První jarní den je za námi, i když ještě ne kalendářně, ale prostě to už venku voní jarem a sluníčko nás šimrá po tvářích a vybízí nás k procházkám, které byly mnohdy přes zimu zanedbávány. Ne vždycky to ale znamená, že s příchodem jara se cítíme nabuzeni a plni energie, naopak, po zimě jsme unaveni, možná nám dala zabrat i nějaká ta nemoc a spousta potravin už má přirozeně snížený obsah vitaminů díky dlouhému skladování.
Je po několika měsících pošmourna, dnech s málo slunečního svitu a zatím žádná sklizeň čerstvých plodin s vysokým podílem živin, o to více je potřeba dbát na to, co uděláme pro své tělo na jaře a jaký mu nachystáme jídelníček. Je fajn náš jídelníček odlehčit a alespoň snížit také spotřebu masa a vůbec to nemusí znamenat, že bychom si méně pochutnali. Bezmasý, nebo chcete-li vegetariánský jídelníček je totiž i pro konzumenty masa, které by rozhodně nemělo být součástí našeho jídelníčku každý den, natož několikrát za den.
Po rostlinných zdrojích stravy můžeme sáhnout u všech denních jídel a to včetně svačin, i u těch můžeme doplnit všechny potřebné živiny, nasytit se a nekrmit své tělo pouze ze zdrojů živočišných surovin, příroda nám k tomu poskytla spoustu různých semínek, ořechů, luštěnin i zeleniny.
Jako nápad do bezmasého jídelníčku můžete sáhnout třeba po jednom z těchto receptů:
Recept na čočku s rajčaty a bazalkou
Recept na ovocný nákyp s rýží i pro ty, kterým ve škole nešmakoval
Dodejme tělu sílu jarních bylin, kterými nás příroda obdařila. Příroda je mocná a proto s díkem využijme její síly. V prvních jarních dnech nám poskytuje množství bylinek, které vám po zimě pomohou pročistit organizmus a dodají vám elán.
Jedním z takových bylin je KOPŘIVA – nyní na jaře je nejvhodnější čas k jejímu sběru, sbírejte především rostliny drobného růstu se svěží barvou a nebojte se přihodit je kam vás napadne, třeba do očišťující jarní polévky.
Kopřiva pročišťuje organizmus, podpoří vaše zažívání i tvorbu krve, pomáhá vyplavit z těla škodliviny a velmi příjemné je, že také dokáže zlepšit vzhled pokožky.
Pro očištění krve od toxických látek a zlepšení krevního barviva veváhejte zařadit do jídelníčku také červenou řepu na pročištění krve. Využít ji můžete do pomazánek, nejlépe když ji v syrovém stavu nastrouháte, můžete ji také péct nakrájenou na plátku s česnekem a tymiánem nebo rozmarýnem, nebo si z ní nachystat chutné smoothie spolu s pomerančem.
Pokud si chcete dát „celotělovou“ očistnou kúru, ukážeme si, jak se do kopřiv “naložit” celí.
Kopřivový čaj – doporučuji spařit si dvě lžičky nasekané kopřivy horkou vodou do hrníčku a pít jako vlažný čaj. Pijte během jarního období, pouze z kopřiv, kterým dala sílu jarní příroda, ne starších. Každý den si během jarní očisty dopřejte 0,5 l hrnek takovéhoto čaje pro očistu od škodlivin, větší množství si raději nedávejte.
Kopřivy můžete také nasekat namísto petrželky nebo pažitky do pomazánky, hotového jídla, velmi dobré jsou také v nádivkách a nebo z nich můžete udělat „špenát“, popř. je ke špenátu přidat. V tomto případě platí, že ZELENÁ je dobrá 🙂
Další várku kopřiv zpracujte následovně: hrst nasekaných kopřiv také spařte horkou vodou a nechte louhovat. Jakmile bude mít odvar příjemnou teplotu, přelijte si s ním umyté vlasy (Pozor! Nedoporučuji blondýnkám, které by se pak mohly stát ženami vodníků 🙂 ). Blondýnky mohou totéž provést se sedmikráskami.
Poslední a největší várku spařených a do příjemné teploty vychladlých kopřiv si nalijte do škopku nebo jiné nádoby a ponořte do něj na cca 10 – 15 min nohy.
Jak se cítíte? Jsem si jistá, že lépe, protože jste svému tělu dopřáli péči pro tělo i ducha, protože taková koupel nohou znamená uvolnit se a dát si čas pro sebe. Speciální dávku živin navíc můžete tělu také dopřát díky kořenícím směsím a čajům, které obsahují jednu velmi vzácnou superpotravinu, která je velmi bohatá na obsah vitaminů i minerálních látek a díky tomu dokáže i cíleně podpořit naši psychickou a fyzickou kondici. Více o této skvělé superpotravině si můžete stáhnout v mé stručné příručce právě tady díky si ji můžete i snadno pořídit, u mě v kuchyni se právě díky spojení s kořenícími bylinnými směsmi zabydlela a využívám ji pro většinu vaření a navíc si pochutnávám i na skvělých bylinných směsích v čajích.