Recept na úžasnou krémovou polévku pro období probouzejícího se jara. V období března/dubna, kdy se jaro probouzí k životu je sezóna medvědího česneku v místech, kde jsou listnaté lesy, vlhko a stín, ideální lužní lesy. Medvědí česnek se mu říká proto, že svou typickou vůní připomíná běžný konzumní česnek kuchyňský a údajně proto, že to bývá první potrava, kterou po dlouhé zimě a zimním spánku sní medvěd. Jestli je to 100% pravda netuším, ale smysl to dává, zvířata jsou moudrá a vědí, ze které potravy načerpají hodně živin.
Takový medvědí česnek je plný vitaminu C, ale také díky obsaženému alicinu zabraňuje množení plísní a hub v organismu a umí nás chránit i proti enterokokovým a streptokokovým bakteriím. Takže i pro naše tělo unavené po zimě je to skvělá příležitost zásobit ho pořádnou imunitní peckou.
Pokud jste prodělali v poslední době závažnější bakteriální onemocnění, včetně angin, ale i virové onemocnění jako je Covid 19, které významně oslabuje imunitní systém, je zapotřebí, abyste se nyní o to více soustředili na to, co si dáváte na talíř. Dávejte si na talíř často červenou řepu, zejména v syrovém stavu. Vůbec se jí neobávejte, chutná moc dobře a když si ji nastrouháte najemno spolu s mrkví, zakápnete olivovým olejem a citrónem, pochutnáte si na čerstvém salátu plném vitaminů. Skvělá kombinace je také s rukolou a čerstvým sýrem. Pro imunitu je zásadní také přísun vitaminu B, který pak najdete v luštěninách, celozrnných obilovinách, nebo červeném mase.
Co je nutné si pamatovat, je, že medvědí česnek by pro jeho prospěšnost neměl projít tepelnou úpravou, nechat ho čerstvý, což udělám i s krémovou polévkou, na kterou vám přináším recept.
na 5 -6 porcí budete potřebovat:
30 g másla
2 velké nebo 4 malé jarní cibule
2 vrchovaté polévkové lžíce Hrašky na zahušťování (směs z hrachové, kukuřičné, jáhlové a rýžové mouky)
1 litr vývaru, nejlépe kuřecího nebo krůtího, ale může být i zeleninový
4 -5 plných hrstí medvědího česneku
4 předem uvařené stř. velké brambory
1 ČL soli
špetka barevného pepře
100 ml rýžové nebo ovesné smetany
V hrnci si na nízké teplotě rozpusťte máslo, aby se nepřepálilo, přidejte nadrobno nakrájenou jarní cibuli a 5 minut průběžně promíchávejte. Poté přisypte Hrašku a dobře promíchejte a dalších 5 minut míchejte jako když děláte jíšku. Přidejte vývar, dobře promíchejte a nechte při střední teplotě pod pokličkou vařit 15 minut. Poté přihoďte na kostky nakrájené předem uvařené brambory (vařte raději ve slupce), osolte a nechte krátce prohřát.
Rozmixujte vše dohladka tyčovým mixérem, vypněte plotýnku, přihoďte kopec medvědího česneku a opět promixujte. V žádném případě už dál nevařte. Rozmixujte do krémové nádherně zelené barvy a na talíř každou porci mírně okořeňte pepřem, ozdobte rostlinnou smetanou (můžete sice použít i běžnou z kravského mléka, ale je fajn snížit množství živočišných produktů).
Jsem si jistá, že vám polévka zachutná, její intenzita bude pokaždé jiná podle toho, jak silný je zrovna medvědí česnek, který jste posbírali. Nechte si chutnat.
A pokud nasbíráte medvědího česneku opravdu hodně, určitě si udělejte domácí pesto, přidávejte ho do zeleninového salátu, do těstovin, rizot, vždy až po tepelné úpravě, ať z něj získáte maximum.
Zajímavé, jak moc se o tom dá říct. Myslel jsem, že to nedotáhnu do konce, ale prezentace je dobře zrežírovaná a příjemná a dobře se čte. Čekám na další příspěvky, které mají podobnou hodnotu 🙂
Děkuji, hezký den