Vaření bez masa mě baví i mi chutná, i když nejsem vegetarián, je to daleko větší výzva než jen hodit maso na pánev nebo do pekáče. Bezmasá jídla musí splňovat důležitá pravidla pro to, aby bylo takové jídlo skutečně vyvážené, tedy obsahovalo všechny důležité živiny – sacharidy, bílkoviny i tuky a ještě k tomu takové jídlo hezky vypadalo a skvěle chutnalo. To je ten důvod, proč se na mém blogu recept s masem objeví velmi sporadicky, většinou ho uznám za ne hodný zapisování receptu a jeho focení :-).
A protože vím, že je plno lidí, kteří by si dali rádi chutné bezmasé jídlo, které není ze soudku nudle s mákem nebo bramboráky, recepty si poctivě zapisuji cca rok do svého sešitu, který mi leží v kuchyni a konečně si to píšu. Dřív jsem vše fotila a říkala si “to je jasný, to si pak vzpomenu z fotky”, nebo jsem si něco čmárla na papír. No, dopadlo jak tušíte, za krátko jsem vůbec nevěděla, což jsem to dělala a natož kolik, takže teď se snažím to vše zaznamenat a doufám, že je v dohlednu chvíle, kdy bude vše pohromadě v knize, kuchařce pro běžnou českou mámu, která chce pro svou rodinu to nej na talíři, nechce trávit hodiny a hodiny u plotny a neví kam pro inspiraci. Nejspíš budu za tímto účelem hledat i nějakou pomoc, protože do celé mašinérie vydání knihy se mi samotné nechce, takže pokud máte s tímto zkušenosti, můžete nabídnout svou pomoc se vznikajícím projektem a jeho dávání dohromady, budu moc ráda, když se mi ozvete.
A teď už jeden moc fajn a snadný recept na
250 g fazolí Adzuki (menší fialové, ale mohou být i jakékoliv jiné s výjimkou Mungo, které se na guláš nehodí)
3 velké brambory
1 cibule
300 g hlívy ústřičné
1 rajský protlak, cca 200 g
3 PL řepkového oleje
1 PL koření Chakalaka od Grešíka
1 PL majoránky
1 PL lahůdkového droždí (sypké, ne na kynutí, ale droždí pro zvýraznění chuti) pozor, není vhodné pro celiaky
1 ČL soli
Fazole si předem namočte , je to důležité pro strávení jakýchkoliv luštěnin i pro snadnější vaření. Po 10-12 hod namáčení vyměňte vodu a přiveďte k varu, snižte teplotu a vařte cca 35 min. Do hotového pokrmu by potřebovali ještě cca 10 min, ale protože je budeme dávat k dalším surovinám, nemusí být úplně měkké, dovaří se spolu s nimi.
V hrnci si rozpalte olej na střední teplotu, abyste cibuli hned neosmažili, jakmile je akorát horký, nasypte nadrobno nakrájenou cibuli, promíchejte a nechte cibuli mírně zezlátnout, ne zhnědnout a tedy spálit. Nakrájejte si hlívu na menší kousky přidejte nakrájené brambory a v hrnci orestujte cca 2-3 min na cibuli. Poté přidejte rajský protlak, osolte, přidejte koření Chakalaka (ve variantě pro menší děti bych volila jiné, přeci jen jde o výraznější typ koření, můžete zvolit i sladkou papriku, nebo jen majoránku). Zalijte vroucí vodou, cca 0,75 – 1 l a při střední teplotě nechte vařit cca 10 – 15 min. Poté vložte již uvařené fazole, dobře promíchejte a při mírné teplotě spolu vařte zhruba 5 – 10 min.
V případě potřeby dochuťte ještě trochou koření. Za krátký čas tak máte hotové kvalitní bezmasé jídlo které chutná a velmi dobrým doplňkem k němu je i kváskový chleba, ať už celožitný, nebo bochník ze žita a špaldy, pak se takovému jídlu nedá nic vytknout, zasytí, v zimě prohřeje a skvěle chutná. A proč zmiňuji chleba kváskový? Je v něm totiž velký rozdíl od chleba s droždím, v našem zažívacím ústrojí se pak zdržují ty správné breberky pro udržení zdravého mikrobiomu, lépe se tráví a díky použitým surovinám také zasytí menší množství, což prospěje i kalorickému příjmu.
A jestli vás teď napadlo “jaký krátký čas, když už jen fazole se vaří tři čtvrtě hodiny”… tak mám pro vás důležitou odpověď. To, že se fazole samy vaří a nic ode mě nepotřebují kromě zapnutí a vypnutí plotýnku ani nepočítám do času přípravy jídla. Zrovna když jsem tohle jídlo vařila, potřebovala jsem mít jídlo cobydup hotové, tak vám nastíním, jak to probíhalo a jak prakticky přistupuji k tomu, abychom měli doma na stole dobré jídlo a přesto jsem u toho pracovala, nebo se věnovala rodině jako každý jiný. V den, kdy jsem vařila tento oběd pro sebe a manžela s dcerou na druhý den jsem měla celé dopoledne jednu konzultaci za druhou. Věděla jsem tedy předem, že nebudu mít čas stát u plotny delší čas a že oběd potřebuji uvařit mezi dalšími konzultacemi v rámci online kurzu Jím zdravě a zhubnu v odpoledních hodinách.
Tak vezměte sami, jestli je to nějaká extra dlouhá doba, když si odečtete čas na to, co vy u vaření asi dělat nebudete – natáčet to pro někoho dalšího, chystat focení…
Celé zdravé a pestré vaření je totiž o přemýšlení o tom, co jím, kdy to jím a jak často. O plánování jídelníčku, které zamezí plýtvání v domácnosti jak časem, tak surovinami. O plánování jídelníčku s pravidly, které vás nasměrují k tomu, abyste střídali různé chutě i suroviny ladící zrovna k ročnímu obdbobí, ve kterém se nacházíme a tělu dopřáli skutečnou péči a pestrost, jakou potřebuje.
Dělám to tak už mnoho let a neříkám že vždy mám vše naplánované, ale to si prostě mohu dovolit s roky praxe a zkušeností. Vím, že nesáhnu vedle a hlavně mám vždy kvalitní zásoby, takže i když vařím jak říkám “z voleje nebo CDD jídla – rozumějte co dům dal”, jsou to stále plnohodnotná jídla, která jen nezaplácnou. Plánování jídelníčku je za mě rozhodně skvělá záležitost jak pro ty, co se snaží zhubnout,tak pro klid všech maminek, které běhají okolo dětí, snaží se stihnout možné i nemožné, zamezí totiž chaosu v rodině a tomu, že zbodnete první, co vám padne pod ruku. Tak ať se vám s tímto modelem také daří a pokud v něm potřebujete pomoc, neváhejte se na mě obrátit, dělám i konzultace a koučink na dálku, takže nemusíte být vůbec z Prahy, nebo mít čas na osobní schůzku :-).