Pomalu co člověk – sportovec, to názor, zda před tréninkem nebo cvičením jíst, nebo je. A když jo, tak co…
Čím dál tím častěji se setkávám s názorem, že nejlepší je jít ráno hned po probuzení běhat, a to nalačno… Setkala jsem se s tím k mému překvapení i u fotbalistů, se kterými jsem po boku mého muže strávila víkend na soustředění, nalačno běhá několik dalších nadšenců z našeho okolí, i moje kadeřnice.
Tak jsem si řekla, že si na to posvítím a napíšu vám o tom článek. Jak a zda tedy jíst nebo nejíst před tréninkem nebo cvičením? Já s názorem na ranní běh nalačno nesouhlasím a napíšu vám proč. Nejprve vám přiblížím, jak je na tom v tuto ranní dobu vaše tělo a proč nějakou tu energii potřebuje.
Ráno vstáváte po několikahodinovém spánku a vaše tělo sice odpočívá, ale úplnou zavíračku nemá ani v noci. Je to takový NON-STOP, tráví, řídí srdeční činnost, hormonální pochody v těle a ani mozek nevypnul úplně.
Na zajištění chodu organizmu potřebuje naše tělo nějakou energii , kterou mu v ideálním případě dodáváme zdravou stravou. Tělo pak spaluje tuky i cukry. Po několikahodinovém spánku vstáváme ale s nízkou hladinou cukru v krvi, chybí zdroje. A to je přesně ten důvod, proč bychom i před ranním během nebo cvičením měli snídat. Ne se nacpat, to rozhodně ne, bylo by vám těžko. Je potřeba dodat tělu kvalitní cukry a tuky, nastartovat chod organizmu pro následný den. Ostatně hladovka není dobrá nikdy, pravidelnost stravy přináší své ovoce a mezi hlavními jídly by se měly objevit správě poskládané svačiny.
Jít běhat nalačno, je jako byste chtěli vyrazit autem na výlet s prázdnou nádrží.
Možná kus ujedete, ale na výpary… a motoru tím rozhodně neprospějete. Proto radím, nevybíhejte s prázdnou „nádrží“, ale trochu do ní „natankujte“.
Ideální je, dát si takovou běžeckou „předsnídani“, například polovinu banánu pro doplnění rychlých cukrů a ½ polévkové lžíce chia semínek, které si můžete večer předtím namočit do vody. Semínka pak nabobtnají, vytvoří gelovou hmotu a tu můžete vypít, nebo rozmixovat s banánem jako smoothie . Chia semínka v sobě skrývají pro sportovce důležitý hořčík, vápník a draslík. Tedy optimum pro vaše svaly i kosti. A to vše přírodně, žádné chemické koktejly. Samozřejmě je potřeba doplnit také pitný režim, tedy vodu a za cca 30 min můžete vyrazit. Zejména pokud máte nízký tlak, nezkoušejte vyběhnout ráno nalačno, nechcete sebou přeci cestou seknout…
Vždy myslete na to, že váš jídelníček by neměl být tvořen náhodně a měli byste o něm mít přehled, jedině tak se vám prostřídají v jídelníčku všechny potřebné živiny v tu správnou dobu. A dlouhodobé výsledky jsou vidět poté, co je váš jídelníček poskládán pestře také dlouhodobě, žádný skvělý výkon se neděje zázrakem :-).
A co po běhu? Ideálně co nejdříve ještě jednu porci rychlých cukrů ve formě ovoce a jakmile si dáte sprchu a vychladnete, dejte si teprve snídani, v případě pokročilejší hodiny rovnou „brunch“. Tady by mělo jít už o komplexní sacharidy, tedy nějaké celozrnné pečivo a porci kvalitních bílkovin, třeba Cottage, žervé nebo dobrá domácí pomazánka. Teprve pak se dobře postaráte o své tělo, před během mu dodáte energii na výkon a po běhu mu doplníte jak cukr v krvi, tak i bílkoviny pro regeneraci a doplnění svalové hmoty.
Moc ráda takhle po běhu využiju darů přírody a rovnou ze stromu jsem si utrhnu pár špendlíků, švestek, nebo třeba i kyselé jablko pro osvěžení spadlé u cesty a rychlé cukry byly raz dva doplněny :-).
Jaké máte vy zvyky před nebo po sportu? Napište mi pod článek, budu zvědavá 🙂