Skvělá jarní polévka vhodná nejen pro Zelený čtvrtek :-). Pár ingrediencí a zelená dobrota je na světě.
Už rostou a díky nim očistíme naše tělo od toxických látek a pomohou nám s očistou a nastarováním po zimě, protože mnoho z nás trpí tzv. jarní únavou, kdy je tělo vyčerpané nedostatkem živin a chybí nám už slunce. Ano, mluvím o kopřivách. Dříve běžná součást jarního jídelníčku, dnes se na ně hodně pozapomnělo a je to velká škoda. Nejvhodnější pro konzumaci jsou právě ty kopřivy, které nasbíráme brzy na jaře a právě teď je na ně ideální čas, samozřejmě sesbírané v pokud možno čisté lokalitě. Skvělé účinky mají, pokud trpíte na bolesti kloubů a nebo máte sklony k anémii. Po zimě ale přijdou vhod i těm, kteří na nějaké specifické problémy netrpí, je to přírodní formy očisty těla a jedna z prvních vlaštovek čerstvých zelených potravin, které nám příroda po zimě zase dává.
Kopřivy využijete pro přípravu polévek, nebo je můžete přidat i do masových nádivek, sekané (včetně té bezmasé z pohanky), rizot… Jsou bohaté na vitamin C, ale také B2 a B6 a mají protizánětlivé účinky a dokonce působí i na psychickou pohodu, takže se vyzbrojte rukavicemi na jejich trhání i zpracování a určitě si nějaké i zmražte nebo usušte na čaj. Pokud trpíte na občasné záněty močových cest, i tehdy je kopřivová kúra pro vás velmi vhodná a stejně tak u žen při premenstruačním syndromu.
Kopřiva má jednu velkou výhodu, dá se zužitkovat ve vícero podobách. Zařadit ji můžete do jídel, která jsem zmínila výše nebo i jiných, fantazii se meze nekladou, ale můžete ji také pít. Buď si přidáte pár lístků do jarního smoothie z libovolného ovoce a/nebo zeleniny, nebo si ji spaříte ve formě čaje. Sáhnout můžete po čistě kopřivovém čaji, nebo ještě lépe po směsi čaje s Moringou, která je sama o sobě velmi bohatá na vitaminy a minerální látky, které nám zejména po zimě značně chybí. Takovým čajem pak pěkně pročistíte tělo od škodlivin, posílíte imunitu i psychickou pohodu a pokud trpíte na premenstruační syndrom, kopřiva vám s ním dokáže účinně pomoci.
Čajové, ale i kořenící směsi s Moringou už mám dlouhodobě odzkoušené a nejen že jsou velmi chutné, ale skutečně dodají vašemu organizmu velkou dávku vitaminů a minerálních látek a vím, že je mohu osobně doporučit. Když si ve své objednávce u Herb and Me navíc zadáte kód Stepanka10, dostanete i příjemnou 10% slevu na váš nákup a vyživíte tak vaše tělo o něco levněji.
Na cca 4 porce potřebujeme:
1 litr hovězího nebo zeleninového vývaru
6 lžic Falafelu (např. od Extrudo), jde o směs cizrnové mouky s kořením
Sáček čerstvého špenátu – cca 250-300 g
2 hrsti čerstvých kopřiv
výživná směs pro dokořenění i dodání obří porce vitaminů, vlákniny a minerálních látek moringa s bazalkou, asi 1 polévková lžíce
3/4 lžičky soli
1 lžíce zakysané smetany na porci
Postup:
Vývar dáme vařit spolu s 6 lžícemi falafelu a solí a vaříme 20 min. Občas promícháme, přidáme čerstvý špenát, kopřivy a dalších 10 min společně provaříme. Poté ponorným mixérem rozmixujeme na hladký krém. Polévka bude zahuštěná přidaným falafelem a díky tomu zasytí a dodá i potřebné bílkoviny. Další živiny a vlákninu pak přidáme díky morinze. V tomto složení je pak polévka vhodná pro kohokoliv, kdo rád ozvláštní svůj jídelníček a díky vysokému obsahu vlákniny pěkně pročistíte svůj střevní trakt a udržíte své zažívání v kondici.
Před podáváním přidáme směs moringy s bazalkou a každou porci ozdobíme lžící zakysané smetany.
I takovéto jednoduché a rychlé tipy můžete zahrnout na vaše rodinné večeře, navíc za pár korun.
Dobrou chuť a pokud hledáte tip na další velikonoční recepty, zkuste určitě mazanec, beránka, nádivku, nebo třeba barvení velikonočních vajíček bez chemie. Stojí za to.!