Mimo notoricky známé zvýšení vitaminu C a zařazení více tzv. superpotravin, vám dnes dám jeden super tip pro zvýšení imunity.
Tento tip využijete pro děti i dospělé, je vhodný jako prevence, imunita totiž velmi úzce souvisí se stavem střev. A co udělat pro to, aby byla střeva a tedy i imunita v dobrém stavu?
Co to je? Označení Pickles pochází původně z angličtiny, používá se pro kvašenou zeleninu. Možná vás napadá, tak to si dám kyselou okurku z láku a je to… Ale ono není, okurky naložené v nálevu nejsou kvašené prospěšným mléčným kvašením, jsou sterilované v láku z octa.
Díky mléčnému kvašení se obsah vitaminů v jinak chudší zimní zelenině dokonce zvyšuje.
Není to žádný hit poslední doby, kvašená zelenina má už více jak tisíciletou tradici a navíc díky správnému osídlení střevní mikroflóry napomáhá snižování váhy u těch, které trápí nějaké to kilo navíc.
Existuje několik typů kvašení a setkáváte se s nimi běžně, možná aniž byste to věděli.
1) Kvašení žita pro základ kváskového chleba (kvásek).
2) Výroba jogurtu.
3) Kvašení zeleniny mléčným kvašením (nebojte, bude to bez mléka 🙂 ) – PICKLES.
V zásadě jej můžete připravit z různých druhů zeleniny, doporučuje se vždy dávat do směsi zeleniny i cibuli, velmi často se používá kořenová zelenina, hlávkové zelí bílé nebo červené, paprika a jak uvidíte dále v návodu, já využila i čínské zelí.
Princip tkví v tom, že se připraví směs nakrouhané zeleniny, mírně se prosolí, čímž zařídíte, že se ze zeleniny začne oddělovat šťáva a budeme ji mít nachystanou pro kvašení zeleniny.
Potřebujete:
– Kvašák! Možná se vám vybaví obrovský kameninový džber, který měla babička na zelí, tak dobrý, ale tak velký na pickles opravdu potřebovat nebudeme :-). Stačí se tedy rozhlédnout po domácích potřebách a pořídit si třeba 2litrový, ale pro začátek, abyste pickles ochutnali, si vystačíte i třeba s větší zavařovací lahví.
– Zeleninu, např. tu kterou jsem kvasila v tomto návodu já (ale můžete vyzkoušet i jiné druhy, třeba řepu, ředkev, hlávkové bílé nebo červené zelí):
– Čínské zelí, asi 8 lupenů
– 2 mrkve
– 1 červená paprika kapie
– 1 cibule
– Himalájskou sůl – já jsem si pro tento účel koupila růžovou jedlou himalájskou sůl, pro Pražáky v obchodě U Džoudyho, ale najdete ji i v dobře zásobených bio obchodech. Když nebudete mít, vystačíte si i s obyčejnou.
– Talířek nebo jinou nádobu, kterou v kvašáku zeleninu stlačíte (ne kovová nádoba). Pokud moc nezatěžuje, mrkněte se při procházce po velkém kameni, kterým zatížíte (a samozřejmě jej dobře vyčistěte a nejlépe vyvařte, bude v kontaktu s potravinami). Pokud nakládáte do zavařovačky, talíře do ní neprotlačíte, zkuste tedy najít sklenici s menším průměrem a přitlačíte zeleninu jím. Na stlačení můžete použít i těžký kámen, ale nezapomeňte jej pečlivě vydrhnout a vyvařit.
Všechnu zeleninu nakrájejte na menší kousky, nebo ji nastrouhejte a pokud jste tak trpěliví jako já :-), nebo spěcháte, klidně ji dejte do drtiče a rozsekejte najemno.
Z výše uvedeného množství zeleniny budete mít cca 500 g pickles.
Jakmile máte zeleninu nastrouhanou, nakrájenou, nebo nadrcenou, přidejte do ní lžičku soli, rukama pečlivě promněte, aby se dostala ke každému kousku a nechte v běžné míse alespoň 30 min odpočívat, můžete i hodinu. Takto se ze zeleniny začne odplavovat šťáva.
Po 30 – 60 minutách jdeme na nakládání do kvašáku. Zeleninu přemisťujte z mísy zásadně rukama a do kvasící nádoby ji řádně upěchujeme, ať odstraníme vzduch. Pokud máte kvašák i s pokličkou, na níž nasadíte tyčku a zatáhnete gumičkou, jste u konce přípravy. Pokud kvašák nevlastníte, nesmutněte, najděte velkou zavařovačku, napěchujte do ní a zatižte jinou dobře padnoucí nádobou tak, aby byla zelenina stlačená u dna a do nádoby nešel zbytečně vzduch.
Takto kvasit necháte v pokojové teplotě, kolem 20 stupňů (bez větších výkyvů) 5-7 dní, během této doby ji můžete cítit, probíhá mléčné kvašení, ale chuť doma nakvašené zeleniny vám ten pár dní trvající odér vynahradí :-). Hotovou kvašenou zeleninu skladujte v zavřené, nejlépe skleněné nádobě v lednici, pokud ji nesníte, vydrží i několik týdnů.
Takto kvašenou zeleninu můžete přidávat do salátů z čerstvé zeleniny, jíst jí k celozrnnému pečivu s pomazánkou, nebo ji například přidat do již hotového rizota, pohanky, nebo třeba jáhel nebo jakéhokoliv jídla ve vašem naplánovaném jídelníčku(tepelně ji ale neupravujte).
Vyzkoušejte, prospějete tak svým střevům a imunitě i potěšíte i chuťové buňky najednou.
Fotkou hotového výrobku vás tentokrát nepotěším, neb v momentě, kdy jsem si na focení vzpomněla, nebylo již co fotit :-).
Mimo běžnou stravu pak můžete svou imunitu velmi výrazně podpořit potravinovým doplňkem, rostlinkou Moringou olejodárnou, o které si můžete stáhnout ebook Jak posílit imunitu a psychickou odolnost. Je to rostlina známá a využívaná v čínské medicíně po tisíce let, i když u nás se jí teprve přichází na chuť. Já osobně nejsem zastáncem polykání tabletek čehokoliv a nápoje ze zelených potravin mi také nejedou, resp. pozřu je jen když nedýchám a pak už to jaksi postrádá smysl se takto přemáhat. Proto jsem velmi uvítala tuhle rostlinku, která se v sušeném stavu dá přimíchávat do jakéhokoliv vaření.
Když jsem vstoupil na stránky, upřímně řečeno, myslel jsem, že se odtud rychle dostanu. Mnoho podobných článků mě již zklamalo. Nicméně tvůj styl řeči mě přesvědčuje a omlouvám se za tvůj unáhlený úsudek … Získal jsi dalšího čtenáře 🙂
Děkuji 😊