Jak změnit zajeté koleje ve stravování je něco, co řeší spousta lidí, ale jen zlomek jich ho opravdu změní. Proč? Protože je to celkem velký a obsáhlý úkol a pod jeho rozsahem se celé přání rozsype. Není to ale nutné a i tady platí jedno ze starých mouder. Máš problém velký jako slon? Rozporcuj ho a pak si poraď s jednotlivými kousky, pěkně po částech. A to už se dá zvládnout celkem snadno.
Takže není potřeba nechat se zavalit a pod tíhou toho, že:
Takže jestli je tohle téma vaše a už jste si x-krát říkali, že je čas s tím svým jídlem něco provést a alespoň ho částečně pozměnit, začít jíst jídla, která jen nezasytí, ale doplní také důležité živiny a vlákninu pro očistu střev, rozporcujeme toho vašeho slona. Celou změnu, kterou byste chtěli provést, tedy složení jídla, zařazení nových surovin, pestrost, četnost jídel, si rozdělíme na menší části a krátké časové úseky. Začněte tím, že si pro sebe udělát min 15 minut a nad svými stereotypy v jídle se poctivě zamyslíte. Vezměte si tužku a papír a zodpovězte si tyto otázky.
Než začnete cokoliv měnit, je potřeba znát výchozí stav a plně si jej uvědomit a tedy vědět, CO skutečně chci změnit a ne to jen mlhavě tušit a mít stále toho slona s jménem Zdravá výživa.
Jakmile budete mít zodpovězené otázky výše, vezměte si diář a do něj si napište konkrétní plán pro následující tři týdny. V každém z tomto týdnů budete mít JEN DVA ÚKOLY. Tohle je naprostý základ toho, na čem můžete dále stavět a vybudovat si tak svých 5 zásad zdravého jídelníčku, které tě posunou k vitalitě těla i ducha a díky nimž nebude ve vašem jídelníčku nic chybět.
Po ukončení prvního týdne vašich změn si zhodnoťte, jak vám první dva úkoly šly, jak se nyní cítíte a to, co jste dělali v prvním týdnu ponechte i do vašeho budoucího způsobu stravování. Léto je sezóna všeho čerstvého, takže v tomto období nám jdou změny ještě lépe, ale ani v zimě není potřeba házet flintu do žita, zeleninu zařazujte do jídla i v tepelné úpravě, zejména u hlavních jídel, do polévek, využívejte pečenou zeleninu a nezapomeňte také na skvělou kvašenou zeleninu pro zvýšení kondice našeho imunitního systému.
Jak se cítíte po druhém týdnu, kdy jste jedli pravidelně? Kdy jste nevynechávali oběd a nedojídali se večer vším možným? Návyk o tom, jak si plánujete jídlo (zejména oběd a večeři) si ponechte i do budoucna. Během plánování jídelníčku si člověk sám pro sebe nedovolí naplánovat něco, co by tam být nemělo a snaží se o pestrost, narozdíl o hrrrr akce – mám hlad, co je kde k jídlu. Systém plánování jídelníčku může být velmi jednoduchý a má svá jasná pravidla, která si je schopno vzít za své i dítě, tak proč ne vy.
Máte za sebou tři týdny, kdy jste svému tělu dopřáli velkou změnu stravování oproti původnímu stavu. Není to ještě 100%, ale není třeba klesat na mysli, i 60% je podstatně více než 0 nebo 20%, na kterých jste začínali. Podívejte se, jaké nové suroviny jste už do svého jídelníčku dokázali zařadit a které byste ještě rádi zařadili a bez otálení si je naplánujte na další týdny. Vytrvejte v tom, co jste započali. Pokud vám schází inspirace na to, jak zařadit nová jídla do běžného denního režimu a nestát jen u plotny, využijte skvělý tahák a na konkrétní jídla se inspirujte recepty z Mámina kastrůlku.
V současné době pracuji na přípravě bezmasé kuchařky pro zdravější stravování běžného strávníka, tedy i “masožravce” právě proto, že pestrá a chutná bezmasá jídla na českém jídelníčku tolik chybí. A právě bezmasé recepty jsou ty, které nám poskytují možnost zapojit často opomíjené suroviny, s nimiž se dají vykouzlit skvělé a chutné pokrmy. Patří mezi ně v každém případě spousta zeleniny, luštěniny různých druhů a rozmanité druhy obilovin, například jáhly, pohanka, čirok, quinoa, ale také neloupaná rýže. Nechte namlsat své oko, ať víte, že zapojením těchto surovin namlsáte později i své chuťové pohárky a potěšíte váš zažívací trakt.
Nenechte si tenhle jednoduchý způsob změny, která může být trvalá jen na obrazovce, vytiskněte si váš AKČNÍ TŘÍTÝDENNÍ PLÁN a jděte do akce. Každý den je vhodný k začátku, nepotřebujete ani pondělí, ani čekat až děti pojedou na tábor, nebo bude v práci větší klid. Ať se vám daří!