Štědrovečerní menu

Krásnou zlatou adventní neděli!

 

DSCN8089

Dovolte mi, abych vám v tento sváteční čas i já popřála krásné a požehnané vánoční svátky.

Užijte si Štědrý večer v hojnosti radosti, veselí, se svou rodinou, přáteli, nebo kýmkoliv, kdo je vašemu srdci blízký a v novém roce ať vás provází zdraví a úsměv na rtech.

Buďte šťastní, nadělte si občas nevšední zážitky, splňte si svá tajná přání.

Já jsem si v roce 2015 jedno ze svých přání splnila, dokázala jsem si vytvořit tento blog, který s vámi mohu sdílet a moc mě těší, když mi píšete, že se vám líbí. Splnila jsem si dávné přání mít svou kuchařku. Co kuchařku, už kuchařky, už se pěkně množí :-). To, že se vám kuchařky s recepty na polévky, svačiny a vánoční cukrátka líbí, mně pak hřeje u srdce a cítím velkou vděčnost za tuto podporu, děkuji.

V minulém článku jsem vás vyzvala, že mi můžete napsat, pokud by vás zajímalo, co vaří výživová poradkyně na Štědrovečerní tabuli. Přišlo mi několik emailů a tak přicházím s kůží na trh.

Jsou oblasti, ve kterých jsem “konzerva”, takže žádné novoty a zázraky nečekejte, je to klasika, ale jak jinak, než zdravěji :-).

Vezmeme to pěkně od polévky.

Rybí polévka tak, jak jí vařila má maminka, babička a jednou bude třeba i má dcera

Základem je silný rybí vývar, který dělám z kapra, ale zkoušela jsem i z jiné ryby a je též dobrá, jen na Vánoce patří ta klasika :-). Rybí vývar vařím několik hodin, aby měl tu správnou sílu, takže dám odřezky masa a hlavu vařit spolu s cibulí, kořenovou zeleninou, bobkovým listem, novým kořením, pepřem  a solí dopoledne a zhruba kolem 3. hodiny odpoledne je hotovo (zeleninu ale vyndavám dříve, aby nebyla rozvařená). Z ovařené ryby oberu pouze maso, které vložím zpět do polévky. Vyndám koření a cibuli, na trošce másla krátce zpěním pár lžic jemně mleté ovesné mouky dozlata, vložím zpět nakrájenou zeleninu a ovesnou jíšku, kterou používám zcela výjimečně, snad jen na tuto rybí polévku.

Hlavní chod je pak tradiční bramborový salát, který je v naší rodině plný zeleniny a je skutečně lehký.

Bramborový salát u nás obsahuje pouze vařené brambory, mrkev, celer, petržel, vejce, sůl, troška hořčice, kyselé okurky, bílý jogurt a malá troška majonézy Yofresh, tedy odlehčené. Přiznám se, že jiný než domácí bramborový salát nikdy nejím a když jsem ochutnala pár bramborových salátů z jiných rodin, nikdy mi nechutnaly a co rodina, to originál :-), někde hrášek, jinde uzené nebo jablko v salátu. ,

A pak kapřík, který je u nás výjimečně obalený v klasickém trojobalu. Je to jediný den v roce, kdy u nás dostává ryba tento kabátek a to proto, že jsou ty chutě tolik spojené s dětstvím, rodinnou pohodou  a těšením se na Ježíška.

Smažím ale kapra v rýžovém oleji, který má vyšší bod záhřevnosti než olivový olej a vedle pánve mám hrnec s bublající horkou vodou a jakmile kapra vytáhnu, na pár sekund jej vložím do této horké vody, čímž se zbavíme velkého množství tuku. Uvidíte sami jak to bude v hrnci vypadat, žádný hezký pohled na mastná kola, proto je fajn vědět, že je vylijete a nezkonzumujete. Ke kaprovi vždy podáváme strouhaný křen s jablkem, který chuť krásně podtrhne.

Ale co na Štědrý den snídáme? Vánočku…

Vánoční špaldová maxi vánočka

Vánoční špaldová maxi vánočka

Beru ji jako tradici a pátrala jsem, proč tomu tak je a je to zajímavé, proto zde nabízím výklad vánočky i vám:

“Vánočka má svým tvarem připomínat malého Ježíška zabaleného v peřince, je proto symbolem nového života a plodnosti. Správně se plete z devíti copů. Spodní čtyři symbolizují čtyři živly, tedy oheň (Slunce), vodu, zemi a vzduch. Prostřední tři copy představují rozum, cit a vůli člověka. Vrchní dva copánky se upínají k tomu, co vede člověka nejvýše, tedy k vědění a lásce”

na vánočku jsem upravila původní recept a jsem si jistá, že podle něj ji zvládnou i ti z vás, kteří se zatím vánočky trochu báli.

Recept na vánočku (nebo velikonoční mazanec) vám přináším zde:

400 g hladké špaldové mouky

100 g ovesné mouky

150 – 200 ml mléka (každá mouka jinak “pije”)

100 g másla

rozinky naložené pár dní v rumu, aby pěkně změkly 🙂

lupínky z mandlí

20 g droždí

20g sypké stévie + špetka čerstvé vanilky

1 celé vejce + 1 žloutek

 

Máslo necháme změknout a až když je mazlavé, vyšleháme jej spolu s vejcem. Jakmile máme hladkou hmotu, přidávám stévii namisto cukru a šlehám dále. Mezitím si mléko ohřeji na příjemnou vlažnou teplotu, přidám špetku třtinového cukru a nadrobené čerstvé droždí a nechám si vzejít kvásek.

Do vyšlehané hmoty z tuku a stévie pozvolna vsypu mouku s malou špetkou soli a vliju mléko s kváskem s zpracovávám těsto v robotu s hnětacím hákem několik minut. Jakmile je těsto hladké, má jakoby sametový povrch, je připraveno k odpočinku – kynutí. Nemusíte mu vybírat extra teplé místo, stačí běžná pokojová teplota, jen ho řádně zakryjte, aby neoschlo.

Po cca 4-5 hodinách je těsto nakynuté tak akorát a zhruba zdvojnásobí svůj objem. Až v tuto chvíli přidávám a rukama vmísím naložené rozinky. Těsto si tedy přendám na vál, krátce zpracuji rukama, udělám si větší váleček a z něj odkrajuji stejné dílky, tedy 9 dílků. Abych si byla jistá, že nebudu mít jeden váleček hubený a druhý příliš silný, mám po ruce váhu, na ní mísu od těsta a dílky si pro kontrolu převážím 🙂

Vánočku pletu jednoduše, takže ji zvládne každý, kdo někdy holčičce nebo panence pletl copánky 🙂

První patro vánočky pletu ze 4 pramenů. Stejně dlouhé prameny si položím vedle sebe, na jednom konci těsto spojím k sobě, dva prameny odtáhnu vlevo a dva vpravo. Začnu jedním krajním pramenem a vložím jej doprostřed, mezi původní dvojice pramenů, takže mám rázem tři prameny na jedné straně a mírně utáhnu. Pak vezmu krajní pramen z druhé strany a opět jej vložím doprostřed a utáhnu. Takto upletu cop až do konce, těsto k sobě spojím a cop si odložím již na plech.

vánočka 1

Druhé patro vánočky upleteme ze 3 pramenů jako klasický cop.

Když chceme první a druhé patro spojit dohromady, tak dle návodu níže hřbetem ruky uděláme důlek uprostřed copu ze 4 pramenů, přiložíme cop ze 3 pramenů,  vrchní z copů se snažíme přitom trochu natáhnout a zatočit pod první patro vánočky těsto k sobě přimáčknout.

Poslední, vrchní patro je pouze je 2 pramenů a ty spolu nahoře spojíme a pouhým točením ve vzduchu k sobě prameny namotáme (což by určitě bavilo děti), prostě taková vrtulka.

Vrchní pramen spojíme s již spojenými copy stejným způsobem jako v předchozím kroku – nejprve důlek do 3pramenového copu a pak spojit konce k sobě. K jim “slepeným” patrům tento copánek přidáme opět tak, že jej mírně natáhneme a přetáhneme přes okraj již spojených pater.

 

vánočka 2

Hotovou vánočku potřu rozšlehaným vejcem s trochou mléka a posypu mandlovými lupínky. Aby se mi copy “nerozjely”, mám nachystané špejle a vždy proti sobě vrchní prameny zafixuji. Takto ji nechám cca 30 minut odpočinout na plechu a rozehřeju si troubu na 200 stupňů. Do vyhřáté trouby vložím vánočku přikrytou zvrchu alobalem, aby se mi nespálila. Po cca 10 minutách snížím teplotu na 160 stupňů a pečeme ji cca 45 minut tak, aby měla hezkou zlatou barvu.

christmas-830460_1920

Tak, vánočku už máme a teď vám musím napsat, s jakými prosbami o radu na netradiční vánoční menu jste se na mě obrátili.

Vyberu jeden, který byl tak nějak “nejkurióznější”, protože i ostatní se ptali na vegetariánské nápady. Napsala mi čtenářka, že by ráda tip na vegetariánské menu pro manžela, ale perličkou je, že žijí na Aljašce :-). Musím říct, že jsem si s tím tedy lámala hlavu, protože to, co bych si dala  na Aljašce, by rozhodně byla ryba 🙂 a navíc naprosto netuším, jaká je dostupnost potravin v těchto končinách.

Takže nabízím několik vegetariánských variant a snad si i čtenářka z Aljašky vybere, tímto Kateřinu i jejího manžela velmi zdravím 🙂

1) návrat k dřívějším tradicím  – VÁNOČNÍ KUBA, návod jak jej vytvořit najdete zde 

2) odlehčený BRAMBOROVÝ SALÁT S OBALENÝM CELEREM, obalit jej můžete například v Hrašce, chutná pak vítečně

3) pokud neholdujete bramborovému salátu, zvolte například PEČENÝ BRAMBOR S KARBANÁTKY ZE ZELENINY (zvolit můžete jakoukoliv kombinaci zeleniny, kapustu, červené a žluté papriky, nebo třeba květák, brokolice – k zelenině přidejte vejce, sůl a pohankovou lámanku). Zeleninové karbanátky můžete péct i v troubě na pečícím papíře.

xmas-649264_1920

To nejdůležitější ze všeho ale je, ať si Štědrý den a celé vánoční svátky užijete v klidu, pohodě a lásce.

Dovolte mi, abych vám popřála do nového roku hodně zdraví, veselé mysli a lásky a nadělte si do nového roku také svůj řád pro klidnější a zdravější život.

Děkuji za vaši podporu a na shledanou v roce 2016!

Štěpánka Čápová

 

 

 

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.