6 prázdninových lahůdek pro vaše talíře

Krásný den, prázdniny jsou v plném proudu

A co k prázdninám neodmyslitelně patří?

ZÁCHRANNÝ KRUH

Za mě rozhodně:

–          Jahody, meruňky a ovoce vůbec a všelijaké ovocné dobroty 

–          Sbírání hub a borůvek a jejich cinkání o dno bandasky 🙂 – dobře si vzpomínám, jak mi přišlo nemožné naplnit byť jen jeden plecháček 🙂 

–          Sluníčko a koupání, i když já zrovna nejsem nadšený vodomil v tuzemsku, ale mořské vlny zbožňuji

–          Rána bez budíku a trocha večerního ponocování

–          Všelijaké osvěžující ovocné a zeleninové saláty

–          Zmrzlina – u té ale pořádně vybírat a číst etikety! 

 

Tápete, zda si můžete dát i nějakou dobrotu, když nechcete, aby se na vás za léto kila “přilepila”? Nemusíte, když se dobře vybírá složení a vhodná doba ke konzumaci a neproležíte celý den na gauči, i nějaká ta dobrota lze zařadit do racionálního i redukčního jídelníčku.

Často od svých klientů, ale i přátel slýchám, že zrovna léto je doba, kdy nejvíce přiberou na váze,  přitom máme k dispozici nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny z celého roku, to je samá zmrzka, grilovačka a…ALKOHOL. Právě alkohol je velkým viníkem při nabírání nechtěných kilogramů.

Proč? Protože jednak povzbuzuje chuť k jídlu, takže prostě musíte něco uzobávat a sníte toho daleko víc, než kdybyste alkohol nepili a pak také proto, že tělo vyhodnotí alkohol jako cizorodou toxickou látku a tu je nutné odbourat. To zní logicky, jenže když vaše tělo odbourává alkohol, už nepálí přijatou stravu k němu zkonzumovanou a tak zakládáme tu na polštářky v bocích, tu na tukové prstence v bříšku…  Takže příště, až si budete chtít dát skleničku, tak s mírou a vždy dostatečně řeďte vodou a snažte se chroupat i zeleninu, ať v září nezjistíte, že vám vystřelil knoflík od gatí 🙂

Nevíte jak na to? Pokud vás trápí nějaké to kilo navíc, je potřeba zjistit příčiny, proč tomu tak je a věřte mi, vaše dojmy se s realitou nemusí setkat. Během mé  letité praxe výživové poradkyně se často setkávám s dojmy klientů, že jí málo nebo moc a často je tomu přesně naopak. Kolik a čeho vaše tělo potřebuje? To vše a mnohem víc se můžete dozvědět, když se na ten váš jídelníček mrkneme pěkně zblízka.

Nebudu vás dlouho napínat, co MÁM  může MÍT také! Je to  TIP a dokonce NE JEDEN  ALE HNED 6 TIPŮ, jak zpestřit váš jídelníček a navíc zdravě, recepty na několik dobrot, u kterých jsem pečlivě vybírala suroviny a dnes se o ně s vámi podělím.

Ovocný koláč pro hezký start dne

ovocný celozrnný koláč

Potřebujeme:

DSCN6574

asi 200 – 250 g ovesné mouky

100 – 125 g mletých mandlí

trocha vanilky z lusku, špetka soli

rozpuštěný kokosový tuk – asi 5 lžic

Směs promíchejte rukama a snažte se vytvořit pěknou, celistvou hroudu, kterou zabalíte do potravinové fólie a dáte jí cca na hodinu do lednice. Pokud by se vám těsto moc drobilo, přidejte ještě trochu kokosového tuku.
Jakmile budete mít těsto řádně vychlazené, vymažte a vysypte si nízkou formu na pečení, těsto do ní rukama zpracujte, párkrát propíchněte a dejte péct asi na půl hodiny při cca 170 – 180 stupních.
Jakmile se vám peče korpus, nachystejte si ovoce jakéhokoliv druhu a kombinace, můj koláč z obrázků byl s jahodami, rebarborou, hruškami a nektarinkami. Ovoce pokrájejte na drobné kousky, zakapte asi polovinou citrónu a asi 2 – 3 lžícemi agávového nebo jiného sirupu. Po půl hodině pečení korpusu přidáte ovoce a dopečete dalších asi 10 minut.

Jahodové muffiny (lze i z jiného ovoce)

Co budeme potřebovat?

Směs z ovesných vloček, ovesné celozrnné mouky a cizrnové mouky – vše rovným dílem

1 vejce

Mléko, dejte takové množství, abyste měli kompaktní hmotu akorát na muffiny, každá mouka jinak saje, proto není dobré si dávat přesné množství. Doporučuji nechat alespoň 20 min namočené v mléce před pečením.

Asi 2 lžičky skořice, bezfosfátový prášek do pečiva  – dávkovat dle množství suché hmoty (mouka, vločky) jakou dáváte

Kokosový tuk předem rozpuštěný, na 500 g suché směsi cca 4 -5 lžic

Datlový sirup, na 500 g suché směsi cca 4 -5 lžic

Jahody na ozdobení muffinů, můžete ale použít i v kombinaci s jiným ovocem, já jsem kombinovala např. s mangem

Lívance s malinami

celozrnné lívance

Na 500 ml ovesného nebo rýžového mléka přidejte rovným dílem pohankovou a ovesnou celozrnnou mouku (napříště můžete zkusit i část doplnit ječnou moukou), vcelku bude mouky okolo 300 g

Přidejte špetku soli a malou lžičku medu, popř. třtinového cukru,  1 vejce a vše řádně promíchejte. Jakmile budete mít, přidejte úměrné množství droždí, já poslední dobou používám raději sušené, protože se lépe skladuje a nevyhazuji zbytky. Některé droždí má dávkování na 1 kg mouky, některé na 500 g, proto přizpůsobte množství vašemu množství mouky.

Zakryté talířem nebo utěrkou nechte kynout, pokud máte doma teplo, bude vám stačit 1 –  1,5 hodiny, pokud ne, počítejte alespoň se 2 hodinami.

Pánev si mírně potřete kokosovým tukem a opečte na ní lívance z obou stran. Mezitím si nachystejte rozmačkané maliny, tvaroh nebo bílý jogurt, případně méně tučnou zakysanou smetanu, ozdobte  a na závěr můžete zakápnout agávovým sirupem. Mňam 🙂

 

Domácí nanuky

domácí nanuky

Děti nanuky zbožňují a co si budeme povídat, nejen ony :-). Pokud správě zvolíte složení a takový domácí nanuk bude obsahovat ovoce a kvalitní bílkovinu, třeba tvaroh nebo kvalitní jogurt, máte nachystanou i osvěžující a zdravou svačinu pro děti. Samozřejmě, že takovou svačinu byste neměli konzumovat několikrát denně, je potřeba střídat ingredience i typy svačin, aby tělo dostalo všechny živiny i vitaminy, které zrovna potřebuje. A když uděláte svačinu mňamózní, děti i dospěláci jí nadšeně slupnou :-). Nanukový recept, který nikdy nezklame.

Do zeleninového salátu jakékoliv kombinace zeleniny, je velmi dobré přidat některou z těchto potravin, nebo jejich kombinaci:

Léto samo vybízí k tomu, abychom konzumovali větší množství ovoce a zeleniny, lehčí pokrmy, ale i tak nemůžeme zapomínat, že by např. i zeleninový salát na hlavní jídlo, tedy oběd nebo večeři měl obsahovat mimo vitaminy a vlákninu i další, pro tělo potřebné živiny a měl nás zasytit.

Jak to provést? Možná vás jako první napadne vzít si k zeleninovému salátu kousek pečiva, i to je možné, pokud dobře vybíráte, pečivo je celozrnné a bez dalšího chemického koktejlu, ale možností je daleko více, dám vám zde pár tipů jak na to.

–          Krátce nasucho opražený a horkou vodou zalitý celozrnný kuskus

–          Vařený bulgur, jáhly nebo quinoa

–          Fazole různých barev, cizrna i čočka

–          Pšeničné celozrnné těstoviny nebo těstoviny bezlepkové/kukuřičné

–          Ryba jakéhokoliv druhu

–          Libový kousek masa

–          Tempeh, tofu (u tofu ale s četností konzumace pozor, jako u všeho i zde platí střídmá a občasná konzumace)

–          Vejce nebo Shmaky

Hledáte konkrétní tip na dobrý salát?

letní salát

Moc se mi osvědčily tyto:

Fazolový salát

Vařené malé černé fazole smíchat s rukolou, nakrájenými rajčaty a najemno pokrájenou žlutou paprikou, vše promíchat s olivovým olejem, do kterého posekáte najemno čerstvou petrželku nebo jinou bylinku. Tatovýto salát vás zasytí a bude i pastvou pro oko.

Salát s lososem nebo jinou rybou

Základem bude směs tří druhů zelených salátů, moc dobrá je kombinace je „kudrnatého“ salátu Lollo Bianco + polníček/rukola + ledový salát, přidejte malá cherry rajčátka, v páře připraveného lososa a nasucho opražený a horkou vodou zalitý kuskus, tentokráte dochutíme zálivkou z bílého jogurtu s malou lžičkou olivového oleje, česnekem a provensálským kořením (pokud budete mít čerstvé, jedině dobře)

TIP na závěr, nikdy nezapomínejte přidat do salátu kvalitní rostlinný olej, já mám moc ráda olivový olej jemné vůně (Delicate) nebo dýňový olej, jedině tak se potřebné vitaminy ze zeleniny budou moci vstřebat do organizmu.  Přidat můžete ale i semínka dýně, slunečnice, chia, vlašské ořechy…. Svému tělu tak rozhodně prospějete, dodáte mu potřebné Omega 3 mastné kyseliny a prospějete svému srdci. Zapomínat na konzumaci ořechů a ryb zdroje Omega 6 mastných kyselin, by rozhodně neměly ani hubnoucí, ani nastávající maminky, vaše miminko v bříšku je potřebuje pro zdárný vývoj mozku a nervové soustavy, proto si dopřávejte semínek, ořechů a ryb ve vašem jídelníčku co nejčastěji.

Fíííháááá, není toho málo co? Pokud víte, že by takováto strava byla pro vás dobrá, ale prostě nevíte jak začít a vymotat se z bludného kruhu špatných stravovacích návyků, je na čase je změnit. Jak? Přeci úspěšně. Přeji vám krásné léto a neodkládejte změnu na pak, udělejte ji teď!

hardcoverstack_621x739

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.