Dříve byly kroupy běžnou součástí jídelníčku, ale jako dítě si na ně vzpomínám jen jako občasnou vložku do polévky u babičky, jinak jsme je doma nejedli a je to velká škoda, kroupy jsou pro naše zažívání velkým přínosem. Ječné kroupy můžete použít jako samostatnou přílohu tam, kde byste jinak dali třeba rýži, můžete z nich připravit různá směsová jídla se zeleninou, přidat je do polévek, udělat z nich knedlíky, nebo z nich udělat karbanátky a spotřebovat tak méně masa. Ječné kroupy nám v jídle dodají kvalitní energii a příjemně nás zahřejí, proto je kdysi dávno měli jako nedílnou součást jídelníčku římští gladiátoři, nebo dělníci při stavbě pyramid.
Ječné kroupy jsou bohaté na křemík, který pomáhá udržet naše šlachy, vazy a chrupavky ve skvělé kondici, ženám udělá radost pevnějšími vlasy a nehty a kroupy jsou velmi vhodné i pro ty, kteří trpí na zácpy, pomáhají peristaltice střev a také třeba snížení LDL – tedy toho špatného cholesterolu. Co mohu vřele doporučit, je zařadit kroupy do jídelníčku po nemoci, např. vleklé viróze, která nám i rozházela chuť k jídlu. Na srovnání a vyčištění trávícího traktu budou skvělé jako součást česnečky.
Dnes vám dám tip na to, jak si připravit ječné kroupy s červenou řepou a růžičkovými kapustičkami, které plno strávníků míjí, vím o tom své a způsob jak je mít ráda jsem našla po hodně hodně letech díky tomuto mému receptu.
Tímto jídlem podpoříte i tvorbu krevního barviva a ženy by na jídla s červenou řepou neměly zapomínat v období menstruace, kdy dochází ke krevním ztrátám a tělu musíme pomoci s jeho doplněním.
Jdeme vařit, na čtyři porce budete potřebovat:
250 g ječných krup
1 velkou červenou řepu
500 g růžičkových kapustiček
3 PL olivového oleje
1 ČL tymiánu
2 – 3 stroužky česneku
sůl
Kroupy pro lepší stravitelnost propláchněte studenou vodou, poté namočte do čisté vody přes noc stejně jako luštěniny a oproti přípravě luštěnin je vařte ve stejné vodě. Vařte je při střední teplotě, aby mohly být zakryté poklicí cca 25 min, poté vypněte plotýnku, mírně osolte a nechte chvíli pod poklicí ještě dojít.
Připravte si řepu tak, abyste ji oloupali slupku a nakrájeli na větší kostičky. Na hlubší pánev si přichystejte olej a rozehřejte ho na střední teplotu. Na rozehřátý olej nasypte nakrájenou řepu a za průběžného míchání ji opékejte. Po cca 5 min přidejte očištěné kapustičky, mohou být nakrájené na půlky a opět cca 5 min společně opékejte. Poté přidejte nadrobno nasekaný česnek a tymián, promíchejte, stáhněte teplotu na nízkou a po poklicí duste 10 -15 min. Jakmile jsou řepa i kapustičky měkké tak akorát na skus, přisypte k nim uvařené kroupy a můžete servírovat.
Vidíte, je to jednoduché jídlo, jakých můžete ve své kuchyni vykouzlit stovky a pokaždé bude trošku jiné, já to miluju, zdravé jídlo max do 30 na talíři, to je moje. Jsem konzument masa, přesto ráda a často vařím bezmasá jídla. Masa je v našem běžném jídelníčku opravdu mnoho a je fajn nahradit ho pestrými, chutnými a zdravými variantami bezmasých jídel, proto na mém blogu receptů s masem najdete minimum.