Patizón byl dlouho i pro mě na talíři neznámý. V běžných obchodech se moc neprodává a lákala mě vždycky víc dýně nebo cukety, ale když jsem dostala z komunitní zahrady, ze které jsme teď pravidelně odebírali zeleninu asi 6 patizónů, přišel čas na to, abych s nimi něco uvařila. Sepsala jsem pro vás recept na podzimní rizoto právě s patizónem, ale hodím vám se ještě dva další tipy co s ním pro případ, že byste potřebovali patizónů zpracovat víc jako já.
Na tři porce budete potřebovat
1/2 patizónu
1 červenou papriku
hrst nasekaného pórku
1 červenou cibuli
2 stroužky česneku
2 ČL Indického kari od Grešíka
3 PL olivového nebo řepkového oleje
1 ČL soli
2 hrsti slunečnicových semínek
4 -5 hrstí rýže
Zelenině bychom se neměli vyhýbat ani v chladném počasí. Běžně na ni nemáme moc chuť, ale to proto, že jsme zvyklí jíst hodně syrové zeleniny a v chladném období, tedy a nebát se i trochy zahřívacího koření.
Rýži uvařte běžným způsobem (použít můžete i jasmínovou nebo basmati). Těsně před tím, než se do rýže vsákne veškerá voda přidejte do rýže kari, promíchejte a nechte ji koření nasáknout.
Na oleji mírně opečeme cibuli a česnek nakrájený na malé kousky, stačí 1 – 2 min. Poté přidejte na proužky nakrájený patizón z bavený semínek a opékejte za občasného míchání cca 6 inut, přidejte čevenou papriku a opět opékejte pár minut, poté přidejte slunečnicová semínka, osolte, promíchejte a při střední teplotě spolu míchejte cca 5 min. Na závěr přidejte pórek, aby nebyl příliš měkký. Zeleninovou směs smíchejte s uvařenou rýží a máte hotovo.
Díky přidaným semínkům bude mít celé jídlo více tuků a můžeme si tak dovolit snížit množství bílkovin.
V případě, že chcete jídlo servírovat i malým dětem, pro která semínka nejsou vhodná, odeberte zeleninovou směs dříve a přidejte do ní trochu fazolí nebo cizrny, které můžete mít pro takové případy zamraženou v sáčku a odebírat pro přidávání do jídel. Dětem samozřejmě dejte rýži bez kari, dochutit ji můžete třeba kořením Bruscheta od Grešíka, nebo přidáním trochy rajčat do rýže.
Taková rychlovka to bude a můžete si ji připravit ve více variantách. Na oleji si lehce opečte patizón nakrájený na nudličky spolu s mrkví nakrájenou také na nudličky a smíchejte s vařenými těstovinami, nebo bulgurem, rýží, quinou. Na dochucení je fajn třeba sešený medvědí česnek od Grešíka.
Pokud použijete přílohu jinou než quinou, která v sobě má dostatečné množství bílkovin, je potřeba trochu bílkovin do jídla propašovat, takže postrouhejte sýrem, nebo vmíchejte trochu Lučiny, nebo přidejte trochu uvařených luštěnin z jiného vaření. Takto připravený patizón s mrkví a těstovinami mi sluply děti nadšeně k večeři, takže se toho nebojte, chutná opravdu dobře.
Jinak se z patizónu dají dělat i obalené “řízky”, ty jsem také vyzkoušela, ale zase mě tolik nenadchly, ve směsových jídlech mi chutná mnohem více, vlastně ho můžete použít všude tam, kam byste jinak dali cuketu.
Dobrý den chtěl bych se zeptat asistentka mi řekla že špatně stravuji přitom se dobře stravuji nevím proč mi to řekla při výchově k zdraví ve škole Děkuji za odpověď Vojtíšek
Dobrý den, nezlobte se, ale na vaši otázku nemám jak odpovědět, když o vašem stravování nic nevím. Vždy je zapotřebí znát od klienta detaily a pak z toho teprve lze vyvozovat nějaké závěry. Hezký den, Štěpánka Čápová