Pohankové noky s opečenou červenou řepou

Jak si oblíbit pohanku a vyhnout se cévním chorobám?

Abyste si pohanku oblíbili, je potřeba dobře vybrat surovinu, já vybírám pouze tu českou, z pohankového mlýna, ostatní mají totiž úplně jiný “odér” a negativně ovlivní chuť. Pokud vám doteď v supermarketu zakoupená pohanka “nevoněla”, vězte, že je to druhem zrna, zkuste sáhnout po české pohance, kterou koupíte od tradičního pohankového mlynáře pod značkou Šmajstrla.

Dalším nezbytným krokem je správné zpracování pohanky (proplachování, spaření, var), o tom se dozvíte přímo v receptu níže, nebo i u jiných mých receptů s ní – pohankové rizoto s dýní , cuketa plněná pohankovou nádivkou , pohankovo-ovesná bublanina . A tím posledním krokem, jak si ji oblíbit, když jste se jí dosud vyhýbali je, nesrovnávat ji s jinou surovinou a dát ji šanci.

Dříve bývala pohanka velmi častou surovinou na talířích českých domácností, na severu Moravy jí rodina zkonzumovala denně i kilo. Pak ale z jídelníčku vymizela a naše jazýčky jsou dnes často dost rozmlsané a na prapůvodní chutě našich končin si musejí chvíli zvykat. Dejte jí šanci, protože pohanka je zázrak pro vaše cévy. Díky rutinu se stará o váš žilní systém, aby byl stále pružný a netrpěli jste na křečové žíly a chrání také váš mozek před  Alzheimerovou chorobou a mnoha dalšími srdečními a cévními onemocněními.

Můj tip jak začít je naučit se využívat pohanku ve formě lámanky do polévek k zahuštění, smíchávat ji s mletým masem do karbanátků a postupně ji zařazovat jako hlavní jídlo ve formě rizot, nebo snídaňových kaší s ovocem a ořechy nebo semínky.

Jak zpracovat pohanku a proč ji zařadit do jídelníčku?

Pro tento recept jsem použila pohankovou lámanku, což je už taková napůl drť pohankového zrna. Část lámanky jsem rozmixovala, část nechala v původním stavu. Běžně používám pohankovou lámanku do polévek pro zahuštění, použít se dá také pro pohankové karbanátky, nebo masové karbanátky, kde maso pohankovou lámankou spojíte. Pohanka má díky obsaženému rutinu velmi dobrý vliv na naše cévy, tak ji nezapomínejte do jídelníčku pravidelně zařazovat a pokud trpíte na křečové žíly, tak tím častěji.

Na 4 porce budete potřebovat:

500 g brambor

250 g pohankové lámanky

1 vejce

1,5 ČL soli

4 středně velké červené řepy

2 ČL tymiánu

1 PL Psyllia

2 ČL Bruschetta

2 PL řepkového oleje

1 velkou cibuli

3 stroužky česneku

1 PL lahůdkového droždí

Čerstvý smetanový sýr navrch

Z pohankové lámanky si odeberte 50 g a spařte je vroucí vodou tak, aby bylo jednou tolik vody nad pohankou, nechte zaklopené pár minut odstát. Zbytek lámanky lehce rozmixujte, nemusíte úplně na hladkou mouku, ale tak, abyste neměli větší kousky.

Oloupané syrové brambory nastrouhejte najemno, přidejte mouku z lámanky, promíchejte, přidejte celé vejce, spařenou lámanku a přisypte tymián, lžičku soli, psyllium a lahůdkové droždí. Vše rukama zpracujte a tvarujte malinké knedlíčky, nebo noky. Připravené noky vařte ve vroucí vodě 5 min.

Opečenou řepu si připravíme tak, že ji nejprve oloupeme, nakrájíme na kostičky a budeme ji v hlubší pánvi opékat na oleji zprudka cca 10 min. Nezapomeneme ji promíchávat, aby se nepřichytávala ke dnu. Poté přidáme na kostičky nakrájenou cibuli, lehce osolíme, přidáme koření Bruschetta, česnek nakrájený na plátky a dobře promíchané dusíme pod pokličkou při snížené teplotě 3-4 min.

Na talíř pak na každou porci přidejte čerstvý sýr dle vaší chuti, může to být Palouček, jemný tvaroh, ale třeba také Paneer nebo méně slaný Balkánský sýr.

V podzimním a zimním období je skvělý čas na to, zařadit do svého jídelníčku jak kvalitní obiloviny a pestré spektrum luštěnin, tak také dary přímo ze země přírody. Používejte často červenou řepu, mrkev, petržel, celer, kombinujte s bramborem, batáty a zařazujte také často cibuli a česnek.

Pro ženy je pak velmi důležité vědět, že stejně jako příroda funguje v cyklech, funguje tak i naše tělo a jeho potřeby je důležité respektovat i co do složení stravy. Více o tomto tématu si přečtete v mém článku pro ženy.

Svou vášeň k jídlu nechávám hořet v kuchyni. Jsem nadšená kuchtička s druhým domovem u plotny a ukážu vám, jak můžete s láskou krmit sebe i svou rodinu.
Můj příběh jak jsem se ze závislačky na cukru stala nadšenou kuchtičkou i výživovou poradkyní najdete zde Můj příběh>>
Jsem autorkou několika úspěšných ebooků včetně pohádky o cukru pro děti a tištěné knížky pro děti s úkoly a taháky, jak na zdravé stravování hravě. Mojí tvorbu najdete ZDE>>
Pořádám veřejné, ale i soukromé kurzy vaření pro začínající kuchtičky i kuchtíky, ale také pro ty, kteří by rádi změnili způsob svého stravování a hledají inspiraci i rady odborníka. Nabídku aktuálních kurzů najdete ZDE
Svou práci jsem v posledních letech zaměřila na práce se ženami, kterým se věnuji při workshopech, individuálních hubnoucích programech v Praze, ale i na dálku.Vaše stravovací návyky vám pomohu upravit právě ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.