Na poslední školní den se nosí paní učitelkám dárky. A těm, co se dětem celý rok věnují s nadšením a děti do jejich třídy chodí rády, člověk vymyslí rád i nevšední dárek kromě kytičky. Na výběr je určitě několik možností, ale co může udělat nadšená kuchtička, že :-)? Když byla dcera v 1. třídě, vymyslely jsme, že uděláme radost dvěma paní učitelkám neobvyklým dárkem vlastní výroby. Obě paní učitelky se shodly, že takový dárek ještě nikdy nedostaly a měly z něj upřímnou radost a dcera byla pyšná, že měla tak originální dárek 🙂
Jak jinak, než něco dobrého. Celozrnný kvasový chléb, na který se nám podařilo přes vystřiženou šablonu udělat malé věnování. Nejtěžší práci za nás udělal kuchyňský robot, ale pak dcera statečně překládala a stáčela chléb dle toho, jak jsem jí instruovala. Jeden z bochníků nám mírně napraskl, ale výsledný dojem to zase až tak nepokazilo a ze zkušenosti vím, že leckdo má na chlebu právě ty praskliny nejraději 🙂
Bochánky jsou hotové a čekají na schrupnutí si v ošatkách. Takhle se na dárku pro paní učitelky podílela tehdy 7 letá dcera.
Ještě chlebíky ozdobit, aby po upečení měly na sobě “podpis” 🙂
Celozrnný špaldovo-žitný
Co jsme potřebovaly?
300 g kvasu (tj. 150 g žitné celozrnné mouky a 150 g vody spolu s 1 -2 lžícemi žitného kvásku), to vše smíchat a nechat prokvasit cca 12 hodin
300 g špaldové mouky, naše chleby měly 200 g špaldové celozrnné a 100 g špaldové hladké
170 g vody a dále je nutné přilévat po troškách dle potřeby, přeci jen každá mouka jinak saje
10 g soli
kmín (dávám drcený i celý)
A při jaké teplotě péct? V poslední době jsem si oblíbila pečení v režimu horký vzduch. Pečení je podstatně rychlejší a kůrčička delikatesní, takže na horký vzduch při 250 stupních peču po celou dobu pečení, tedy než je kůrka krásně hněd a po zaklepání na ni duní.
Na začátek je třeba si říct, co znamená slovo celozrnný. Je to jednoduché, mouka je z celého zrna, což znamená, že nevyhodíte svrchní slupku, která je z celého zrna nejcennější a semelete jí spolu s moukou. Proč? Ve svrchní slupce je nejvíce minerálních látek i vlákniny, která nám pomáhá čistit střevo a pokud pečeme chléb bez droždí, ale z kvasu, je pro náš organizmus i daleko lépe vstřebatelnější, lépe a na delší dobu nás zasytí a je tak vhodný i po dobu hubnutí.
Ano, i pro hubnutí, protože když je pečivo celozrnné, lépe zasytí, dodá více živin a pokud má velký podíl žita a nepřehání se to ním, i pečivo se dá. Nesmí se to přehánět, ale jde to, je to chce vědět, jak na to a kdy je takové pečivo v jídelníčku povolené a kdy ne.
Opravdu se totiž dá zhubnout bez strádání. Jako první je potřeba zvládnout úspěšnou změnu stravovacích návyků, dát si život do pořádku a změnit návyky, které dosud vedly k přibírání a pak už to s novým jídelníčkem šlape raz dva.
Domácí chleby peču už několik let, dneska už vlastně ani ne podle receptu, peču tzv. “odokáče” :-), do kterých přijde leccos, někdy podmáslí, někdy trochu jogurtu, mouka žitná i pšeničná, ale také pohanková a už jsme v chlebu měli i mouku cizrnovou. Peču jak tyto bochníkové chleby, tak celožitný chléb do formy, který je opravdu jednoduchý a s dobrou domácí pomazánkou je to prostě nej sváča :-).
Nebojte se toho, není to vůbec tak složité a děti to baví a hlavně, domácí chleby naprosto jinak chutnají, přesně víte, co jíte, pokaždé může být chléb jiný a HLAVNĚ, víte, že to není chemický koktejl, ale mouka dle vašeho výběru, voda, sůl a kmín nebo semínka, občas podmáslí, nic víc, nic míň :-).
Inspirujte se, začněte péct chléb doma také a už nebudete chtít žádný jiný :-). Jen dejte pozor, je to návykové, silně návykové a to co do radosti z přípravy, tak co do chuti. Letos ho budeme pro paní učitelku chystat zase, tak snad to bude zase fešák.