Vidím to všude okolo sebe, každý hubne. Skoro každý pak zhubne, nějaký čas takhle funguje, ale váhu si neudrží. Pocit zmaru, demotivace a rezignace.
Něco vám to připomíná? Mně taky, ale raději bych, aby nepřipomínalo. Stačí si totiž osvojit pár pravidel a ta zavést do svého běžného života. NAPOŘÁD. Nejde totiž o to, zhubnout zrovna do šatů, které by si člověk rád oblékl. Jde o změnu návyků, trvalou změnu. Proč? Protože ty současné, vás přivedly tam, kde jste. Nefungovaly a ručička na váze i faldy v pase zvětšovaly a zvětšují. Pojďte se kouknout, co je klíčem k tomu, abyste skutečně změnili svou váhu a dokázali si jí udržet. Někdy stačí mrknout na to, co vás brzdí, začtěte se tedy do 1. dílu seriálu 10 omylů hubnoucího.
1)Sním za den jeden rohlík, jabko, polívku a druhý den mám o 0,5 kg víc. Takových nebo podobných povzdechů slýchám opravdu hodně.
Je to jednoduchý, všichni jsme pořád tak trochu neandrtálci
Nejíš -> uchováváš zásoby na horší časy…
Tahle rovnice stále platí, je to totiž o přežití organizmu. Přežít je nutnost v době, kdy je příděl jídla malý. Dnes lítáme do kosmu, umíme se podívat do nitra země aj. „zázraky“, takže se tomu možná divíte, ale je to tak.
Pořád to platí. Simuluješ hladomor, tělo nastaví obranu a uchovává si z KAŽDÉHO jídla, paradoxně i z malé porce zdravého jídla tuky jako obranu. Taková peřinka na přikrytí, kterou málokdo skutečně chce.
Zejména ženy jsou specialistky na to, jak přibírat, když z trpasličích porcí. Je to případ živinově podvyživených strávníků. A že jich i ve 21. století je.
úprava jídelníčku co do skladby i velikosti porcí
zařazení kvalitních a hodnotných surovin
zrychlení metabolizmu pravidelným pohybem a dostatkem bílkovin ve stravě
Tak už nezalepujte, ale skutečně měňte.
Na shledanou v dalším díle seriálu 10 omylů hubnoucího. Nemůžete se dočkat? Napište mi pod článek, ať mě popostrčíte napsat další díl co nejdříve 🙂