Inspirace i povzbuzení

Čím dál častěji se setkávám s klienty, kterým se cestou za zhubnutím, nebo změnou životního stylu někam vytratí jejich původní přání, motivace, k čemuž nám pomáhají právě osobní nebo skypové kontroly. Díky kontrolám a konzultacím pak mají klienti přehled o tom, co zvládli a hlavně jak na to, co se nedaří. Žijeme v konzumní době a odolat všem nástráhám si žádá silnou motivaci. Každá změna v životě nám bere to své jisté, je to jako skok do neznáma, právě tam může být mnohem lépe.

Snažím se klientům a klientkám při kontrole mimo vážení do žil vlít nový optimizmus, posílit jejich motivaci, najít zakopaného psa, proč motivace vyprchává, i když se úspěchy dostavily. Není to vždy jednoduché, ale ve většině případů se nám společně podaří znovu nakopnout motor motivace a jet dál. Někdy stačí jen otevřít pořádně oči a naslouchat a to světlo v dáli se přiblíží a vy budete vědět, že svítí právě pro vás.

A protože příklady táhnou a všichni máme rádi nějakévzory, vyzpovídala jsem pro vás před časem jednoho z mých klientů, abyste viděli, že se nejen daří / dařilo, ale také, co bylo těžké a i tak se ten balvan dal překulit na druhou stranu, vyjít vstříc novému životnímu stylu a o jídle nepřemýšlet jen jako o nějakém „plnidle“ a že se to podařilo právě někomu, kdo je pracovně velmi vytížen a jehož stravovací návyky byly opravdu velmi špatné a k tělu nelaskavé.

Pavel, 46 let, 105 kg na začátku a už po 5 měsících o 11 kg méně

Pavlovi je 46 let, pracuje jako manažer v nadnárodní společnosti, většina jeho dne tedy znamená sezení v kanceláři a také často cestuje, i tak je ale vidět, že pravidla zdravého stravování lze dodržet i při náročném zaměstnání.

Poprvé ke mně Pavel přišel v lednu 2015 a vážil při výšce 178 cm téměř 105 kg. Procento tuku v těle Pavla bylo již v hranici obezity a Pavel trpěl několika zdravotními obtížemi, které ho trápily již několik let. Cíl byl tedy jasný, váhu snížit tak, procento tuku bylo v hranici normálu a zlikvidovat zdravotní obtíže, více vám prozradí Pavel sám:

Pavle, jaká je/byla vaše největší motivace zhubnout? 

Těžko říci. Byla to dlouhodobá potřeba vyřešit řadu stupňujících se problémů, které souvisely s obezitou. Vysoký tlak, klesající fyzická kondice, dušnost, začínající cukrovka, zhoršující se zrak, náběh na dnu, kožní ekzémy…

 Jaký cíl jste si pro sebe vytyčil a v jakém horizontu?

Agresivní cíl -30kg do jednoho roku (ze 105 na 75kg). Byl bych ale rád i za -20kg. K tomuto musím dodat, že 30 kg úbytek váhy během jednoho roku se rozhodně neslučuje se zdravým snižováním váhy, takže tento cíl společně určitě nepokoříme v ročním horizontu, ale úbytek 20 kg reálný je 🙂

Nyní po 5 měsících máte téměř o 11 kg tuku méně, změnil jste postavu, omládl jste nejen v metabolickém věku, který je nyní o 15 let nižší, ale i vzezřením, moc vám to sluší. Jak jste vy sám spokojen s výsledkem?

Děkuji. Velmi 🙂 Je to lepší, než jsem čekal.

Co bylo/je pro vás nejtěžší během redukce?

Těžký byl začátek, než se nám (s manželkou) podařilo zařadit můj/náš nákupní košík do běžného nákupu. Pak bylo poměrně časově náročné zvyknout si na ranní přípravu denní dávky potravin. Také bylo těžké vyřadit alkohol (v mém případě láhev kvalitního vína každý večer) a najít si alternativní večerní program. O co se jde spát dříve, o to se může dříve ráno vstát a jít běhat. Je to jen věc zvyku. Je třeba stanovit nové RITUÁLY. Poté, co jsem zařadil ranní běh, mohu i trochu více hřešit, což dává i více svobody.

Musím dodat, že začátek určitě složitější je, přeci jen jde o zbourání dosavadního, letitého způsobu žití a stravování a to s sebou nese překročení určitých osobních zón. Jistě si každý vzpomeneme, že nelehké jsou všechny začátky, ve škole, v novém zaměstnání, nebo když třeba stavíte svůj první dům 🙂 Když přeci dáte první cihlu k cihle a vzdáte to, nikdy se domu nedočkáte, musíte jít dál, občas něco předělat, třeba zbořit a postavit znovu. Však jistě znáte písničku “Upeč třeba chleba, postav třeba zeď ….” a zvládla to i princezna, tak proč ne  vy :-).

VÁŠ ŽIVOT, JE VÁŠ POMYSLNÝ DŮM, tak si na jeho stavbě i údržbě dejte záležet, ať vám dlouho vydrží.

Co vám, Pavle, během redukce pomáhá? Našel jste pro sebe ve zdravém životním stylu mimo shození kilogramů i jiná pozitiva?                   

Většina zdravotních problémů opravdu zmizela. Přestal jsem brát prášky na vysoký tlak, tím mi zmizel i chronický kašel. Uplavu 45min kraulem, uběhnu bez potíží 6km, což bylo dříve nemyslitelné, nezadýchávám se, zmizely kožní ekzémy. Těším se na nový krevní obraz. Jen snad oči se nezlepšily. Dívám se na konzumní svět jinýma očima. V obchodech se nabízí z nepochopitelných důvodů spousta naprosto nevyhovujících surovin a je třeba důkladně přebírat.

Získal jsem respekt rodiny, spolupracovníků  a musel jsem kompletně zrevidovat svůj šatník (vyřadit všechny kalhoty). Určitě pomohlo i to, že se manželka do programu zapojila se mnou a úspěch se dostavil k oboustranné spokojenosti i u ní. Jo a stal jsem se atraktivním společníkem v dámské společnosti, protože otázky redukce váhy a zdravý životní styl je pro dámy hodně žhavé téma 🙂

Myslíte si, že začít může každý?                                                                                                                                                                                               

Ano, každý. Mělo by to být součástí základního vzdělání.

Pavle, děkuji Vám za rozhovor a doufám, že bude inspirací pro ty, kteří se zatím obávali, že by to nedokázali, nebo neměli dostatek času na to, aby řešili problém se zdravím a nadváhou. Líbil se vám rozhovor? Nakopl vás k akci ? 

víra

Nezapomeňte, chybami se člověk učí a když pak vidíte výsledek svého úsilí, můžete být na sebe právem hrdi. Ano, někdy to jde řešit i jinak, vypijete pár hubnoucích koktejlů, zajdete na pár procedur k odbourání tuku a radost máte také, ale tím, že chybělo vaše vlastní úsilí, pokoření své komfortní zóny, ale hlavně, nenaučili jste se v mezidobí, co dělat, aby se problém neopakoval, kila se časem bohužel vrátí.

Říkám to nerada, všichni máme rádi zázraky, ale pokud existují, tak v jiné rovině, než v této. Pokud chcete něco u sebe změnit, je nutné se zapojit.

 

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.