Co si dát na gril aby to dobře chutnalo?
Chystáte se grilovat? K létu to patří posedět venku a proč ne s dobrým jídlem. Ale nesmí se to přehánět, časté grilování ještě nikomu neprospělo a v našich končinách je to s grilováním jak s bazény, skoro světová velmoc. Vlastně je to jako všechno, můžu to udělat dobře, i blbě. Do zdravého a pestrého jídelníčku se s trochou kreativity a podpory dá vložit skutečně mnoho věcí a není třeba strádat a proto jdeme dneska grilovat.
Co tedy na gril, ať si pochutnáme a přitom nezpucneme spousty tučného a přepáleného masa nebo “rádobymasa” s kečupem nebo hořčičí?
- Negrilujeme uzeniny – špekáčky, točeňáky a jiné salámky.
- Grilovací klobása? Ano i ne. Dívat se na složení, farmářské obchody například prodávají už i grilovací klobásky s více jak 90% masa, solí a bylinkami, tam jo, náhražky nebrat.
- Kvalitní kusy masa, nemusí být úplně libové, ty pak bývají vysušené, ale snažíme se nasahat ani po těch příliš prorostlých. I u vepřové krkovice se dá vybrat méně tučný kousek a tam kde tuk je, vypečeme ho. Ráda používám kuřecí stehenní řízek, krůtí maso, telecí maso, ryby, panenku, kotletu nebo i tu krkovičku, když není moc prorostlá.
- Zelenina. Grilovat se dá nespočet druhů zeleniny, nejen cuketa, paprika a lilek, které už se naštěstí na českých grilovačkách kromě klobáse také objevují. Víte, že moc dobře chutná třeba i grilovaná mrkev, petržel, rajče, batáty…?
- Jako vegetariánské alternativy pro grilování mimo zeleniny pak doporučuji třeba bylinkové tofu, nebo tempeh.
- Ovoce. Ano, i ovoce se dá grilovat, třeba moje nejoblíbenější je grilovaný ananas, mňam, ale moc dobré i typické české jablíčko nebo hruška.
Marinovat nebo nemarinovat maso na gril?
Jo, ale ne tak, jak to dělá většina domácností. Utrpí tím jak chuť, tak tím přilákáme i nežádoucí přepalování a našemu zdraví přiťukáme hřebíček víte kam…
- Zásadně nemarinovat osolené maso. Sůl vytahuje z masa vodu, maso pak pustí hodně štávy a na talíři už je vysušené jak podešev.
- Když marinovat, použijte jen olivový nebo řepkový olej, nechte v něm maso naložené, ale než ho dáte na gril, stáhněte jej z masa třeba papírovým ubrouskem, ať v něm není “zadeklované” a propeče se pěkně i uvnitř.
- Co koření? I to se vám může na mase přepalovat a udělat černou vrstvu. Takže za mě je lepší grilovat jen mírně marinované maso v oleji a mít připravenou marinádu na závěr – olej a libovolné bylinky, koření, sůl a chvíli před dokončením potřít, nechat chviličku propéct na grilu a je hotovo.
Často také slýchám otázku “jak často grilovat?”
Všeho s mírou, toho bychom se měli držet vždy a platí to jak o způsobu přípravy jídel, tak i o střídání používaných surovin. Když sním jednou za čas něco nezdravého a jinak vím, co jím, mám o tom přehled a snažím se vhodně prostřídávat různé typy jídel, nic se nestane. Všechno je to o tom, co dělám pravidelně, často a když půjdu dvakrát ročně do fitka, tak to taky nevytrhnu a s jídlem je to stejné. Co dělám běžně, to činí základ mého zdraví. Tak negrilujte jako naši sousedi 5x týdně, ale přes léto max jednou, v zimě by nás to u toho grilu s kožichem a teplýma ponožkama stejně nebavilo a u způsobů přípravy jídel využívejte nejčastěji dušení, vaření, nebo pečení při nižších teplotách.
A co dipy a různé hotové marinády z obchodů?
Nebrat. Dát si hotovou marinádu s pochybným obsahem na panenku je, jakobyste šli plít na zahradu v hadříkách od Versaceho.
Kvalitní maso na grilu, nebo i zelenina si zaslouží i dobrý a chutný dip, který se nehraje na česnekový, rajčatový, když prolítl okolo zeleniny Pendolinem. Udělejte si dipy vlastní.
Líbí se vám tyhle dipy? Tak šup na ně, recepty jsou nachystány ZDE.