Také tak nějak bilancuji, zvažuji, co se mi povedlo, z čeho se mám poučit, za co být na sebe pyšná a co už raději neopakovat. Stalo se několik zásadních věcí, pozitivních i těch negativních. Již jsem ale poučená z minulosti a vím, že s odstupem času se i ty negativní zážitky časem mohou tak nějak “hodit”.
Je to lekce a funguje to jako ve škole, když ji zvládnete, postupujete do dalšího ročníku. Myslím, že letos jsem zvládla těch těžkých lekcí opravdu hodně, překonala jsem mnoho komfortních zón. Zvládla jsem to a jsem na sebe pyšná a proto DĚKUJI za všechny lekce, které jsem dostala, jdu dál a opět jistější v kramflecích.
Nebojte se také pochválit, uvědomit si své kvality a přednosti.
Je to potřeba, neboť pozitivní přístup k sobě samému, uznání svých kvalit a přijetí nedostatků, nám činí život hezčím a když máme rádi sebe, teprve pak dokážeme opravdu milovat druhé.
Nezůstanu ale jen u filozofování, ráda bych vám popřála krásný vstup do nového roku a věřte, že bude o tolik lepší, když do něj budete vstupovat bez bolavé hlavy nebo žaludku na vodě 🙂
Silvestrovské menu
250 g másla
6 kuliček kaparů
1 -2 stroužky česneku
čerstvé nasekané bylinky (oregano, bazalka, libeček…)
1/2 lžičky soli
1 -2 kávové lžičky sušené směsi zeleniny (mám domácí nasušenou ala Podravka, ale bez soli a glutamátů)
1 lžička Moringa oleifera v prášku, dodáte tam plno potřebných vitaminů a ozdravíte svůj střevní trakt
Nechte změknout kostku másla, kapary nakrájejte na velmi jemno, česnek prolisujte, nasekejte bylinky, osolte a přidejte sušenou směs zeleniny. Vše šlehám v robotu velkou metlou na sníh, takže máslo je krásně nadýchané.
Bylinkové máslo můžete dát do misky a každý si natře na svou večku, nejlépe se spoustou semínek, ale velmi dobré je i s čerstvě opečenými topinkami ( a možná přijdou vhod i na novoroční snídani 🙂 ). Já dělám topinky, jakmile máme doma starší zbytek domácího celozrnného kváskového chleba a dávám je do topinkovače, v žádném případě je nesmažím. Recept na toto bylinkové máslo mi dala před pár lety kamarádka a musím říct, že spolu s pomazánkami z domácí lučiny je evergreenem všech požádaných oslav, večírků a větších návštěv :-). Samozřejmě je třeba ale dbát na střídmost a nezkonzumovat 100 g másla na osobu 🙂
Zeleninu nemusíte jen naskládat na mísu, zkuste udělat zeleninové špízy z různých druhů zeleniny, poslouží vám obyčejná párátka, špejle, nebo třeba barevná napichovátka. Pokud chcete špízy něčím ozvláštnit, prokládejte zeleninu různými druhy sýrů.
3 vejce
6 kostek mraženého špenátu
1/2 kelímku zakysané smetany
1 kelímek cottage
6 lžic celozrnné ovesné mouky
1/4 lžičky soli, špetka barevného pepře
1 mozzarela
1 lžíce bezfosfátového prášku do pečiva
pár plátků sýra Koliba
Oddělte bílky od žloutků, vyšlehejte z bílků sníh, přidejte žloutky a šlehejte dál. Poté přidejte zakysanou smetanu a cottage a krátce šlehejte i s vejci. Již bez šlehání přidejte rozmražený špenát bez vody, popř. čerstvý krátce spařený, osolte a přidejte trochu čerstvě pomletého barevného pepře. Jakmile máte hmotu celistvou, přisypte mouku spolu s práškem do pečiva a důkladně promíchejte.
Mějte připravenou rozpálenou troubu na 200 stupňů, plech si vyložte pečícím papírem a nalijte na něj celou směs. Rozetřete ji špachtlí tak, aby byla vrstva cca 2 cm vysoká a na plechu jste měli rovnoměrný obdélník. Vložte do vyhřáté trouby a pečte cca 10 – 15 minut a poté teplotu stáhněte na 160 stupňů. Jakmile bude “omeleta” zlatá, vytáhněte ji z trouby (nevypínejte ji), i s pečícím papírem překlopte na pevnou podložku, stáhněte pečící papír a na omeletu rozprostřete na plátky nakrájenou mozzarelu a kolibu. Pokud máte rádi pikantnější chutě, můžete předtím potřít dijonskou hořčicí. Omeletu i se sýry smotejte do válečku, abyste měli jistotu, že bude hezky držet, můžete ji na pár místech propíchnout špejlemi a vložte opět do trouby, aby se sýry roztekly, bude stačit cca 5 – 10 minut. Hotovou rolku nakrájejte na plátky, servírovat můžete teplé i studené s různými druhy zeleniny.