Víkend pro zdraví těla i ducha – zaměřeno na ženy

Vítám vás u čtení dnešního článku formou rozhovoru, který jsem pro vás připravila ve spolupráci s instruktorkou Nordic walking a fyzioterapeutkou Ivanou Černíkovou a rády bychom vás tímto pozvaly na společný víkend pro zdraví těla i ducha, tentokráte zaměřeno na ženy.

Štěpánka: “Ahoj Ivano, co přesně chystáš pro ženy na plánovaný víkend?”

Ivana: “Na plánovaném víkendu se ženy mohou těšit na kurz správné techniky nordic walkingu, který bude pojat formou výletu. Kurz zahrnuje:

• instruktáž správné techniky nordic walking, povídání o zdravotních přínosech

• informace k nordic walkingovým hůlkám (jak správně hole vybrat, rozdíly mezi jednotlivými holemi, materiály)

• výuka techniky nordic walking krok za krokem nejen po rovině, ale nacvičíme též techniku scházení z kopce a chůze do kopce

• ukázka rychlostí – vycházkové tempo x kondiční tempo

• odstraňování začátečnických chyb

• doprovodný outdoor fittnes program (cvičení s hůlkami v přírodě na uvolňování hrudníku, páteře, koordinační cvičení, posilování hlubokého stabilizačního systému, závěrečný strečink)

• společné hry s cílem odbourání zábran a stmelení kolektivu :­-)

V průběhu výletu se budu každé ženě věnovat individuálně a dohlížet na správnou techniku, aby si už od počátku navykly správnému pohybovému stereotypu a vytěžily tak maximálně zdravotní přínosy dynamické chůze s holemi.

Jako přidanou hodnotu nabízím možnost individuální fyzioterapeutické konzultace. Poradím jak upravit svůj pohybový režim, který vede k rovnováze a rozvoji vlastního těla. Nabízím možnost půjčení či zakoupení nw holí přímo na místě.

Ivana: “Štěpánko, vím o tobě, že jsi nadšená propagátorka zdravé výživy a celkově zdravého životního stylu. Prozradíš o sobě něco víc?”

Štěpánka: “Ano, nejsem jen výživová poradkyně, ale nadšená kuchtička, vaření a pečení mě baví, ráda experimentuji a také inspiruji druhé jaké suroviny lze kombinovat , čím nahradit ty tradiční a hlavně propaguji myšlenku, že vaření doma nemusí být ani drahé ani časově příliš náročné a že naše zdraví stojí za to.”

Štěpánka: “S Nordic walking mám jako výživová poradkyně, která často řeší nadváhu klientů dobré zkušenosti, zejména u těch, kteří trpí vysokou nadváhou a je to pro ně často jedna z mála pohybových aktivit, které mohou provozovat. Jaké jsou tvé zkušenosti s NW u klientů, kteří chtějí hubnout?”

Ivana: “Když se mi narodila dcera, měla jsem v pase o 10 cm víc a ručička na váze byla nemilým důkazem toho, že bych měla začít na sobě pracovat. To byl jeden z důvodů, proč jsem se vrhla na nordic walking. Díky rozsáhlému pohybu paží při chůzi s holemi a zapojení svalstva trupu spotřebujeme oproti běžné chůzi bez holí o 40 % více energie, což se pak odrazí na úbytku tukové tkáně a hmotnosti. Další výhodou je, že díky holím výrazně též odlehčíme nosným kloubům dolních končetin. Dneska jsem už se svojí hmotností i objemem v pase spokojená a hlavně se cítím dobře. Zlepšila se mi kondice nejen po fyzické stránce, ale také mám lepší náladu a daleko více. Důkazem, že při chůzi s holemi nejsem jen já. Jeden z mých klientů při pravidelné chůzi a úpravou jídelníčku shodil za 2 měsíce 12 kg :-­)”

Ivana: “Víkend pro ženy je skvělá příležitost seznámit se s principy zdravé výživy a pod vedením zkušené nutriční poradkyně si upéci např. výtečný kváskový chléb. Na co se ženy mohou ještě těšit?”

Štěpánka: “Na místě si skutečně upečeme vlastní chléb a ten si také samy sníme :-), povíme si něco o kváskovém pečivu, proč je lepší než to s droždím, proč zapojit do chlebů i jiné suroviny než jen pšenici a žito. Ženy se mají také možnost dozvědět jak rychle, jednoduše a zdravě připravit svačinu nejen pro sebe, budeme si povídat o tom, jak plánovat rodinný jídelníček, společně si nachystáme večeře i snídaně tak, aby bylo vše vidět přímo v praxi.”

Štěpánka: ” Určitě ses, Ivano setkala i s klišé, že chození s hůlkami je jen pro důchodce…”

Ivana: “Ano, nic není tak trapné, jako když si vyrazíš s holemi a lidé se za tebou otáčí a potutelně se chichotají nebo se ptají, kde jsi nechala lyže?! Nakonec skončíš s pocitem, že hole jsou buď jen pro běžkaře nebo pak pro staré babičky, které je používají jako jakousi „moderní“ náhradu francouzských berliček. Nordic walking se často zaměňuje s trekingovou chůzí. Treking má jinou techniku a používají se jiné hole. Hole zde slouží pro lepší stabilitu a oporu při chůzi.Nordic walking je sportovní aktivita. Jde o dynamickou chůzi, při které se používají speciální hole technika chůze má svá pravidla. Dokonce se pořádají závody v nordic walkingu. V říjnu loňského roku se konalo 1. open mistrovství ČR v NW a letos v květnu se chystá již 3. open mistrovství SR v NW a 1. mistrovství Evropy.”

Ivana: “Zdravé stravování bývá spojeno s mýtem, že co je zdravé není dobré. Je to pravda?”

Štěpánka: “Rozhodně ne, znám tolik zdravých dobrot, že by mi na to nestačil papír, určitě přivezu ženám nějaké dobré zdravé překvapení na snídani :-), aby samy viděly, že zdravé = dobré co do chuti i výživy těla a společně tak zboříme zažité mýty.”

Štěpánka: “Mohou se víkendu zúčastnit i ty, které nemají dosud žádné zkušenosti s Nordic walking?”Jde o náročnou fyzickou aktivitu?

Ivana: “Nordic walking je zdravá pohybová aktivita, která je vhodná téměř pro všechny bez ohledu nafyzickou kondici. Využívá se např. i jako doplňující součást rehabilitace. Ráda vyprávím příběh mé klientky Radky, maminky na mateřské, která je po operaci páteře a pravidelná chůze s holemi ji výrazně pomáhá ke zlepšení jejího zdravotního stavu. Jedinou kontraindikací je nekompenzovaný diabetes (cukrovka ) a nekompenzovaní kardiaci. V obou případech je potřeba se napřed poradit s lékařem.

Ivana: “Štěpánko, je společný víkend z tvého pohledu vhodný zejména pro obézní ženy nebo pro všechny, které se prostě jen zajímají o zdravou stravu a zdravý životní styl a kilogramy navíc je netrápí?”

Štěpánka: “Vítány jsou všechny ženy bez omezení váhové kategorie 🙂 a samozřejmě i ty, které dosud v otázkách zdravé stravy tápají, dosud se o ni nezajímaly a vůbec neví kde začít.”

Ivana: “Co tě dovedlo k rozhodnutí víkend společně zorganizovat?”

Štěpánka: “Moc se mi líbí tvoje práce, tvůj ebook Jak začít s Nordic walking krok za krokem, mě naprosto nadchl a hned jsem věděla, že my dvě spolu musíme něco provést :-). Navíc mám zkušenost u klientů, kteří mají vysokou nadváhu nebo nějaké pohybové omezení, že s Nordic walkingem to jde a krásně! V neposlední řadě je mi sympatické, že NW zvládne opravdu každý, já sama se vůbec nepovažuji za sportovní typ, vždycky jsem měla s výběrem pohybové aktivity problém, že nejsem v něčem dost dobrá, ale NW zvládne prostě každý a navíc je to aktivita na čerstvém vzduchu a to vše se dá o víkendu v jižních Čechách krásně skloubit v příjemné dámské společnosti.

Štěpánka: “Ivano, co tebe vedlo k rozhodnutí víkend společně zorganizovat?”

Ivana: “Zdravé stravování, hubnutí a nordic walking do sebě skvěle zapadají, proto jsem ani vteřinu neváhala se do akce zapojit. Nordic walking má velký potenciál a je to skvělý způsob, jak efektivně zhubnout, avšak bez zdravého stravování by to nešlo. Společně můžeme tak klientům nabídnout komplexní služby, které se vzájemně doplňují a jedno bez druhého by bylo jako ….tenisky bez tkaniček :-)”

 Ivana: “Co by si podle tebe měly ženy ze společného víkendu odnést?”

Štěpánka: “Začnu tím, co si myslím, že je pro každého potřeba nejvíce – duševní odpočinek, zjištění, že zdravá strava je opravdu i chutná, vše se dá  zvládnout i při běžném chodu rodiny a zaměstnání, nemusíme ve všem spoléhat na supermarkety a restaurace a když jo, je potřeba dobře vybírat. Rozhodně počítám, že vznikne super družstvo Nordic walking zdatných žen včetně mě 🙂 a mnohé přijdou i na důvod jejich fyzických obtíží ať již spojených s nesprávným zatížením těla, nebo z důvodu špatné stravy.”

Štěpánka: “Jaké je tvé přání, co by pobyt na víkendu pro ženy měl účastnicím přinést a co čekáš, že přinese tobě?”

Ivana: “Účastnice si odnesou praktické dovednosti správné techniky dynamické chůze s holemi a mým přáním je, abychom si víkend hlavně vzájemně užily, inspirovaly se navzájem odpočinuly od starostí všedních dní a načerpaly novou energii :-­)

Našly jste své 3+2 důvody proč s námi vyrazit na víkend?

1. Naučíte se, jak poskládat zdravý jídelníček pro sebe i rodinu

2. Naučíte se, jak upéct kváskový chléb a pochutnáte si na zdravých dobrotách

3. Naučíte se technikám Nordic walking a odbouráte špatné pohybové návyky

4. Strávíte víkend v příjemné dámské společnosti

5. Odpočinete si od všedních starostí v klidné lokalitě jižních Čech

Chcete se dozvědět kdy a kam s námi můžete jet? Podívejte a přihlašte se zde >>>

Foto Štěpánka Ivana Černíková

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.