Pamlsková vyhláška – žádná STOPka pro šikovné prodejce

V tisku nebo televizi jste mohli v posledních týdnech zaznamenat velký poprask ohledně školní kantýn – bufetů. Všichni hromadně zavírají, pláčí, že nemají co prodávat a je okolo toho velký humbuk.

Pamlsková vyhláška…

pamlskova vyhlaska

tak se novému nařízení o tom, co se smí a nesmí ve školních bufetech prodávat mezi lidmi říká. Zrušení nevhodných pamlsků, které se prodejci naučili předkládat dětem je určitě fajn, to není svačina, jenže spousta prodejců se vylekala a začala nahlas křičet, že nemají co prodávat. V některých ohledech je vyhláška přísná, ale vůbec to neznamená, že by školy nemohly poskytovat prostor pro prodej svačin. Vyhláška nově upravuje, kolik cukrů, soli, tuků i bílkovin na 100 g se maximálně smí v porci vyskytovat.

Ani v ZŠ Kostelec nad Černými lesy si nevěděli rady, jak jejich školní krámek udržet, ale neváhali a požádali o pomoc a radu náš tým z projektu Pestrá strava bez zbytečné chemie.

Daly jsme hlavy a síly dohromady s partou výživářek, které jsou zapojené do projektu Pestrá strava bez zbytečné chemie a s nímž ve školách učíme děti, že svačit se dá zdravě a také co a proč. Upravily jsme receptury, nachystaly seznam potravin, které vyhlášku splňují a jež krámky mohou porodávat včetně čerstvých obložených chlebů podle našich receptur.

Ve čtvrtek 12. 1. jsme tak za přítomnosti několika médií otevřely první certifkovanou školní kantýnu v ZŠ Kostelec nad Černými lesy, která od nás obdržela receptury a pomoc při startu nové éry školního krámku.

Nově teď bude školní krámek nabízet i široké spektrum čerstvých svačin vhodných pro děti i dospělé. První zákazníci z řad školáků byli nadšeni, líbily se jim jak barevné pomazánky, tak i sortiment z chladničky, kde se dalo vybrat z lákavých jogurtových pohárů s ovocem i zeleninové hranolky.

Když se chce, je vidět, že i s pamlskovou vyhláškou nemusí regály školních krámků zářit prázdnotou.

Základním článkem by samozřejmě pro stravování dětí měla zůstat rodina, v tom jsme zajedno.

Rodiče jsou ti, kdo určují směr výživy dětí a když mají na výběr, je fajn, když mohou kombinovat svačiny z domácích zdrojů a občas mohou dětem dát i nějakou tu korunku na sváču ze školního bufetu.

Když víte, že je dobrá nabídka, tak proč občas ne, děti se naučí orientovat při nákup a o přestávce si procvičí i počty :-). V ZŠ v Kostelci jsme moc rády pomohly a otevíráme tímto možnost pomoci i dalším základním školám, které se octly v úzkých a přitom by rády nabízely svým žákům svačiny pro případ, že jí nedostaly z domova.

ZS Kostelec nad Cernymi lesy

Máme radost, že se daří projekt úspěšně rozšiřovat, školy i rodiče pochopily, že se mají kam obrátit a děti mohou dostat kvalitní informace o zdravé výživě a ještě je to navíc bude bavit – Pestrá strava bez zbytečné chemie. 

V případě zájmu zapojení vaší mateřské nebo základní školy do projektu nebo uspořádání workshopu na téma zdravá výživa v Praze a okolí mě kontaktujte na poradna@stepankacapova.cz.

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.