Posledních 14 dní dostávám často otázku, co budeme na Štědrý den jíst u nás doma a vzápětí vidím ty překvapené tváře, že nebudeme chroustat klíčky a zapíjet je vodou :-). Ne, tenhle asketismus nás míjí a jsem jenom člověk. Člověk, který má rád tradice, takový to svý jistý, takže naše štědrovečerní večeře je opravdu klasická. Ale snažila jsem se tu naší českou klasiku odlehčit, tak se pojďte mrknout na to, jak vypadá náš vánoční stůl.
tak, jak jí vařila má maminka, babička a jednou bude třeba i má dcera
Základem je silný rybí vývar, který dělám z kapra, ale zkoušela jsem i z jiné ryby a je též dobrá, jen na Vánoce patří ta klasika :-). Rybí vývar vařím několik hodin, aby měl tu správnou sílu, takže dám odřezky masa a hlavu vařit spolu s cibulí, kořenovou zeleninou, bobkovým listem, novým kořením, pepřem a solí dopoledne a zhruba kolem 3. hodiny odpoledne je hotovo (zeleninu ale vyndavám dříve, aby nebyla rozvařená). Z ovařené ryby oberu pouze maso, které vložím zpět do polévky. Vyndám koření a cibuli, na trošce másla krátce zpěním pár lžic jemně mleté ovesné mouky dozlata, vložím zpět nakrájenou zeleninu a ovesnou jíšku, kterou používám zcela výjimečně, snad jen na tuto rybí polévku.
Bramborový salát u nás obsahuje spousty zeleniny – vařené brambory, mrkev, celer, petržel, vejce, sůl, troška hořčice, kyselé okurky, bílý jogurt v kombinaci se zakysanou smetanou a trocha majonézy Yofresh, tedy odlehčené. Přiznám se, že jiný než domácí bramborový salát nikdy nejím a když jsem ochutnala pár bramborových salátů z jiných rodin, nikdy mi nechutnaly a co rodina, to originál :-), někde hrášek, jinde uzené nebo jablko v salátu. A mám ho tak maximálně dvakrát do roka a pak si na něm opravdu pochutnám.
A co kapr? Ten je u nás výjimečně obalený v klasickém trojobalu, jinak takto ryby nezahaluju :-). Je to jediný den v roce, kdy u nás dostává ryba tento kabátek a to proto, že jsou ty chutě tolik spojené s dětstvím, rodinnou pohodou a těšením se na Ježíška.
Smažím ale kapra v rýžovém oleji, který má vyšší bod záhřevnosti než olivový olej a vedle pánve mám hrnec s bublající horkou vodou a jakmile kapra vytáhnu, na pár sekund jej vložím do této horké vody, čímž se zbavíme velkého množství tuku. Uvidíte sami jak to bude v hrnci vypadat, žádný hezký pohled na mastná kola, proto je fajn vědět, že je vylijete a nezkonzumujete. Ke kaprovi vždy podáváme strouhaný křen s jablkem, který chuť krásně podtrhne.
Minulý rok jsem dostala na menu pro vegetariány plno dotazů a na facebooku se nám o tom rozjela velká debata a dotaz přišel až z daleké Aljašky a tam se přiznám to byl pro mě ořech :-), rozhodně bych si tam dala jakoukoliv rybu, ale co pro vegetariány?
Několik bezmasých variant svátečního menu najdete zde:
1) návrat k dřívějším tradicím – VÁNOČNÍ KUBA, návod jak jej vytvořit najdete zde
2) odlehčený BRAMBOROVÝ SALÁT S OBALENÝM CELEREM, obalit jej můžete například v Hrašce, chutná pak vítečně
3) pokud neholdujete bramborovému salátu, zvolte například PEČENÝ BRAMBOR S KARBANÁTKY ZE ZELENINY (zvolit můžete jakoukoliv kombinaci zeleniny, kapustu, červené a žluté papriky, nebo třeba květák, brokolice – k zelenině přidejte vejce, sůl a pohankovou lámanku). Zeleninové karbanátky můžete péct i v troubě na pečícím papíře.
Ať si ale dáte na svůj sváteční stůl cokoliv, přeji vám, ať si užijete ten krásný den v klidu, zazpíváte si koledy, kouknete se třeba na pohádku a podaří se vám na chvíli se vrátit do dětských let. Já bych to na pár okamžiků brala.
Krásné Vánoce!