Mazanec k Velikonocům neodmyslitelně patří, peče se ze sladkého kynutého těsta a patřil mezi nejstarší druhy obřadního pečiva. Dříve se pekl na Bílou sobotu a podle toho, jak bohatě byl zdoben se poznalo, zda je z chudé nebo majetnější rodiny. Na statcích se pekl pro čeledíny jen z kynutého těsta, pro panstvo byla navíc uvnitř s rozinkami a navrch s mandlemi tak, jak ho většinou známe dnes. Znám ale hodně lidí, kteří s tradičním kynutým těstem válčí, nedaří se jim ho tak dobře zpracovat a těsto je pak hutné a nechutná tak dobře a proto dopředu vzdávají jakékoliv pečení, které je z kynutého těsta. A proto jsem šla tentokrát do experimentu upéct mazanec nekynutý, z tvarohového těsta.
Když jsem ale tenhle mazanec dopekla, hned jsem ho kvůli velkému popraskání odsoudila k tomu, že nebude moct být veřejný, protože fotka nebude prostě pěkná. Jenže pak jsem ho zakrojila, ochutnala a ta chuť byla tak skvělá, že jsem si řekla, že do toho jdu a třeba mi ty praskliny odpustíte. Těsto je totiž jiné, není tak hladké jako u kynutého těsta, takže už po jeho zpracování na něm byly malé trhlinky a teplo v troubě udělalo své. I tak to ale stojí za to si tenhle mazanec upéct, je totiž navíc i velmi rychlý díky tomu, že nemusí kynout a také pěkně vláčný díky tvarohu. Plyne mi z toho tedy i jedno poučení a to, že nemusí být všechno napohled dokonalé, aby to bylo dokonalé uvnitř a to platí v mnoha směrech.
Jak na tenhle mazanec? Budete potřebovat:
2 hrnky celozrnné špaldové mouky, já doporučuji Pernerku, osvědčila se mi ve všech druzích zatím na všechno pečení, včetně chlebů
1 hrnek hladké špaldové mouky, také Pernerka
1 bezfosfátový prášek do pečiva
125 g másla
2 vejce
1 tvaroh v kostce
kůra z citrónu
vanilka
půl hrnku třtinového nebo kokosového cukru
2 lžíce rumu
na posyp plátky mandlí a pokud máte rádi, tak i rozinky (lepší je naložit je třeba dva dny předem do rumu, aby nebyly tuhé)
Postup je velmi jednoduchý a než si těsto nachystáte, rozpalte si troubu na 170 st, budete to mít akorát načasované. Máslo nechte změknout a poté ho utřete ručně nebo v robotu s cukrem – já jsem dávala menší množství než polovinu hrnku cukru a úplně to stačilo. Přisypte i vanilku a šlehejte do pěny. Jakmile vyšleháte pěnu, přidejte do ní 1 vejce (to druhé si schovejte na potření mazance) a opět šlehejte.
Poté opatrně vpracujte kostku tvarohu, přidejte kůru z citrónu a rum a vše spolu dobře promíchejte. Vedle si promíchejte oba druhy mouky s práškem do pečiva a poté vsypte do vyšlehané pěny a opatrně vpracujte. Pokud máte rádi rozinky, přidejte je do těsta a rukama dobře prohněťte, já jsem tentokrát pekla bez rozinek a ten skutečně velikonoční má svou dávku rozinek už naloženou v rumu. Z těsta vytvarujte bochánek – mazanec, potřete jej vejcem a posypte mandlemi. Ve vyhřáté troubě pečte na pečícím papíře 50-60 min. Každá trouba peče jinak, proto počítejte raději s cca 45-50 min, poté si ověřte špejlí, zda je těsto hotové i uvnitř, poznáte tak, že doprostřed mazance píchnete špejlí, zajedete hloubš a pokud vytáhnetešpejli suchou a mazanec je i napovrchu zlatý, máte hotovo. Pokud by byla špejle olepená těstem, dejte mu ještě chvíli.
Díky použité špaldové mouce je tenhle mazanec i výraznější chuti, má jako mírně oříškovou chuť a opravdu i přestože praskl a není to žádný fešák, si zaslouží, aby na velikonočním stole nechyběl, pokud se nechystáte dělat jeho kynutou verzi, na kterou vám můžu recept poskynout také a stejně tak i na další velikonoční dobroty. Na blogu najdete také recept na bezlepkového beránka, polévku na zelený čtvrtek, recept na nádivku, nebo tip na nechemické barvení vajíček.
Ať vám chutná a přeji krásné Velikonoce