Mám pocit, že slovo DOMÁCÍ se stalo tak trochu zaklínadlem. Ne vždy je to ale ukázka nějaké přidané hodnoty. Taková domácí voda, tedy voda vlastnoručně natočená z kohoutku určitě nebude chutnat jinak, než ta, která neponese tenhle přívlastek. Skutečně domácí produkt vypadá úplně jinak.
A letos v létě se restauratéři snad předhánějí, domácí limonády na vás číhají pomalu v každé restauraci, kavárně... Nebylo by na tom nic tak zarážejícího, kdyby skutečně vyrobili domácí limonádu. Skutečnost je ale taková, že ve většině případů jde o vodu s cukrem a pár plátky citrónu, tedy marketingově citronáda, nebo třeba taková bezová limonáda – trocha bezové šťávy ze supermarketu, pár lístků meduňky a je na světě.
Levnější je pivo a nebo 3dcl pidi porce nějakého džusu ve skle, ale tím žízeň nezaženete. Rozlévanou vodu se moc nalévat nechce, protože “domácí limonáda” je prostě lepší byznys.
Vážně přemýšlím, jestli si nepostavit stánek na nějaké turisticky frekventované místo a nenabízet tam skutečně domácí limonády, protože 60 Kč za půl litru vody s pár lístky bylinek a cukrem je fakt masakr pro zákazníka a “vejvar” pro obchodníka. Ono je to tak i s jídlem, pořád se traduje, že zdravá strava je drahá a ještě k tomu není tak dobrá, ale není to tak. Všechno můžete udělat dobře, i blbě, i svíčkovou a když se naučíte navíc jak s jídelníčkem pro sebe i rodinu pracovat tak, aby byl chutný, zdravý a přitom pestrý, tak prostě i ušetříte a komu by se to nelíbilo, že?
Jak za pár korun vyrobit zdravou a osvěžující domácí limonádu?
Tak si pojďte se mnou připít v tomhle vedru osvěžující MELOUNOVOU, nebo taky limču s nádechem exotiky, mangovou.
Jediné co potřebujete, je cca 0,5 melounu, pár lístků máty nebo meduňky a voda na dolití. Množství dolité vody záleží na tom, jak sladkou a výraznou chuť melounu chcete mít, já jsem tentokrát udělala spíš hustší. Bylo to dobrý, ale z brčka, které je ke skleničce to moc nešlo vymýt 🙂
Kusy vydlabaného melounu projedete tyčovým mixérem, smícháte s vodou, dáte ještě na chvíli chladit a před servírováním ozdobíte kouskem bylinky. Tak jednoduché to je, že by to z vládl i každý restauratér 🙂
na 0,75 litru limonády spotřebováno asi 0,5 kg melounu. Ten můj byl dražší, neb jsem omylem bez brýlí sáhla po bezpeckovém a zjistila jsem to až při vybalování nákupu doma :-), ale i tak cca 10 Kč. Klidně bych koupila i peckový a vystrkala pecky nožem. Pár lístků máty, pokud bych ji kupovala celou, tak spotřeba asi za 2 Kč. Voda z kohoutku ? Nevím a můj muž by se zlobil, jsem expert na sprchování se pod tekoucí vodou, vím že se jí má šetřit, ale prostě to neumím, tak pssst neprásknout prosím :-).
Kdybych ji prodávala, budu na ní logicky chtít i vydělat, takže když si napálím marži 100% s velkou rezervou na cenu vody, kterou nevím, prodám vám ji za 30 Kč.
Tak tady ji máte, paninko… Hmm, takhle nějak bych si představovala to, co se skrývá pod názvem domácí limonáda a její cenotvorbou.