Přelom zimy a jara s sebou nese často únavu a fyzické i psychické vyčerpání, po dlouhé zimě dochází vitaminy. Vyhlížíme sluníčko a s jarem také restart, nový začátek. Našemu tělu můžeme pomoct zvládnout toto období tím, že mu zvýšíme přísun potřebných živin. Chleba s máslem si posypeme klíčky z naklíčených luštěnin nebo řeřichou, k jídlu si dáme kvašenou zeleninu, pravidelně zařazujeme do stravy červenou řepu, mrkev a jinou kořenovou zeleninu a nejen oko potěšíme přísunem pěkně barevných jídel na talíř.
Jaro je symbolem nového začátku a vybízí i ke změnám v životě a na talíři. Využijte jeho energie a pokud vaše stravování není takové, jaké by mělo být, máte málo energie, začněte dělat změny. Jak na to, najdete v jednoduchém třítýdenním taháku.
Svěží jarní zelenou barvu na talíř si můžeme naservírovat také v polévce z menších cuket a hrášku, ozvláštníme ji pak slanou granolou a polévka pro nás může být skvělým tipem na večeři, protože dny jsou stále ještě dost chladné a tak nemá smysl tělo ještě více ochlazovat studenými zeleninovými saláty, obzvlášť z druhů zeleniny, které teď ani nemají pořádný šmak, ano, mluvím o rajčatech, na ty je lepší se těšit až začnou vonět.
Jdeme se vrhnout na cuketovo-hráškovou polévku, kterou můžete za 25 min mít na talíři. Z množství uvaříte cca 5 porcí.
Co budete potřebovat na polévku:
2 menší cukety kolem 170 – 200 g (vybírejte opravdu ty menší raději než jednu velkou kvůli chuti)
200 – 300 g mraženého hrášku
700 ml zeleninového nebo masového vývaru
3 jarní cibule
2 PL lahůdkového droždí
1/2 ČL soli
1/2 kostky Paloučku
2 ČL řepkového nebo olivového oleje
Na slanou granolu:
4 PL ovesných vloček
3 PL dýňových semínek
1 PL černého sezamu
1 ČL granulovaného česneku od Grešíka
1/2 ČL soli
1 – 2 ČL sušeného Medvědího česneku od Grešíka
3 – 4 sušená rajčata
Začneme přípravou slané granoly. Na suchou nepřilnavou pánev nasypte ovesné vločky, přidejte dýňová semínka a černý sezam. Pražte při střední teplotě za občasného míchání tak, aby se vločky zbarvily do jemně medové barvy. Poté vysypte z pánve do misky, aby dále nezůstávalo v teplé pánvi, přisypte sůl, sušený česnek, medvědí česnek a vše spolu dobře promíchejte. Jakmile vše vystydne, přidejte nadrobno nakrájená sušená rajčata.
Do studeného vývaru přidejte nadrobno nebo na nudličky nakrájenou cuketu (kousek si jí odložte stranou pro ozdobení), přidejte na kousky nakrájenou cibuli včetně zelené části, osolte, přidejte lahůdkové droždí a přiveďte k varu. Vařte při střední teplotě cca 20 min, deset minut před koncem přihoďte mražený hrášek a půl kostky Paloučku a vařte dál. Na závěr rozmixujte polévku dohladka, v případě potřeby mírně dosolte a přidejte trochu barevného mletého pepře a nechte chvíli pod pokličkou odstát.
Pánev, kterou jste použili na přípravu granoly vytřete papírovým ubrouskem, přidejte na ní malé množství oleje, zahřejte ho a přidejte kousek na nudličky nakrájené cukety, případně pokud máte spiralizér, udělejte dlouhé špagety, využijete na ozdobení každé porce polévky. Krátce orestujte cuketu a odložte si ji na ozdobení polévky. Nepřežeňte čas, cuketa je hotové hned, takže do dvou minut můžete mít hotovo.
Každou porci polévky posypte slanou granolou a do půl hodiny budete mít nachystanou skvělou večeři, třeba zatímco s dětmi píšete domácí úkoly, nebo třídíte prádlo.
Zdravé jídlo totiž vůbec neznamená, že budete hodinu dvě stát u plotny, ani že bude drahé, nebo plytké. Schválně jsem pro vás udělala hrubý propočet ceny a těchto pět porcí vás vyjde na celkovou cenu kolem 50 – 60 Kč a co si budeme povídat, pro 5 lidí za tuhle cenu tzv. studenou večeři tolik typickou u nás, kde bude pečivo, šunka, sýr, zelenina, prostě nekoupíte.
Přemýšlejte o tom, co a kdy si dáváte na talíř, jestli je to skutečně plnohodnotná strava, zda nejíte příliš mnoho masa, nebo naopak příliš málo bílkovin obecně. Proč nahradit chutně a efektivně maso, které často jíte jen ze stereotypu, najdete ve skvělém článku Proč jíst méně masa a zařadit více rostlinné stravy do jídelníčku?