Svačina nebude nuda ani pruda

Befelemepeseveze – už je to tady…školní rok zase začíná  a my rodiče začneme opět dennodenně řešit, co tomu svému školákovi připravit ke svačině tak, aby :

  •     splňovala kritéria zdravé výživy

  •     byla chutná

  •     hezky vypadala

  •     ji školák snědl

 

Možná vás to letos čeká poprvé, možná jste již ostřílení matadoři a svačiny vyrábíte jako na běžícím páse a přesto si lámete hlavu nad tím, co pořád vymýšlet. Navíc vás v následujících dnech bude čekat pár ne úplně příjemných záležitostí, jako je nákup obalů, bačkor a bot na cvičení, jistě budete trávit plno na času na internetu při hledání kroužků pro své ratolesti a do toho budete ráno několikrát svého školáka vyhánět z postele a popohánět při snídani a výpravě do školy.

DSCN6939

        

Právě proto jsem se rozhodla, že vám ten start ve škole usnadním a abyste nemuseli vymýšlet co za svačinu, mám pro vás praktický„ SVAČINÁŘ

svačinář obr

Ptáte se, proč dávat školákovi svačinu, když si může koupit něco ve školním automatu?

Škola, kam chodí má dcera, resp. její hlavní budova disponuje automatem na zdravé svačiny, dělala jsem si tam průzkumný nákup :-D, abych věděla, co takový automat nabízí. Dají se tam najít ovocné šťávy, mléko ochucené i neochucené, v nabídce je i nějaká musli tyčinka a pufované bramborové lupínky (nesmažené).

Jako doplněk občas, když např. dítě zůstane déle v družině, se tam tedy něco vybrat dá, ale upřímně, nejde o plnohodnotnou svačinu, jakou by měl školák (a nejen ten) dostávat. Proč? Protože když uplyne zhruba druhá vyučovací hodina, je přesně ten čas, kdy již klesá cukr v krvi, který byl doplněn ranní snídaní a je potřeba energii znovu doplnit. Co se děje, když to neuděláme? Nastává únava, zívání, ztráta soustředění a výkon je potřeba podávat i po velké přestávce 🙂

Proto radím:

      mluvte se svým dítětem o tom, proč je potřeba svačit a hlavně, čiňte tak i mimo školní dny, jde o trvalý návyk

      součástí svačiny by vždy mělo být ovoce a/nebo zelenina

      svačina by měla být chutná i hezká

      střídejte různé ubrousky s obrázky nebo papírové sáčky s krátkým milým vzkazem

      vyvarujte se stereotypů, také by se vám nelíbilo, kdyby vám někdo 4x týdně nachystal rohlík se šunkou a sýrem

Já, ty, on, ona, ono…. Všichni potřebují svačinu

DSCN6944

Věřte nebo ne, velmi se mi to osvědčilo nejen u mě, ale i u mých klientů. Pokud pravidelně svačí, nehoní je mlsná k odpolednímu kafíčku a večer nezmetají, co by kde šlo ještě sezobnout. Tělo je optimálně zasycené a protože je strava pravidelná, nedochází k velkým výkyvům v hladině cukru v krvi, který je spojen s únavou i chutěmi na sladké a tělo si nehromadí nadbytečné tuky.

Ale aby nedošlo k omylu, svačina není žádné velké jídlo, takže na řízek v chlebu zapomeňte. A co je velmi důležité, vždy by měla svačina obsahovat ovoce v dopolední části dne a zeleninu odpoledne, v případě náročnější fyzické aktivity (sportovní kroužek) zařaďte ovoce i k odpolední svačině. Máte problém s pravidelností? Zapomínáte na svačiny? Vše je o tom, naučit se správně si program organizovat, vytvořit si řád.

Jste to vy, kdo má problém s pravidelností? Sami nesvačíte? Pak začněte u sebe, jděte příkladem, jedině tak vaše dítko pochopí, že se jedná o naprosto přirozenou věc. Zdravé složení stravy, pohyb, správné načasování i odpovídající množství stravy, to vše jsou klíče k úspěchu jak si udržet, ale i snížit váhu.

Jak převézt školáka – vykuka, který nikdy svačinu nestihne?

DSCN6936

Dám vám pár tipů, minimálně jeden z nich v naprosté většině zabere 🙂

Svačinu chystejte společně, vyberte s vaším dítkem hezké ubrousky s obrázkem, které se mu líbí a hrajte společně hru „ve kterém je asi dneska svačina“ , nezapomeňte to po škole ověřit 🙂

Nedělejte velké porce, mladším dětem stačí i ½ rohlíku, malý krajíček chleba.    

Velké  porce jsou předem odsouzeny ke školákovu zhodnocení, že to stejně nestihne 🙂

Dejte dítku hlas, ať si také řekne, co by rádo dostalo za svačinu, pokud očekáváte  odpověď, která se vám nebude líbit, dejte předem výběr z možností.

Občas dopřejte školákovi naprosto jedinečnou svačinu, na kterou bude náležitě pyšný, třeba něco dobrého a sladkého, ale vybírejte pečlivě co kupujete, nejlepší je  samozřejmě domácí  výroba (ovesná sušenka, domácí koláč, celozrnné perníkové srdce nebo třeba závodnické auto…)

Máte dobré nápady? Zapište si je, nikde není psáno, že musíte mít 365 různých  svačin, pokud budete mít 20 druhů, tak ta první přijde na řadu až za 4 týdny 🙂

Na zajímavé a především ekologické balení svačin bez igelitových sáčků mě přivedl před rokem dárek od švagrové pro mou dceru, krásné látkové, ručně šité svačinové ubrousky a kapsy zn. MagsBags. Takže nejprve svačinu zabalím do papírového ubrousku, případně jej přiložím do kapsy, abychom dětem ukázali, že i svačina si zaslouží hezké stolování a poté vložím do látkového ubrousku a kapsičky. Obrázků, ze kterých se dá vybrat je spoustu, nebudete vědět, který dřív :-).

 

Úspěšný start do nového školního roku a pochlubte se zajímavými svačinkami na facebookové stránce – Štěpánčiny Zdravé Dobroty.

Dalších spoustu tipy na zdravé a chutné svačiny pak najdete v kuchařce Svačíme s dětmi

 

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.