Měli bychom být v souladu s přírodou, využívat tedy zejména plodiny, které jsou pro toto období typické a které náš žaludek pohladí teplem, dodají potřebné živiny a ne jen prázdnou energii.
Nezapomeňte, že přidáním zeleniny ke každému jídlu zvýšíte tzv. denzitu potravin, což jednoduše znamená, že vaší stravy na talíři je více co do množství, vy zkonzumujete více vitaminů, minerálních látek a vlákniny a to s nižší energetickou hodnotou.
Pro chladné období více než kdy jindy je vhodná ke snídani teplá obilninová kaše s ovocem, ořechy, nebo semínky. Ranní kaše spolu s teplým nápojem vás ráno příjemně zahřeje, lépe se vám jde do sychravého počasí a tím, že jste po ránu neposnídali studený jogurt se i během dne tělo cítí lépe a nebudete cítit potřebu někde něco uzobávat.
Nejste na sladké snídaně? Pak zařaďte kvalitní kváskový žitný chléb se sýrem, doplňte ovocem, bylinkovým čajem a začnete tak příjemný podzimní den. Snažte se ráno nesnídat ledové potraviny, bylo by vám celý den chladno a nevěděli byste co dřív kde “zbodnout”, aby vaše tělo mělo pocit, že se konečně zahřálo.
A svačiny? Nebojte se využívat pestřejší sortiment, snažte se vymanit ze stereotypu jogurt, jablko, chleba se sýrem. Na výběr máte z mnoha variant, od tekutých svačin do každé kabelky i aktovky, po různé domácí pomazánky i s využitím luštěnin. Dodáte jimi nejen potřebnou energii, ale také mnoho živin pro podporu imunity stavby kostí i krásu vlasů a nehtů. Co jsem třeba dnes svačila já? Voňavý a křupavý podzimní “koláček” bez lepku a laktózy s trochou bílého jogurtu, jablko a mandle. Zdá se vám toho hodně? Však jo, dopolední svačina si žádá svou dávku energie a zdravý životní styl se vůbec nemusí rovnat asketizmu :-).
Mějte se hezky, barevně, podzimně
Štěpánka