
ČR2: Kdy jste se poprvé vy sama s moringou setkala?
Štěpánka: Bylo to celkem nedávno, na jaře tohoto roku, do té doby jsem o ní neslyšela, u nás je to málo známá potravina a je to velká škoda. Dostala jsem ji pro otestování a byla a jsem jí stále nadšená.
ČR2: Starověké názvy moringy byly „ta, která neumírá“ či „strom života“. Odkud se k nám tahle plodina dostala? Kde je její domovina?
Štěpánka: Objevena byla již před 2000 lety př. n.l. v severní Indii a stala se nedílnou součástí tradiční Ayurvédské medicíny. Ve starověké Indii byl moringový extrakt podáván Mauryánským bojovníkům na válečných frontách. Věřilo se, že jim dodá potřebnou sílu a energii během boje, zároveň, že jim ulehčí od stresu z bitev a bolesti ze zranění.
ČR2: Co získáme, když zařadíme moringu do našeho jídelníčku? Které zdraví prospěšné látky obsahuje?
Štěpánka: Je toho opravdu hodně, protože…
Pro srovnání mohu uvést, že Moringa obsahuje
17x více vápníku než mléko
15x více draslíku než banány
7x více vitaminu C než pomeranče
25x více železa než špenát
10x více vitaminu A než mrkev
9x více bílkovin než jogurt
4x více vlákniny než ovesné vločky
ČR2: Moringu můžeme užívat ve formě tablet, ale asi je to škoda zobat pilulky, když se s ní dá skvěle vařit v kuchyni… ve formě prášku ji prý můžeme přidávat do všeho možného. Jak se dá moringa využít v kuchyni?
Štěpánka: Ano, Moringa je k dostání v několika různých formách, jsou to tablety z rostlinné želatiny, do kterých je Moringa nakapslována, dále pak sypký prášek a flaky – tedy sušené lístky Moringy a to samostatné nebo jako Moringamix s bazalkou či oreganem a pak také čajové směsi s Moringou, např. heřmánkový, fenyklový, nebo mátový.
ČR2: Jak vlastně moringa chutná? Jak to ovlivní výslednou chuť jídel nebo nápojů?
Štěpánka: Těžko popsat, možná to napadne vás, jak její chuť posluchačům přiblížit, přinesla jsem vám s sebou na ochutnání salát z kuskusu se zeleninou, který je dochucen flaky – sušenými moringovými lístky s bazalkou a také smoothie – ovocný koktejl z banánu, kaki a v této variantě jsem použila sypký prášek Moringy. Některá jídla vám nijak zvlášť neochutí, ale zvýší jejich nutriční hodnotu, u jiných, jako třeba smoothie přidá svěží chuť zelené potraviny.
Copak to paní moderátorka ochutnala? Krátce opražený a horkou vodou zalitý kuskus dochucený Moringovými flaky s bazalkou a ve směsi s jarní cibulkou, pórkem, řapíkatým celerem, červenou cibulí a sušenými rajčaty. Lze konzumovat studené jako salát, i teplé :-).
ČR2: Kolik moringy přidávat?
Štěpánka: Nemusíme se bát předávkování, do koktejlů většinou dávám 0,5 – 1 čajovou lžičku, u jídel záleží na počtu porcí, klidně jednu polévkovou lžíci na dvě porce.
ČR2: Do čeho přidávat? Jak ji zapojit do stravování?
Štěpánka: Naprosto do čehokoliv, já ráda v kuchyni experimentuji, jediné, kam jsem ji ještě „nepropašovala“ je sladké vaření/pečení :-).
ČR2: Existují kuchařky s recepty s moringou, weby s recepty s moringou?
Štěpánka:Ano, napsala jsem kuchařku Vaříme s Moringou, která je ke stažení zdarma na mém webu www.stepankacapova.cz
ČR2: Moringa je tradiční součástí ayurvéské medicíny, kde figuruje už několik tisíc let, slyšela jsem o tom, že prý drží i dva zajímavé rekordy…
Štěpánka: Ano, Moringa má skutečně dvě krásná prvenství, tím prvním je největší naměřené množství Zeatinu. Zeatin je přírodní růstový hormon, který doslova ,,otevírá,, naše tělo vitamínům a minerálním látkám, které z Moringy můžeme získat. Zkonzumované vitaminy a minerální látky jsou tak lépe využitelné pro naše tělo. Dle vědeckých studií může Zeatin až zešestinásobit tyto účinky, což je pro naši populaci běžně v deficitu živin hodně významné.
A druhá věc, která dělá Moringu jedinečnou je kapacita ORAC. Množství ORAC jednotek vypovídá o množství antioxidační kapacity dané potraviny: čím vyšší hodnota, tím silnější antioxidační působení. Jednodušeji řečeno, potraviny s vyšší ORAC hodnotou lépe neutralizují volné radikály, což je výborná prevence řady chronických onemocnění. Naše borůvky, které považujeme za velký antioxidant mají tuto hodnotu 500. Proti tomu Moringa dosahuje hodnot až 75.000. Což je absolutní světový rekord.
ČR2: Řekla byste nám na závěr vás oblíbený recept, jak zařadit moringu do svého jídelníčku?
Štěpánka: Těžko říct, protože já se snažím o hodně pestré vaření a málokdy uvařím dvě stejná jídla. Kde mě Moringa ale velmi mile překvapila v podtržení chuti bylinkového másla, na nějž jsem též dávala recept do kuchařky Vaříme s Moringou.