Pečená cizrna – mňamka nejen na večírky

Chystáte oslavu a kromě pohoštění byste na stůl chtěla dát nějakou mini mňamku tzv. “finger food”, ale kromě buráků a brambůrků vás nenapadá zdravější alternativa? S pečenou cizrnou to vyhrajete na plné čáře.

Cizrna – cenný zdroj minerálních látek v přirozené stravě

Nejenže chutná skvěle, ale taky jí dodáte spoustu cenných živin. Probystříme si s ní mozek, dodáme tu správnou výživu pro centrální nervovou soustavu, ale také kvalitní rostlinné bílkoviny a těch je v běžných českých jídelníčcích stále málo. A navíc chutná jako oříšky a to  s výrazně menším množství tuku! Dodáme její konzumaci do těla dostatek železa, ale také vápníku, hořčíku i draslíku a manganu. Zapomínat by na ni neměly zejména těhotné ženy pro vysoký obsah látek podporujících rozvoj mozku a CNS u miminka v bříšku a velmi vhodná je i v jídelníčku malých dětí.

Protože je cizrna luštěnina a potřebuje namáčet pro lepší vyplavení nežádoucích látek a lepší stravitelnost, trvá její příprava déle. Rozhodně se ale vyplatí a nebude nijak vyžadovat vaši non-stop přítomnost při vaření. Navíc s chytrým plánováním jídelníčku ji můžete využít hned do několika jídel. Když už budeme namáčet, naučíme se z ní připravit hned tři různá jídla.

Tip na cizrnové hody

Namáčíme

Večer si namočte celé  balení 500 g cizrny do vody tak, aby byla ponořená a měla nad sebou dostatečné množství další vody, brzy ji “vypije”. Druhý den ráno vodu vylijte a dejte čerstvou, pokud nebudete cizrnu hned vařit, počká na vás v nově namočené vodě do odpoledne.

Vaříme

Namočenou cizrnu vařte ve vodě zcela potopenou s cca 5 cm vody nad ní. Vařte v tlakovém hrnci cca 45-60 min, nebo běžném hrnce cca 1,5 hod na střední teplotu přiklopené, aby vám neutíkala voda z hrnce. Jakmile bude cizrna uvařená, můžeme si ji chytře rozdělit na tři díly.

Děláme si zásoby pro strýčka příhodu

Jeden díl necháme vychladnout bez vody a vychladlý uložíme v krabičce nebo sáčku do mrazáku pro strýčka příhodu. Každý den není svátek na to, abychom stíhaly vařit luštěniny, které trvají uvařit déle, ale v jídelníčku by přesto min 2-3x za týden neměly chybět. Uvidíte, že v mrazáku jak když je najdeš v tu pravou chvíli. Přidat je pak můžete třeba do jakéhokoliv rizota se zeleninou namísto masa. Dodáte tak potřebné živiny i další složku chuti.

Cizrnová omáčka k obědu

Druhý díl uvařené cizrny použijeme na skvělou omáčku ve vegetariánském i veganském pojetí, která by rozhodně neměla chybět na talíři i běžným masožravcům. S bezmasými jídly má totiž stále český jídelníček potíž a když už, jsou to sladká jídla nebo smažená, tak vyzkoušejte zdravou a chutnou variantu, která jde udělat v tolika verzích. Návod najdete ve skvělém návodném videu Štěpánčiných zdravých dobrot.

Slíbená mňamka pro večírky i všední zobání

Přišla řada na třetí díl cizrny. Můžete ji nachystat jak na oslavu, tak si ji přibalit na cesty v krabičce, nebo vzít s sebou do práce ke svačině na uzobávání. Uvařenou a scezenou cizrnu přesypte do pekáčku, nebo ji nasypte do remosky, tam ji peču já, pokud mi zrovna nejede trouba kvůli jinému pečení. Cizrnu zalijte 1-2 lžícemi olivového nebo řepkového oleje, promíchejte a nechte cca 45 min péct (v troubě asi na 180 st.). Hotovou cizrnu osolím asi 1/4 lžičkou soli a přidám 1-2 polévkové lžíce uzené papriky, ale použít můžete i sladkou papriku. Nechte vychladnout a můžete zobat, za mě jsou to ty nej cizrnové oříšky.

A jestli vám náhodou nějaká zbyde, je příležitost naučit se používat luštěniny také do chutných a výživných pomazánek na svačiny i večeře. Vyhnete se tak stereotypu rohlík, šunka, sýr, jogurt, pochutnáte si i zasytíte tělo a uděláte toho skutečně hodně pro zdraví. A když budete přesto příště tápat kam s ní ještě, doporučji ji přidat jako delikátní křupnutí do jakékoliv zeleninové polévky a s večeří máte vystaráno!

Nechte si chutnat :-).

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.