Co že je to za skříň, kde se schovává láska? Není to žádná chudinka, je to Skříň s velkým S, POTRAVINOVÁ SKŘÍŇ – mnohdy obávané a zároveň často navštěvované místo.
Není třeba z ní mít strach, můžete si z ní vytvořit dobrou kamarádku, ale jako každé kamarádství to něco vyžaduje. Co? Musíte DÁVAT i BRÁT.
Musíte se o ni starat, zásobovat ji kvalitními potravinami a ona vás pak odmění tak, že budete v kuchyni kouzlit jeden výtečný pokrm za druhým. Něco vám povím o té své potravinové skříni.
Když jsem před lety zůstala s dcerou sama a zařizovala jsem nový byt, vybrala jsem si kuchyň svých snů a když došlo na plánování potravinové skříně, nastalo dilema. Na výběr byly tři typy potravinových skříní – výsuvné, ale úzké šuplíky, klasická skříň s poličkami a skříň s otevíracím mechanizmem, který „vyjede“ až k vám při otevření dveří. To byla ONA, do té jsem se zamilovala, ale ta cena…
Zapracoval zdravý rozum, že to je pěkný, ale zbytečný a nám dvěma bude stačit ta klasická skříň. Jsme přeci dvě a to bude finální počet v naší domácnosti. Tak jsem ji objednala. Jenže pak mi to celý víkend vrtalo hlavou, pořád jsem na tu „svou“ myslela, až jsem si řekla, že jsem se přeci před časem zařekla, že už nebudu dělat věci tak, jak „by se měly“, když to tak necítím a nechám rozhodnout srdce a ne rozum. V pondělí ráno jsem objednávku skříně změnila 🙂 a od té doby je to má věrná kámoška, kterou s láskou zásobuji.
Jak čas plynul, nebyly jsme už jen dvě holky v bytě, začal se u nás objevovat čím dál častěji nyní již můj manžel :-). Tedy další strávník a bylo nutné ho hned v začátcích trochu proklepnout, takže splnit tři tradiční úkoly :-). Když zkousnul tehdy vzdorující a urážlivé dítě, měl u mě opravdu VELKÉ PLUS , další si připsal, když mi ochotně přifoukl pneumatiky u auta a rozhodující okamžik nastal, když jsem ke společnému obědu uvařila cizrnu na paprice s těstovinami a nejen že to snědl, ale chutnalo mu to a pochvaloval si to. Hned jsem věděla, že to je ON 🙂
Získala jsem tedy dalšího nadšeného strávníka, který s potěšením ráno dával do tašky balíčky se svačinami, krabičky s obědem a moje potravinová skříň se zaplnila ještě víc. Neskromně také musím dodat, že začal po pravidelném a zdravém stravování vypadat ještě lépe 🙂 a říkalo mu to i jeho okolí, holt pravidelnost, dobré suroviny a pohyb jsou tím správným klíčem ke změně návyků.
Láska prochází žaludkem, staré známé heslo, které pořád platí
Jsem tak trochu megaloman, takže potřebuji mít vždy na výběr, takže je chudinka občas přetíženější, než by asi měla být, ale jak říká můj muž „sáhneš a máš“ 🙂 a když si osvojíte pár základních pravidel, pak se to snadno zdravě a pestře vaří.
a ve vaší potravinové skříni není jen jeden sáček bílé rýže, jedny špagety, mouka , cukr a koření. Takže svoji kámošku pravidelně zásobuji, doplňuji a udržujeme si spolu hezký vztah 🙂
I když máte děti, nebo právě proto, vyvarujte se nákupu všech možných barevných a rádoby čokoládových kuliček, cereálií ve tvaru oblíbené figurky apod. V těchto žádnou kvalitu nenajdete a zdraví vašemu ani vašeho dítěte neprospějete. Čtěte obaly, dívejte se, co dané cereálie obsahují, nevhodné jsou ty, které obsahují velké množství cukru, ztužené tuky a palmový tuk, zbytečná barviva. Na trhu najdete například velmi dobré neochucené kaše zn. Nomina – pohankovou, rýžovou, jahelnou, ovesnou…, na výběr je i z nezapékaných musli, my si ale různé musli směsi vyrábíme doma, baví to i dceru a přesně vím, co v nich je.
Je spoustu jiných možností jak s luštěninami naložit, dají se z nich dělat vynikající omáčky, pomazánky a polévky. Takže v mé skříni je vždy několik druhů čočky, několik druhů fazolí, hrách, cizrna a když máte takto na výběr, tak se to pak vaří jedna báseň a nemůže se stát, že jedete dokola čočku na kyselo a hrachovou kaši. Z luštěnin vařím moc ráda a a kouzlo vaření s luštěninami objevují i ti, co absolvovali některý z kurzů vaření, které pořádám.
Pro vegetariána nutnost, aby bezmasý jídelníček obsahoval všechny potřebné složky stravy a vegetarián netrpěl nedostatkem některým z vitaminů.
A pro ty, co maso jedí, by měly být luštěniny prostředkem, jak jíst masa méně, protože zdravý jídelníček by měl obsahovat zhruba 50% živočišných bílkovin a tuků a stejné množství rostlinných.
Ta pravidla by měla být něco jako pravidla deskové hry. Pravidla hry jsou jasná, ale vy máte na výběr, kterou figurkou pojedete :-). Máte tolik figurek, kolik máte doma zásob a podle toho může být váš jídelníček pestrý, nebo jednotvárný.
Divíte se? No, pokud vaše skříň obsahuje pouze hladkou, polohrubou a hrubou, je to tak nějak Popelka, pardon, ale s nimi žádný zázrak pro zdraví nevytvoříte. Vyšňořená potravinová skříň bude naopak obsahovat třeba mouku ovesnou, rýžovou, kukuřičnou, cizrnovou, čočkovou, hrachovou, jahelnou, pohankovou, amarantovou, žitnou a z pšeničné nebo špaldové to bude mouka celozrnná.
Celozrnná, celozrnné pečivo často slýchané, ale z mé praxe mohu potvrdit, že mnoho lidí skutečně netuší, co to vlastně je ta mouka celozrnná. Nedávno jsem se ve své poradně setkala s paní, která si myslela, že označení celozrnné je pro nějakou odrůdu obiloviny a protože tu doma neznají, nechutnalo by jim…
Celozrnné je označení pro produkt, pro který bylo využito CELÉ ZRNO (a je jedno, zda pšenice, žita nebo jiné obiloviny).
Aby to bylo skutečně jasné, krátce vám popíši, jak se vyrábí mouka bílá – sklidí se obilí, ve mlýně se omílá tak, že se z něj stáhne svrchní slupka, to nejcennější, co celé zrno má. Slupka je plná minerálů, vlákniny, stopových prvků. A mlynář semele pouze vnitřní část zrna a získá ta bílou mouku. Kdysi se to tak nedělalo, zrno se mlelo celé a proč je tomu nyní jinak? Výnos… z bílé mouky se snadněji peče a HLAVNĚ, SE TOHO VÍCE SNÍ!
Celozrnné pečivo je pouze takové, které je vyrobené z min. 80% celozrnné mouky nebo méně s přídavkem šrotu (semletých slupek zrna), toto by mělo být napsané na obalu pečiva. Celozrnné pečivo je často zaměňováno s vícezrnným, to je pečeno z bílé mouky s přidáním jiných zrn (slunečnice, lněné semínko, sezamové semínko, dýňové semínko, různé luštěniny…) a často je toto vícezrnné pečivo dobarvováno pro efekt celozrnného!
Nevyhodí se to nejcennější, porce pečiva tedy obsahuje výrazně vyšší množství vlákniny, která vám pomáhá čistit střeva, dostanete do těla větší množství minerálních látek a LÉPE ZASYTÍ – MÉNĚ SE TOHO SNÍ!
Opět platí, když máte na výběr více možností než jen penne z bílé mouky, vytvoříte daleko zajímavější pokrm než těstoviny s tuňákem, nebo v horším případě s kečupem a sýrem. S pestrým výběrem těstovin lze uvařit zajímavá jídla a nemusíte je vždy využít jako přílohu k masitému pokrmu, při vhodné kombinaci potravin tak, aby nechyběly všechny živiny, které naše tělo potřebuje, uvaříte jednoduše i chutná jídla vegetariánská.
I u rýže najdete více druhů rýže a je vhodné je střídat, kombinovat, aby byl váš jídelníček pestrý a některé jídlo jste si nezošklivili díky tomu, že jej jíte příliš často.
Jaké druhy rýže máme na výběr? Kromě bílé loupané rýže najdete v běžných větších obchodech rýži neloupanou, tedy celozrnnou, která obsahuje daleko větší množství minerálních látek, které v případě bílé rýže přijdou vniveč. Dále je to rýže červená, indiánská, basmati (i ta se prodává neloupaná), jasmínová…
Ne opravdu ho nenajdete v supermarketu v sáčku, ale jiný výraz pro tuto kategorii mě nenapadl, skrývá se pod ním spoustu variant příloh i základů pro pestré a zdravé pokrmy.
Tak co sem zahrneme?: kuskus celozrnný, kuskus čočkový, kuskus kukuřičný, kroupy ječné, pohanka, jáhly, polenta nebo již v sáčku nachystaná kombinace polenty s pohankou (moc dobré), vločky ovesné, ječné, žitné, quinoa, amarant. Není toho málo, co? Proto nyní vidíte, že když budete pravidelně střídat základní suroviny na vaření, vytvoříte pak takové množství zdravých a pestrých jídel, o kterých by se vám při využití čtyř nejčastěji používaných surovin (brambory, bílá rýže, bílé pšeničné těstoviny, bílá pšeničná mouka) českých domácností ani nezdálo.
Tedy oleje na přípravu studených i teplých pokrmů – za standardní výbavu považuji olivový, řepkový olej a do salátů miluji dýňový olej nebo olej z ořechů a kokosový tuk. Olej dýňový ani ořechový ale nevyužívejte k tepelné přípravě pokrmů, používá se výhradně ve studené kuchyni, do salátů. Naopak kokosový tuk používám, když dělám lívance nebo palačinky z různých druhů mouky, například ovesno-pohankové, nebo kukuřičné.
Koření je vhodné ukládat v potravinové skříni, aby nebylo vystaveno neustálým změnám tepla a vlhkosti, proto pokud ho máte vyskládané u varné plochy, přemístěte ho raději do potravinové skříně dál od vaření. Zásobte se různými druhy koření tak, aby vaše vaření pokaždé chytlo jinou jiskru a chutnalo už jen svým dochucením jinak.
Snažte se využívat co nejvíce bylinek nebo bylinkových směsí, které vám pomohou snižovat spotřebu soli. Já na vaření také ráda používám sušenou směs jedné super výživné rostlinky, která ve směsi dalším kořením jako bazalka nebo oregano dodá voňavou chuť, ale hlavně spustu živin a vitaminů a to v takových porcích, které jinde hned tak nenajdeme. Díky jejímu přidávání do jídel tak mohu zvyšovat naši imunitu a psychickou odolnost a to zcela nenásilně téměř v jakémkoliv jídle. Více o téhle superrostlince můžete zjistit v ebooku.
Mrkněte jí na zoubek, podívejte se, jak pestrou nabídku vám nabízí a jestli je to Popelka, tak ji rychle oprašte a doplňte kvalitními zásobami a vařte spolu jako sehraný tým, zdravé pokrmy pak budou vznikat jedna báseň!