Čím dál tím víc mě baví vymýšlet a realizovat bezmasá jídla pro běžné masožravce, protože těm ty tipy na chutná jídla bez masa chybí nejvíc. A z mé zkušenosti, když dobře ochucené jídlo bez masa masožravec ochutná, vůbec jím nepohrdne a pochutná si. Tak si zapisuji do notesu recepty a těším se, až budou šustit na papíře.
Občas se mě někdo ptá, jak mé recepty vznikají, jestli nejdřív vymýšlím, nebo jestli rovnou vařím… Tak já vám dám nakouknout do své kuchyně. Měla jsem snahu si napsat jakýsi seznam nápadů co budu vařit do kuchařky – takové tipy, kde hraje prim vždy jedna základní surovina a k ní něco doplňujícího. Jenže jsem zjistila, že zrovna tyhle nápady jsou z 90% stále v notesu a nejsem schopná je realizovat, vytvořila je totiž hlava a já hlavu u vaření spíš vypínám.
Takže mám jen takovou ideu, většinou o dvou max třech surovinách, které chci použít, když jdu vařit a jak si je položím na kuchyňskou linku, začnu “čarovat” a snášet si na ni další potřebné suroviny k vaření. Některé z nich pak během procesu vyměním, nebo sáhnu ještě po dalších. Prostě je to takový živý proces, při kterém nikdy 100% nevím, co vznikne a těším se na to a tímto stylem jsem pokaždé vařila i během televizních vysílání.
U svého bezmasého vaření se zaměřuji hodně na používání luštěnin, na které se hodně zapomíná a přitom je to chutná, levná a nutričně velmi bohatá surovina a také na méně používané druhy obilovin a na to, aby v každém jídle hrála zelenina důležitou roli.
Do dnešní ochutnávky jsem pro vás připravila recept na snad všemi oblíbené těstoviny, tentokrát s mrkvovou omáčkou s trochu pikantním šmakem opečené cizrny. Příprava je velmi jednoduchá a nezabere vám ani mnoho času, max do půl hodiny budete mít na stole.
Na 4 porce budete potřebovat:
8 větších mrkví
1 cibuli
50 g másla
1 PL olivového oleje
400 g špaget (já jsem použila Bucatini, což jsou takové špagety uprostřed s malou dírou, menší než makaróny)
3 ČL koření Chakalaka od Grešíka
125 ml ovesné smetany
1/2 ČL soli
1 – 2 hrsti slunečnicových semínek
150 g předem uvařené cizrny
Připravte si pánev a na ní na sucho opečte slunečnicová semínka do mírně nazlátlé barvy. Vysypte si je opečené do misky vedle a na stejnou pánev dejte olivový olej, rozehřejte ho a opečte na něm předem uvařenou cizrnu spolu s 1 čajovou lžičkou koření Chakalaka a průběžně promíchávejte a opékejte pár minut, dokud není cizrna nazlátlá. Předem uvařenou cizrnu můžete mít díky tomu, že si jednou za čas během vaření cizrny třeba do omáčky část odložíte do sáčku do mrazáku na jiné menší vaření, nebo vaření jídla, kde je cizrna jen jako vedlejší surovina – doplně jako u tohoto jídla naplánujete třeba s odstupem jednoho dne od jídla, kde cizrna hraje prim. Toto je častá otázka, jestli si musím i takto malé množství vařit a proudlužovat tím přípravu jídla, proto vám sem tento tip dávám. Dělám to u cizrny i fazolí, kde je doba varu dlouhá a velmi se mi to osvědčilo, systém plánování jídelníčku totiž spoří vaši energii, čas a ve finále i spotřebu potravin.
Špagety, nebo jiné těstoviny si uvařte dle návodu na obalu v dostatečném množství vody a na otřenou pánev, ze které jsem si již odsypali semínka i opečenou cizrnu dejte rozpustit máslo, na něj přidejte nakrájenou cibuli a po 2 minutách přidejte mrkev nakrájenou na plátky. Vše promíchejte a opékejte při vyšší teplotě 8 -10 minut za občasného míchání.
Mrkev vám chytne trošku barvy a to je správná chvíle zalít ji cca 400 ml vroucí vody, osolit, přidat zbylé koření, tedy 2 lžičky Chakalaka, osolit a při nízké teplotě dusit zaklopené 10 – 15 minut. Na závěr vše promixujte na hladký krém, přilijte ovesnou smetanu a krátce spolu prohřejte. Před servírováním do omáčky vmíchejte opečená semínka i cizrnu, nebo je přidejte až každému na talíř.
Ať vám chutná a nebojte se zkoušet i další bezmasá jídla s nápadem, nemusí to být vždycky ovocné knedlíky nebo špagety s kečupem, i kvalitní jídlo připravíte v krátkém čase a vaše tělo to skutečně ocení, získáte více vlákniny, živin a zároveň příjemně poškádlíte chuťové pohárky.