Po zimě je náš organizmus unavený a co se týče vitaminů, tak i již značně vyčerpaný, ale příroda nás nenechává na holičkách a proto hned zkraje jara vysílá tak silné životabudiče, jakými medvědí česnek je. Co se týče složení, je to naprostá pecka, protože vitaminu C, tedy jednoho z nejdůležitějších antioxidantů, obsahuje ve 100 g hned 150 mg a to je mnohonásobně více než najdeme v místním ovoci a po uskladňování na zimu tuplem. Vitamin C ale není jediným dopingem, který můžeme konzumací medvědího česneku tělu dopřát. Díky velmi silným silicím, které obsahuje, totiž napomáhá léčení na jaře všudypřítomných viroz, chřipek, pomáhá ničit kokové i kvasinkové infekce a usnadnit léčení oparů, u těch mám ale vyzkoušeno, že tělo má akutní nedostatek vitaminu B a proto je vhodné se na pár dní předávkovat vitaminem B ve formě B-komplexu a opar potřít kašičkou z droždí.
Medvědí česnek má rád stinná místa, proto jej najdete v listnatých lesech, kde je dostatek vláhy. Nejlépe v lesech lužních v blízkosti řek, jen dávejte pozor, abyste opravdu trhali česnek a ne konvalinky, jejich listy se podobají, ale konvalinky jsou prudce jedovaté. Když v rukou pomnete list medvědího česneku, nemůžete se ale splést, jeho vůně vám prozradí, že jste na správné “stopě”.
O medvědím česneku bychom mohli směle říct, že jde o přírodní antibiotikum. Pokud nám tedy není dobře, nestačí si jen trošku zobnout, ale dávkovat pravidelně několikrát za den a pomoci tak tělu přírodní cestou na cestě léčení. Nyní na jaře je to skvělá forma, jak provést detox organizmu, doplnit živiny a zbavit se odpadů v těle. Medvědí česnek můžeme použít na přípravu pesta, kterým ochutíme těstoviny a z jednoduchého jídla na přípravu se tak stane jídlo výživné, přidat jej můžeme i do zeleninového salátu a to jak ve formě pesta, tak i přímo lístky medvědího česneku.
Medvědí česnek je sezónní záležitost, roste zkraje jara a nyní koncem března a do poloviny dubna je jeho největší sezóna a protože bych si něco z něj ráda uchovala, zamrazila jsem si jej také na další období, protože až začnou podzimní plýskanice, bude se hodit. Zelené lístky jsem nasekala nadrobno a zmrazila v sáčcích, takže si budu vždy moct odebrat jen tolik, kolik budu zrovna potřebovat. A nasekané lístky jsou také skvělé při přidání do změklého másla, pár kuličkami kaparů, špetkou soli a taktéž životadárné Moringy – superpotraviny, která vaše zdraví nakopne. Bylinkové máslo pak necháte opět ztuhnout a máte skvělou a zdravou dobrotu na mazání třeba žitného chleba a to jak na všední den, tak i na oslavy. Moringu ve skvělé kvalitě z rodinné farmy na Filipínách pak můžete zakoupit ZDE a po zadání kódu STEPANKA10 získáte 10% slevu na váš nákup. Moringa obsahuje velké množství vlákniny a je nadupaná vitaminy, proto pokud ji v rámci jarního detoxu zkombinujete ještě s medvědím česnekem, svému zdraví, imunitě i kondici dodáte hotový elixír.
Jednou z velmi jednoduchých variant, která je i vegan je pesto z těchto surovin:
medvědí česnek – čerstvě natrhané listy
olivový olej
špetka soli
špetka barevného pepře
hrst vlašských ořechů
Nejlepší je na přípravu pesta použít drtič nebo mixér. Medvědí česnek dejte do mixéru spolu s olivovým olejem, přidejte trošku pepře, soli a mixujte. Já nikdy nemixuji úplně dohladka – na kaši, mám raději strukturu, takže malé kousky česneku – lístků mi v pestu zůstávávají, ale můžete samozřejmě rozmixovat až dohladka. Množství musíte přizpůsobit vždy tomu, kolik máte listů česneku. Pokud jej koupíte ve svazku, tak na toto množství vám bude stačit cca 45 lžic oleje. Do umixované směsi přidám namleté vlašské ořechy a ještě jednou spolu pomelu.
Pokud budete chtít vyzkoušet ještě jinou verzi, nahraďte vlašské ořechy kešu ořechy nebo pistáciovými a přidejte pár lžic parmezánu. Budete tak mít skvělé pesto pro dochucení salátů, plněné a pečené zeleniny, těstovin, neloupané rýže, nebo třeba kuskusu.
Jako skvělé dochucení poslouží medvědí česnek také do různých svačinových pomazánek a protože už roky jedu v systému plánování jídelníčku, mám vaření a přípravu jídel tak vychytanou, že využívám suroviny do poslední mrtě a také šetřím časem.
Jak, když mi bere čas vaření často slýchám? Například tím, že když vařím cizrnu na polévku, uvařím ji víc, uchovám do druhého dne v lednici a část z ní použiji na pomazánku s medvědím česnekem a část přidám do rizota místo masa. Stejně tak tomu bylo, když jsem vařila oběd na obrázku níže – uvařené jáhly, cizrna z předchozího vaření, nasekaná mrkev, červená cibule a medvědí česnek a protože jde o bezmasé jídlo, přidávám i více tuků, takže lněná a dýňová semínka. Jako bonus jsem si pak odebrala kousek jáhel po uvaření na zítřejší snídaňovou kaši s ovocem :-). Mít přehled o jídelníčku opravdu šetří čas i práci a v neposlední řadě i peníze a také pak nezapomínáme na střídání surovin a skutečně pestrou stravu. Celý systém je velmi jednoduchý a ověřilo si jej s mou pomocí už stovky klientů.
Plněné obří těstoviny, náš sobotní oběd – uvnitř sušená rajčata, pesto z medvědího česneku a mozzarela. Jak jednodnoduché. A protože jde o těstoviny z bílé mouky, které používám sporadicky, na oběd byla i polévka a to ze žlutého hrachu a máslové dýně a příděl vlákniny pro lepší zasycení i zdraví našich střev byl dodán. Jídlo na spodním obrázku je pak výše popsaný oběd z jáhel, mrkve, červené cibule, cizrny a medvědího česneku.
Zařaďte do jarní očistné kúry také ovocno-zeleninová smoothie ke svačinám a nyní v době sezóny medvědího česneku do každé svačinky tři čtyři lístky přidejte. Vaše tělo dostane velkou dávku antioxidantů a po zimě se vzchopí plné síly.
Ať vám chutná!