Pravý vývar je něco, co neodmyslitelně patří do domácí kuchyně. Je to něco, co nedokážete vykouzlit hozením instantní kostky do vody. Pravý vývar potřebuje pravé suroviny a čas, přesto to neznamená, že je nějak pracný. Masokostní vývar může být základem pro polévku, ale využít ho můžete i pro další vaření omáček nebo rizot, budou pak chutnější.
Pravý domácí masokostní vývar je hotová medicína a věděly to už naše prababičky a proto kdokoliv, kdo byl nemocný, nebo jinak vysílený musel nutně dostat horkou domácí polévku, jejímž základem byl vývar. Sama si dobře pamatuji, když jsem byla vysílená po porodu, při kterém jsem ztratila hodně krve, jak mi přišel starý pan primář říct, že potřebuji pořádný silný slepičí vývar, že ten mě postaví na nohy. No a pak si člověk říká, proč dostává v porodnici hrachovku, že jo… Ono je často mnohem lepší, než se shánět po všech možných zázračných pilulkách a jídlech, která musela cestovat přes půl zeměkoule sáhnout k tradicím, k tomu, co už dělaly naši předkové a skutečně používat základní suroviny pro běžné denní stravování a vůbec to není tak složité, jak si spousta lidí myslí, stačí oživit přirozené chutě a vyhovět potřebám těla.
Díky tomu, že se vaří právě z kostí a vaří se pomalu a dlouho, vyloučí se do vývaru velké množství minerálních látek. Tím, že se vaří nejen maso, ale i kosti obsahující chrupavky, se do vývaru uvolní také želatina a díky ní pak dochází k lepšímu trávení a zužitkování všech složek ze stravy. Pro léčebné účely je nejlepší volba hovězích morkových kostí, celé slepice nebo slepičího skeletu, nebo krůtích krků.
Podíváme se na to, jak na vývar, abyste z něj získali maximum výživové hodnoty. Já když vařím vývar, vařím ho vždy větší množství. Z části udělám hned polévku a část čistého vývaru si v sáčku nebo krabičce zmrazím na jiné použití – základ pro omáčku, rizoto, nebo zeleninovou polévku.
Na cca 6 litrový hrnec budete potřebovat:
500 g morkových kostí a kousek hovězího krku nebo hrudí, nebo 2 krůtí krky, 1 skelet ze slepice nebo i celá slepice a rovnou víte, že budete mít i dostatek masa do polévky
4 kuličky nového koření
4 kuličky pepře
1,5 lžičky soli
1 cibule
2 velké mrkve
2 stroužky česneku
3 lžíce jablečného octa (ocet pomůže vyloučit potřebné minerály z kostí, vůbec se nebojte, že byste ho ve vývaru cítili)
Postup je úplně jednoduchý. Potřebovat budete velký hrnec, do něj dáte opláchnuté kosti a maso, koření, cibuli, česnek, celou mrkev a zalijete studenou vodou, abyste z kostí nechali vytáhnout maximum živin. Přilijte jablečný ocet, přidejte sůl a přiveďte k varu a poté teplotu snižte na minimální a vařte minimálně 3 hodiny, nejlepší je, když vaříte vývar úplně pomalu po celou noc.
Po několika hodinách vaření vyjměte kosti i maso, to oberte do části, ze které budete chtít mít polévku. Zbytek vývaru sceďte (já se přiznám, že to nedělám a jen vylovím cibuli, vyvařenou mrkev a česnek, netrvám na průzračně čistém vývaru). Pokud jste vařili z morkových kostí, bude vývar tučnější, takže můžete nechat zschladnout a pak sebrat z povrchu ztuhlý tuk.
Z celkového množství si odeberu čistý vývar pro zmražení a další použití, jak už jsem psala a z druhé části udělám hned polévku, pěkně silnou. Do polévky přidám čerstvou kořenovou zeleninu, když mám tak celerovou nať nebo libeček a povařím do změknutí zeleniny, vrátím obrané maso (pokud ho je hodně – z celé slepice nebo dvou krůtích krků, mám i pořádnou porci např. na rizoto). Někdy do polévky přidám nudle, jindy pohankovou lámanku nebo ovesné vločky, nebo třeba celozrnný kuskus, záleží jak hustou polévku chci mít.
Už v úvodu jsem psala, že kvalitný a silný domácí vývar je hotová medicína pro marody a mockrát se mi to osvědčilo a to jak u sebe nebo jiných dospělých, tak i u dítěte.
Když totiž člověku není dobře, moc se mu ani nechce do jídla, ale nějaké ty živiny je do sebe potřeba dostat a na to je polévka nejlepší. Snadno se polyká, i když nemáme jinak chuť k jídlu, bolí nás v krku, nebo nás sužují vysoké teploty a potřebujeme zvýšené množství tekutin.
Navíc je fajn, že když jí uvaříte velké množství, máte ji na několik dní a malá miska polévky vám přijde vhod třeba i ke svačině. Já mám zrovna uvařenou silnou slepičí polévku a už čtvrtý den si ji dávám, aby mě při ošklivé viróze, ke které se mi přidal pásový opar pomáhala postavit na nohy.
A její příprava byla vážně jednoduchá, cestou z hor, odkud jsme se kvůli mé nemoci předčasně vraceli jsem v autě objednala nákup a mezi ním i slepici z farmy a když přijel nákup, bylo to to jediné, co jsem ve velkém oslabení zvládla udělat. Naložit jí do hrnce s dalšími surovinami a nechat vařit celou noc a druhý den jsem už jen vydávala pokyny z postele co ještě přihodit, co zamrazit a dostala jsem k obědu silnou polévku.
Vždy se mi to osvědčí i u dcery, protože děti, když jsou nemocné zrovna moc jíst nechtějí a je problém do nich něco nasoukat a v těchto dnech ještě více než kdy jindy je potřeba, aby jídlo nebylo objemově tak velké, ale opravdu maximálně výživné a to silná polévka je, však zkuste a pro strýčka Příhodu mějte pro jistotu čistý vývar vždy i v mrazáku, vyplatí se to.