Proč jíst quinou
Quinoa je skvělá pseudoobilovina, je bezlepková a radovat z její konzumace se mohou tedy i celiaci a alergici na lepek. Pochází z jihoamerických končin a dá se u nás zaoupit bílá, červená, černá nebo mix barev, tu já používám nejraději, vypadá totiž na talíři moc hezky, ale výživově v nich není rozdíl. Když se naučíte quinou zařazovat do svého jídelníčku, skvěle si rozšíříte spektrum toho, co máte na talíři a navíc velmi jednoduchým způsobem připravíte jídlo výživově hodnotné, s dostatečným množstvím bílkovin a přesto bez masa nebo jeho náhražek. Quinoa má totiž oproti běžným obilovinám větší množství bílkovin a tím pádem i méně sacharidů, které jsou při vyšší konzumaci na vině přibírání na váze a také mohou být důvodem naší únavy, nebo propadů energie. Je velmi dobře stravitelná a kromě vyššího množství bílkovin obsahuje také cenné minerální látky.
V dnešním receptu vám ukážu, jak opravdu z mála, připravíte rychlé a velmi chutné jídlo. A bude chutnat i malým strávníkům. Já jsem quinou s paprikou a kešu vařila pro focení do mé chystané knihy a tak paní fotografka na vlastní oči viděla, jak naši dva mrňousové bagrují a dokonce mi pro vás napsala i pár řádek, abyste zachytili trochu té atmosféry z focení.
Děti a zdravá strava
V neděli jsem jela fotit Štěpánce pár fotek na titulní stranu chystané knihy. Měla vše parádně zorganizované. Když jsem přijela, děti byly s tatínkem venku a my měly klid a prostor na promyšlení detailů, vybrání oblečení a dovaření předpřipraveného jídla. To, že Štěpánka báječně vaří, jsem věděla už z minulého focení, teď prvně jsem byla ale svědkem, s jakou rychlostí a chutí její zdravé pokrmy hazučely do dětí. Zaznělo jen upozornění, že tam jsou ořechy a je třeba pořádně kousat. Neodpustila jsem si fotku prázdného talíře. Jen pod stolem na zemi zůstalo pár drobečků. Byla radost být toho celého svědkem a moci vše zachytit svým objektivem.
Gabriela Pausa, fotografka
Těsně před zabořením lžic
Dokonale vyčištěno
Na 4 porce budete potřebovat:
250 g quinoy
4 červené papriky, kapie
svazek jarní cibule
2 hrsti kešu natural
1/4 ČL soli
2 ČL koření Bruscheta od Grešíka
2 -3 PL olivového oleje
čerstvý salát na ozdobení, nejlépe s malými lístky
Jak připravit quinou?
Před vařením si quinou dejte do cedníku, několikrát propláchněte vodou a poté ji spařte vroucí vodou z konvice, abyste ji zbavily hořkosti. Poté vysypte do hrnce, zalijte vodou tak, aby poměr byl 1:2, tedy více vody. Fajnšmekrům by chutnala quinoa ještě více, když ji budou vařit v zeleninovém vývaru, ale není to bezpodmínečně nutné. Přiveďte k varu, poté plotýnku vypněte, nechte zaklopený kastrůlek a nechte dojít.
Než vám quinoa dojde, opražte si krátce na suché pánvi kešu a na stejné pánvi poté rozehřejte olej a po zahřátí přidejte kapie nakrájené na nudličky. Opékejte je cca 4 -5 min, poté přihoďte na kolečka nakrájenou jarní cibuli a promíchávejte na pánvi dál. Jakmile cibulka povolí a kapie budou také měkké, přihoďte Bruscheta koření, osolte, přihoďte opražené kešu a krátce spolu promíchejte na pánvi a plotýnku vypněte. Smíchejte s quinoou a na talíř servírujte každou porci posypanou také lístky čerstvého salátu.
Dobrou chuť