Není to jen pro vyvolené

Přemýšlím o tom, co jím, nenakupuji zbrkle a to, co mi cvrnkne o nos. Vařím si chutná a zdravá domácí jídla, i si pochutnám v restauraci, když je nějaká příležitost….

Připadá vám to jako sci-fi, nebo že se vám to jen zdá? Protože jediné, co vaše lednice pravidelně nabízí je kelímek jogurtu a sklenice kyselých okurek a ve špajzu jsou těstoviny, kečup a rýže? Protože se vám prostě nedaří držet nějaký systém v nakupování, vaření a tom co jíte?

Že nemáte čas vařit?

A že kdysi to bylo jiné, lidé měli více času a dnes už vaří jen babičky a pár maminek na mateřské dovolené… Můžete i vy, fakt.

když podnikáte, tvoříte, pracujete, nemusí to tak být. Je jedno, zda si doplníte dosavadní omluvenku typu „nemám čas / nevím co vařit / neumím vařit / nemám čas na nákupy“… Dám vám tip, jak zahodit omluvenky do koše, otevřít se novým návykům  a odměnit vaše tělo řádem.

Ať jste podnikatel, maminka na mateřské, nebo  zaměstnanec, potřebujete nějaký plán, a s domácností a s vařením je to stejné, potřebujete plán! Staňte se manažerem své domácnosti a budete efektivní nejen v práci. Za tento manažerský post sice nezískáte ani plat, ani žádný podíl ve firmě, ale získáte mnohem víc, dodáte svému tělu potřebnou výživu,  BUDETE MÍT VÍCE ENERGIE NEJEN PRO VAŠE PODNIKÁNÍ, ALE I RODINU, a to není málo.

Pracujete z domova? Pak vězte, že pauza na vaření vám kromě dobrého a kvalitního jídla přinese i odreagování a s tím přicházející nové nápady, kterých není nikdy dost. Vracíte se domů až večer? Pak si vybudujte návyk chystat svůj oběd na druhý den během přípravy rychlé večeře, kolegové v práci vám pak budou závidět vaše pestré krásné obědy v krabičkách 🙂

Jak se naučit změnit to, co jím?

Teorie je hezká, ale VY chcete výsledky, takže ta vám nestačí,  jděte do akce stejně tak, jak pracujete, podnikáte, tvoříte. Výmluvy nechte na druhém břehu :-). Já sama často pracuji z domova, tvořím výživové plány pro klienty, píši články na blog, vařím a fotím jídla, aby posloužily jako inspirace dalším. Proto jsem si velmi dobře vědoma, že pracovat z domova s sebou nese jednu riskantní záležitost :-), a to sebedisciplínu.

Ať už je to v té pracovní úrovni – také se vám někdy nechce a prostě jen probrouzdáte čas na internetu nebo jinak prokrastinujete? Nebo naopak nevíte kdy skončit, protože práce a/nebo nápadů je hodně a vy jdete spát dlouho po půlnoci? Nebo je to v oblasti užívání si vlastního času, zdraví a rodiny. Oboje vyžaduje harmonické skloubení jednoho s druhým a není to vždy jednoduché.

Vím, o čem mluvím, jsem máma a tak chci dát svému dítěti svůj čas, dokud o něj stojí a to vyžaduje dobrou organizaci času. A ujede to někdy i mně, nejsem svatá, ale v 90% času se snažím sekat dobrotu. Poučení pro mě přišlo v době, kdy jsem to s prací pěkně přehnala, nechala se jí pohltit a pár týdnů se odbývala v jídle, odpočinku a všem, po čem bych mohla regenerovat. Pracovala jsem celé dny, dlouho do noci a moje únava stoupala nejen s počtem téměř probdělých nocí, ale také s tím, že jsem své tělo odbývala a nedávala mu kvalitní stravu, když jí potřebovalo.

Víte, co se děje, když pracujete a zapomenete své tělo také kvalitně nasytit?

Strmě vám klesá hladina cukru v krvi, jste unavení, klesá vaše koncentrace, jste roztěkaní, nevrlí a….přichází chutě na sladké. Protože jste v tu dobu již „prošvihli“ čas, kdy jste měli tělo nasytit kvalitní stravou, řinčí budíky ve vašem těle – pomóóóc, chybí mi cukr!!!! Jenže on ve skutečnosti nechybí cukr jako takový, představte si ho klidně jako cukr Krystal :-), ale chybí kvalitní sacharidy ze stravy. Když už je nejhůř a tělo takto volá o pomoc, projeví se to jako nutkavá potřeba dát si něco sladkého, nějakou tu čokoládku, sušenku nebo dortík. Je to rychlá injekce cukru, která v tu chvíli pomůže, ale není to na dlouho, tělu stále chybí dodané kvalitní živiny a pracovní výkon je po čase opět mizerný….A s mizerným pracovním výkonem  klesá výkonost i radost z práce…

Co opravdu nechci, je cítit se jako , kovářova kobyla. Znám xy výživových poradců, kteří mají desítky kil nadváhy, nebo se živí téměř výhradně prefabrikovanými potravinami, vařit neumí a doma si nanejvýš udělají salát. A tohle se mi nelíbí a není to moje cesta. Já jídlo miluju, jídlo je moje vášeň, ale nenechávám si jí řidit život.

Udělala jsem si tedy jasný plán, co chci který den stihnout a co uvařím sobě a své rodině. Zase jsem skládala své dílky puzzle a bylo mi hned lépe, po těle i  po duchu a práce mi šla hned lépe a také se nechci vrátit do dob své závislosti na cukru na mateřské, brrr.

Cukrový závislák už vážně být nechci a protože jsem dneska už jinde, dávám  do rukou dalším rodičům návod na to, jak z jejich dítka udělat malého informovaného strávníka, který ví co a proč má baštit.

Akce žádá plán, jak jsem již psala a já vám dám několik tipů jak na to

PLÁNUJTE SVŮJ JÍDELNÍČEK – UDĚLEJTE SI VLASTNÍ STEREOTYPY v tom POZITIVNÍM slova smyslu.  

Nejvíce špatných stereotypů vzniká právě, když nemáte žádný plán.  Pak se přistihnete při tom, že točíte starých dobrých pět jídel typu špagety s červenou omáčkou, řízek s bramborovou kaší, šunkofleky… nebo cestou z práce kupujete hotovou pizzu. Tak tudy ne, vaše stereotypy budou hravé, kreativní, jakobyste skládali puzzle nebo hráli domino 🙂

Než si začneme hrát, udělejte si sondu do svědomí, jak máte svůj jídelníček pod kontrolou. Odpovězte si na následující otázky:

  • Měli jste v uplynulém týdnu minimálně jedenkrát luštěniny?
  • A co ryba, je ve vašem jídelníčku minimálně jedenkrát, lépe dvakrát týdně?
  • Snídáte a svačíte pravidelně?
  • Znáte i jinou alternativu masa, než je maso sojové?
  • Umíte vařit z pohanky, quinoy, krup nebo polenty?

Pokud se nápadně často ve vašich odpovědích vyskytuje NE, přišel čas rozdat karty 🙂 Dám vám jednoduchý návod, díky němuž si snadno naplánujete jídelníček a který učím své klienty ve své poradně. Je to jednoduché, vytvoříte si systém a máte nad chaosem a prázdnou lednicí vyhráno!

Kdo si hraje nezlobí

Platí to i v dospělosti, tak si pojďte složit puzzle, které vás naučí jíst zdravě a pestře. Bude to jednoduché, představte si, že plánování vašeho jídelníčku a tedy i vaření bude jako skládání puzzle. V každém týdnu by se mělo objevit co nejvíce druhů surovin tak, aby jídelníček byl skutečně pestrý. Každá z těchto surovin, je jeden dílek puzzle a přitom neplatí, že do sebe pasují jen vybrané kousky, ale správný tvar lze vytvořit z libovolných dílků.

To je to jednoduché, co? Neumíte si to v praxi představit? Podívejte se na obrázek s puzzle, každá z ingrediencí je jeden dílek.

Váš týdenní jídelníček by měl obsahovat co nejvíce kombinací surovin, proto když v jednom týdnu „složíte“ skládačku z kuskusu, krůtího masa, pórku a rajčat, další týden ke kuskusu přiřadíte jinou kombinaci, například tempeh a brokolici.

A v čem je ten stereotyp? Zafixujte si některé z ingrediencí pro své plánování na konkrétní den a „jen“ k němu přidávejte pokaždé jiný dílek, takto bude váš jídelníček pestrý, vy se stanete mistrem v přípravě pestrých, chutných a zdravých jídel a budete si to užívat, protože hraní je fajn v každém věku 🙂

Tento způsob plánování se osvědčil nejen mně, ale učím jej i své klienty a hodí se jak pro plánování tzv. racionálního jídelníčku, tedy když neřešíte žádný zdravotní ani váhový problém, ale hodí se i při redukci váhy, kdy je potřeba naučit se změnit své návyky a na pevných základech vybudovat nové. Detailně s vámi mohu projít proč a jak plánovat jídelníček v návodu, který jsem nachystala pro každého, kdo se chce naučit z čeho skládat svůj jídelníček, co jíst a také kdy. Plánování jídelníčku a tedy přehled o tom, co jím, je  totiž naprostý základ zdravého stravování.

V plánování jídelníčku tkví úspěch změny ve stravování a také dlouhodobá výdrž.

Potřebujete se odpíchnout od úplných základů a vědět jak přistoupit ke změně vašich stravovacích návyků? Pak si přečtěte můj ebook zdarma zde >>>

Dnes mají mé dílky puzzle na sobě napsáno kukuřičný kuskus, červená řepa, bylinky, olivový olej a syrovátkový sýr, tak já půjdu pomalu vařit, hezký den :-).

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.